Przewodnik po prezentach dla rodziców

pomysły na prezent dla rodziców

Zakup prezentu dla rodziców nie jest zadaniem łatwym. Niektórzy uznają, że wszystko już w życiu mieli i nie potrzebują niczego więcej. Innych wydaje się cieszyć każdy drobiazg. Nie korzystają jednak z otrzymanych podarków.

O ile Twój rodzic nie ma wyraźnego hobby, do którego można dokładać kolejne gadżety (jak polowanie, czytanie czy robótki na drutach), a prezent nie może ograniczyć się do zakupu Geriavitu na podreperowanie wątłego zdrowia, zakup pięknego, zindywidualizowanego prezentu to spore wyzwanie.

Choć chcemy, by nasi rodzice wiedzieli jak bardzo ich kochamy i jak wdzięczne jesteśmy za wszystko co dla nas robili i robią, przełożenie tego na podarunek przerasta możliwości poznawcze niejednego człowieka.

Dlatego dziś przedstawiam Ci propozycje prezentów, które mają wspólny motyw przewodni: sen. Sen osób dojrzałych jest zjawiskiem delikatnym. W każdej chwili może się pogorszyć, powodując istna lawinę skutków ubocznych w życiu niemłodego już człowieka.

Poniższa lista zawiera propozycje prezentów, które relaksują przed snem i zapewniają komfortowy wypoczynek nocny, zarówno śpiącemu, jak i jego towarzyszce snu.

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Zastrzeżenie: Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin, składników mineralnych, a suplementacja powinna być stosowana wyłącznie jako uzupełnienie niedoborowej diety.

Masażer Beurer Stress ReleaZer

Beurer stress releaZer

W zaawansowanym wieku sen staje się problematyczny. Choć dojrzali ludzie nadal mają takie same potrzeby snu jak młodzi, to objawy schorzeń i skutki przyjmowanych leków nie zapewniają im możliwości pełnej regeneracji. Szczególnie faza snu głębokiego jest mocno okrojona, już po czterdziestym roku życia.

Podaruj rodzicowi prezent, który wesprze jego sen, przyczyniając się do poprawy jego ogólnej kondycji zdrowotnej.

Masażer – trenażer oddechu Beurer stress releaZer to urządzenie do relaksowania ciała i umysłu. Umieszczone nad przeponą emituje delikatne wibracje oraz impulsy świetlne. Podążającemu za urządzeniem użytkownikowi pozwalają one spowolnić oddech i zrelaksować się. Dodatkowo masażer emituje kojącą muzykę i rozgrzewa się. Jeśli Twój rodzic cierpi na bezsenność: trudno zasypia i często wybudza się w nocy nie mogąc ponownie zasnąć, podaruj mu urządzenie, które na zawołanie dostarczy mu chwili głębokiego relaksu.

Jeśli myślisz nad czymś naprawdę nowatorskim i wysokiej klasy, zerknij też na Sensate – podobnie wyglądające urządzenie, które tonizuje nerw błędny za pomocą wibracji. A może to właśnie Tobie jest coś takiego bardziej potrzebne? Sensate – technologia neurologiczna w służbie głębokiego snu.

Lampa Beurer do światłoterapii

W okresie jesienno-zimowym wiele osób cierpi na zaburzenia nastroju związane z niskim dostępem do naturalnego światła.

Seniorów dotyka ponadto przesunięcie rytmu dobowego – wraz z wiekiem wstają coraz wcześniej i coraz wcześniej kładą się spać. Może to być kłopotliwe, jeśli prowadzą życie towarzyskie lub chcą towarzyszyć w zabawach wnukom.

Spacer przed południem to często najlepsza naturalna aktywność, która wieczorem pięknie ułoży do snu.

Jeśli jednak warunki atmosferyczne lub ograniczona ruchomość nie sprzyjają dziennym wędrówkom, dostarczy rodzicom światła za pomocą terapeutycznej lampy Beurer. Światło pomaga w regulacji rytmu dobowego. Lampa Beurer, symulując światło dzienne, zapobiega objawom niedoboru światła: przy natężeniu światła 10.000 luksów (w odległości ok. 10 cm) tworzy przyjemne światło bez efektów migotania. Z pomocą dołączonej aplikacji można ustawić kolor i natężenie światła. Lampa jest łatwa w obsłudze i energooszczędna.

Okulary blokujące niebieskie światło

Osoby, które okres aktywności zawodowej już pożegnały, lubią spędzać czas oddając się rozrywce przed telewizorem, telefonem lub tabletem. Zbyt wiele niebieskiego światła emitowanego przez te urządzenia może zaburzyć rytm dobowy i powodować problemy ze snem, a także prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej i znacznego pogorszenia widzenia.

Oprócz włączenia do diety polifenoli, które równoważą skutki stresu oksydacyjnego w siatkówce oka, warto chronić oczy mechanicznie, korzystając z okularów blokujących niebieskie światło.

Okulary blokujące niebieskie światło polskiej firmy Biohac użyte wieczorem podczas korzystania z telewizora, telefonu lub komputera pozwolą oczom odpocząć. Będą także wspierać naturalną produkcję melatoniny w nocy.

Maska do spania z masażerem

Dzielenie łóżka z osobą, która do późnych godzin ogląda telewizję lub czyta przy jasnym świetle może być obciążające. Dlatego polecamy seniorom korzystanie z maski na oczy, która skutecznie blokuje światło zarówno z rozświetlonej sypialni, jak i z zewnątrz. Latarnie uliczne czy światło księżyca przy niezbyt szczelnych zasłonach mogą utrudniać zasypianie i utrzymanie snu. Światło to podstawowy czynnik wpływający na regulację rytmu dobowego.

Maska Renpho nie tylko blokuje dostęp światła, ale jest także doskonałym kompresem dla zmęczonych oczu. Delikatne wibracje oraz kontrolowany ucisk wspierają regenerację okolic oczu. Dzięki rozgrzewającemu się wkładowi żelowemu maseczka pobudza krążenie krwi w okolicach oczu, szybko usuwając zmęczenie, zmniejszając suchość i zapewniając przyjemny relaks.

O innych masażerach oczu przeczytasz w tym wpisie.

Koc grzewczy

W jesienne i zimowe wieczory miłym towarzyszem rozwiązywania sudoku czy krzyżówek, rozkoszowania się ulubioną lekturą przy filiżance naparu ziół na dobry sen, będzie koc termiczny.

Koc grzewczy ma 6 regulowanych poziomów temperatury, system bezpieczeństwa i wyłącza się automatycznie. Można go prać w pralce. Dostarczy rodzicom odrobinę cieplnego komfortu w długie zimowe wieczory. Przecież grzejniki będą z oszczędności skręcone.

Słuchawki w opasce

Seniorzy oddający się medytacji z przewodnikiem lub słuchający audiobooków czy audycji radiowych, a także melomanki, miłośniczki odgłosów natury i znawczynie binauralnych bitów docenią korzyści z opaski do snu z wbudowanymi słuchawkami.

Opaska Hoomband to nie są po prostu słuchawki, w których możesz spać – to słuchawki stworzone po to, by w nich spać. Opaska jest bardzo cienka, a głośniki tak płaskie, że są prawie niewyczuwalne. Została wykonana z miękkiej i cienkiej pianki termoplastycznej, która odprowadza ciepło podczas snu, dzięki czemu głowa pod opaską się nie nagrzewa i nie poci w czasie snu. Opaska nie ślizga się i nie ściska głowy. Nadaje się także na żwawe wędrówki leśne.

W bezpłatnej aplikacji wspieranej przez Android i iOS dostępnych jest ponad 100 godzin materiałów audio, w tym białego szumu i kojących dźwięków natury. Słuchawki umożliwiają także odbiór audycji w innych mobilnych aplikacjach, np. YouTube lub Spotify, za pośrednictwem Bluetooth.

Szczegółowa recenzja opaski w tym wpisie.

Książka “Dlaczego śpimy”

“Dlaczego śpimy” Matthew Walkera z ogromnym szacunkiem porusza kwestie wzorców snu seniorów. Autor wważa, że poprawa jakości snu przynosi osobom starszym wielorakie korzyści zdrowotne, m.in. obniżając ryzyko zachorowania na raka i chorobę Alzheimera – dwa schorzenia budzące największy postrach. Nigdy nie jest za późno by poprawić swój sen i cieszyć się dłużej zdrowym życiem.

Z tej książki seniorzy dowiedzą się jak sen wpływa na zdrowie i długość życia oraz poznają konkretne wskazówki działań wspierających sen.

Opaska do monitorowania snu Mi 7

Jeśli jakiekolwiek urządzenie może pomóc nam w zdiagnozowaniu problemów ze snem, warto go użyć. Smartband Mi 7 posiada wiele funkcji monitorowania różnych aspektów zdrowia. Mierzy kroki, tętno, saturację, czas pozostawania w ruchu, poziom stresu. Pomaga odnaleźć połączony z opaską telefon i zawiadamia o nadchodzących połączeniach telefonicznych i wiadomościach wibracją, co jest szczególnie ważne dla osób, których słuch z wiekiem słabnie.

Naszym zdaniem największą korzyścią z posiadania tej opaski, którą szczególnie warto podkreślić, jest pozyskiwanie informacji o przebiegu własnego snu. Opaska rejestruje godzinę położenia się spać i obudzenia, długość faz snu (REM, lekkiego i głębokiego), czas potrzebny do zaśnięcia. Dzięki tym informacjom, poprzez aktywność fizyczną, zmianę pór spożywania posiłków i ich jakości, poprawę higieny snu, senior może wpływać na własny sen. Tak, by jego długość i jakość dawała pełną regenerację.

Szczegółową recenzję funkcji monitorowania snu w tej opasce znajdziesz w tym wpisie.

Poduszka na chrapanie

Chrapanie obciąża sen i zdrowie, zarówno chrapiącego, jak i partnerki snu. Dlatego jeśli nadszedł czas, by się z tym problemem uporać, kup rodzicom poduszki przeciwdziałające chrapaniu.

Poduszka ortopedyczna z pianki memory (z pamięcią kształtu) wspiera prawidłowe ułożenie kręgów szyjnych oraz ułożenie dróg oddechowych podczas leżenia na wznak. To wyprofilowanie zmniejsza prawdopodobieństwa chrapania, bo umożliwia łatwiejsze i cichsze oddychanie.

Ponadto, poduszka łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa, problemy z bezsennością, drętwieniem dłoni i bólami ramion.

We śnie spędzamy jedną trzecią życia. Komfortowe wyposażenie sypialni ma wpływ na jakość tego życia.

Pas Beurer przeciw chrapaniu

Pas Beurer SL 40 z funkcją EMS zapobiega chrapaniu w pozycji na wznak. Ułożony na wysokości klatki piersiowej pas wysyła impuls elektryczny po rozpoznaniu, że użytkownik spoczywa na plecach. Większość osób, a szczególnie mężczyzn, chrapie właśnie leżąc na wznak. Pas stymuluje zmianę pozycji, dzięki czemu można wyeliminować chrapanie w leżeniu na plecach. To dość radykalne rozwiązanie, wykorzystujące impulsy elektryczne nadaje się dla chrapaczy, na których nie działają łagodniejsze metody, jak poduszka przeciw chrapaniu czy klipsy do nosa, plastry na usta albo plecaczki wymuszające pozycję na boku.

Relaksująca sól Epsom do kąpieli

Wieczorna kąpiel pozwala rozgrzać ciało. Następujące naturalne schłodzenie ciała pomaga zawiadomić układ nerwowy, że nadchodzi pora snu. Olejek lawendowy oddziaływuje kojąco na centralny układ nerwowy, pomaga wydłużyć fazę snu głębokiego. Sól Epsom dostarcza magnezu, który dodatkowo wycisza.

Olejek eteryczny regulujący rytm dobowy

W regulacji rytmu dobowego seniorów pomagają naturalne ekstrakty roślinne.

Mieszkanka olejków eterycznych Vibrant Blue Oil w kompozycji Circadian Rythm może pomóc w aktywacji szyszynki do uwalniania melatoniny. Należy ją stosować na skórę czoła, nieco poniżej linii włosów lub za i nad uszami. Wdychanie olejków powoduje, że ich aktywne substancje docierają do mózgu.

Ta mieszanka jest również pomocna w sytuacjach stresu, niepokoju i nadmiernego zmartwienia. Pomaga ciału się uspokoić. Zawiera lawendę, mirt, mirrę, geranium różane, biały grejpfrut, balsam z Peru i drzewo herbaciane.

Mieszanka ziołowa na dobry sen

Herbata ziołowa na dobry sen ma w składzie 11 ziół (w tym rumianek, chmiel i ashwaghandę) oraz olejek eteryczny z mandarynki. Napar ma działanie wyciszające i relaksujące. Jest całkowicie naturalny i wspiera zasypianie. Do tego ma cudownie błękitną barwę. To doskonały akompaniament spokojnego wieczoru.

Melatonina

Wiele czynników wpływa na obniżenie jakości snu u seniorów. Od przyspieszenia faz snu, przez dolegliwości bólowe i zespół niespokojnych nóg, po problemy z pęcherzem.

Z wiekiem spada w organizmie także poziom melatoniny – wytwarzanego przez szyszynkę hormonu snu. Dlatego warto sięgnąć po preparaty, które przywrócą jej odpowiedni poziom i pozwolą na spokojny sen dający pełny wypoczynek. Suplementacja melatoniną może być prostym rozwiązaniem i wybawieniem dla osób cierpiących na bezsenność.

Preparat magnezu wzmacniający funkcje poznawcze

Magnez jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za wiele procesów zachodzących w ludzkim ciele. Organizmowi potrzebne są różne jego formy.

Jednak to treonian magnezu cechuje się wysoką biodostępnością dla mózgu. Ta forma magnezu ma korzystny wpływ na układ nerwowy – chroni komórki nerwowe oraz poprawia pamięć, zwłaszcza gdy uległa ona pogorszeniu ze względu na zaawansowany wiek. Treonian magnezu podnosi także jakość snu.

Robot-poduszka Somnox

Somnox to robot. Kształtem przypomina wyprofilowaną na podobieństwo fasoli poduszkę.

Somnox naśladuje tempo oddychania użytkownika w czasie rzeczywistym, a następnie stopniowo zwalnia, tak by prowadzić oddech użytkownika powoli w stronę spokojnego i wydłużonego, charakterystycznego dla stanu relaksu.

Somnox pomaga zasnąć poprzez naukę spokojnego i głębokiego oddychania, emitowanie dźwięków, muzyki, medytacji lub opowieści pomagających uwolnić umysł od natarczywych, powracających myśli oraz doznania dotykowe – robota można przytulać tak, ja dzieci przytulają przed snem pluszową zabawkę.

Związek między oddychaniem a snem jest niezwykle silny – głębokie oddychanie uspokaja ciało i umysł oraz pozwala na lepszy sen.

Słodkich snów.


Poszukujesz prezentu dla drogiej Ci kobiety? Przeczytaj także o pomysłach na prezent dla Niej. Skorzystaj z naszych wskazówek przy wyborze wartościowego upominku dla Niego. Zerknij też ta pomysły prezentowe dla nastolatków, jeśli taki zabunkrował się w Twoim domu. Spodoba Ci się także zestawienie pomysłów dla śpiącego domu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *