Jeśli zastanawiasz się nad zakupem opaski Xiaomi Smart Band 7 i ważną funkcją jest dla Ciebie śledzenie snu, przeczytaj moją recenzję z użytkowania tego urządzenia, głównie dla potrzeb monitorowania snu, przez ostatnich 6 miesięcy. Opaskę dostałam na prezent urodzinowy od męża. Xiaomi ani żaden jego sprzedawca nie był w proces zamieszany. Piszę o tym dlatego, że jeśli kupisz opaskę Xiaomi Smart Band 7 przelikując się przez link afiliacyjny zamieszczony w tekście lub pod przyciskiem poniżej, otrzymam niewielką prowizję afiliacyjną.
Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). Opaskę kupiłam za własne pieniądze.
Tej opaski używałam tylko w kilku celach: do monitorowania snu i inteligentnego budzenia oraz rejestrowania treningów biegowych i zliczania kroków. Na początku reagowałam także ustawione sygnały “wstań i poruszaj się”, ale z czasem nauczyłam się je ignorować. Okresowo motywowały mnie punkty PAI za aktywność, ale dość łatwo się je traci, a w moim życiu nie znalazło się wystarczająco dużo czasu na 3 treningi w tygodniu. Od czasu do czasu, z czystej ciekawości, sprawdzałam także tętno, ze względu na osobniczą bradykardię zatokową.
Nie prowadziłam badań porównawczych pomiędzy Xiaomi Smart Band 7, a innymi urządzeniami do monitorowania snu. Trudno mi więc stwierdzić czy dokonywane przez tę opaskę pomiary snu wiarygodne, czy też nie. Zakładam, że w przeważającej większości są, tzn. prawidłowo i w całości rejestrują cały sen i dobrze dystrybuują fazy snu (głęboki, lekki i REM). Z iście naukowym zacięciem porównywaniem różnych urządzeń służących do monitorowania snu zajmuje się youtuber Rob ter Horst, którego kanał “The Quantified Scientist” znajdziesz tutaj. The Quantified Scientist odnosi oceniane urządzenia konsumenckie do używanych w diagnostyce zaburzeń snu urządzeń medycznych opartych o EEG (elektroencefalogram, czyli pomiar elektrycznej aktywności mózgu). Te ostatnie rzeczywiście badają sen, a nie szacują jego występowanie na podstawie pewnych wskaźników.
Z poniższego wykresu, który stanowi klatkę filmu z recenzji tej opaski, wynika, że Smart Band 7 w zakresie wykrywania faz snu radzi sobie nie najgorzej. Słabiej niż Fitbit Charge 5, Fitbit Inspire 2, Fitbit Sense 2 czy Oura Ring, ale lepiej niż Garmin Epix Gen 2 czy Redmi Smartband Pro. Z poniższego zrzutu ekranu wynika, że Smart Band 7 słabo radzi sobie w wykrywaniu snu REM, ale jego pomiary w około 70% pokrywają się z pomiarami dokonywanymi przez urządzenie EEG.
Podsumowanie recenzji:
W opasce Xiaomi Smart Band 7 podoba mi się:
- rejestrowanie snu z podziałem na fazy snu (lekki, głęboki, REM i pubudki nocne) przedstawione zarówno na uproszczonym wykresie, jak w liczbach, opatrzone krótkim komentarzem;
- wytrzymała bateria;
- wiarygodny pomiar kroków;
- bardzo skuteczne budzenie w fazie snu lekkiego, zaspałam tylko raz w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
- przyjazna obsługa.
Minusy:
- brak możliwości wprowadzania danych w aplikacji, które pomogłyby ustalić, co ma wpływ na pogorszenie lub poprawę snu;
- pewne zamieszanie z obsługą opaski przez dwie aplikacje Mi Fitness i Zepp Life oraz trudności w wyeksportowaniu danych.
Zasada działania
Opaski i smartwatche nie mierzą snu jako takiego, lecz aktywność lub jej brak u śpiącej. Na tej podstawie szacują, dość wiarygodnie, kiedy człowiek śpi, a kiedy czuwa.
Opaska Xiaomi Smart Band 7 monitoruje sen i inne markery witalności dzięki następującym wbudowanym czujnikom: trzyosiowemu akcelerometrowi i trzyosiowemu żyroskopowi, czujnikowi tętna PPG opartemu na świetle, ECG – czujnikowi opartemu na impulsie elektrycznym i czujnikowi SpO2. Posiada barometr i czujniki zbliżeniowe.
Analiza snu pojedynczej nocy
O przebiegu snu ostatniej nocy informacji dostarcza nam przede wszystkim wyświetlacz samej opaski, który ukazuje łączną długość snu i jego dystrybucję pomiędzy poszczególne fazy.
Ciemnofioletowym kolorem oznaczony jest sen głęboki, trochę jaśniejszy odcień fioletu oznacza sen lekki, a najjaśniejszy – sen fazy REM.
Bardziej szczegółowych informacji dostarcza bezpłatna aplikacja Mi Fitness. Dzięki niej mamy dostęp do informacji o przebiegu snu także w poprzedzających nocach oraz możemy przeglądać dane skumulowane, po to by łatwiej wyciągać wnioski o prawidłowościach w przebiegu snu.
Analiza snu z tygodnia
Zbiorcze dane dotyczące przebiegu snu w dowolnym tygodniu kalendarzowym korzystania z opaski prezentuje aplikacja Mi Fitness. Dowiemy się jak długo średnio w danym tygodniu spałyśmy oraz jaki był średni udział poszczególnych faz snu. Niezbyt czytelny wykres obrazuje także pory zasypiania i pobudek. Uzmysławia to konsekwencję w trzymaniu się rutyny snu albo przeciwnie – jej brak.
Analiza snu z miesiąca
Możemy także pozyskać zbiorcze dane dotyczące snu w poszczególnych miesiącach korzystania z opaski. Również stąd czerpać będziemy informacje o prawidłowościach naszego snu. Zaskoczeniem dla mnie były dane o długości mojego snu latem i zimą. Choć wydawało mi się, że zimą śpię dłużej, to dane odzwierciedlały akurat przeciwny trend.
Nocne pobudki i drzemki
Opaska rejestruje także wybudzenia nocne (wypady do toalety, niemożność ponownego zaśnięcia z powodu bólu lub chrapania partnera, pobudki wywołane przez malutkie dzieci). Ponieważ nad ranem często nie pamiętamy tych epizodów, wgląd w przebieg snu pozwoli nam uzmysłowić sobie, dlaczego pomimo 9 godzin w łóżku czujemy się rano jak zombie.
Opaska rejestruje także drzemki, jeśli trwają co najmniej 20 minut. Z tym nie mam doświadczenia, gdyż opieram się drzemkom z powodów ideologicznych.
Typowy przebieg snu
Sen składa się z kilku cykli snu, z który każdy dzieli się na fazy. W ciągu typowej nocy, człowiek przechodzi przez cztery do sześciu cykli snu. Pierwszy cykl snu jest często najkrótszy, waha się od 70 do 100 minut, podczas gdy późniejsze cykle trwają pomiędzy 90 a 120 minut. Ponadto, skład każdego cyklu – ile czasu spędza się w każdej fazie snu – zmienia się wraz z upływem nocy.
Cykle snu mogą się różnić u poszczególnych osób i w zależności od nocy, a także innych czynników, takich jak wiek, spożycie alkoholu i kofeiny, choroby, aktywność fizyczna. Poznanie przebiegu własnego snu daje podstawę do oceny jego prawidłowości oraz bazę do usprawnień. Skoro spędzamy w łóżku 7-8 godzin każdej doby, to jakość snu może mieć zasadniczy wpływ na godziny jawy. Nie chodzi nawet o podniesienie roboczej wydajności czy unikanie chorób neurodegeneracyjnych, mniejszą liczbę kontuzji w sporcie, czy większą kreatywność, ale o zwykłą radość z życia i przytomność umysłu w ruchu ulicznym. Oraz pamiętanie o wszystkich pozycjach z listy rzeczy do zrobienia.
Jaka wiedza płynie z pozyskanych przez opaskę danych?
Z dostępnych w aplikacji informacji o przebiegu własnego snu, możemy wyciagnąć dla siebie wnioski w następujących obszarach:
1) Średnia długość snu. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu każdej doby. Czy dostarczasz sobie tyle snu?
2) Dystrybucja snu. Czy zaznajesz wszystkich faz snu w wymaganych ilościach? Każda faza snu jest potrzebna w innym celu. Głęboki sen regeneruje i oczyszcza mózg, w fazie REM przetwarzamy emocje i wspomnienia. Czy udział poszczególnych faz Twojego snu choć w przybliżeniu odpowiada przeciętnej dystrybucji w zdrowym społeczeństwie? Czy możesz lub chcesz coś z tym zrobić?
3) Ciągłość snu. Czy Twój sen jest ciągły czy też przerywany niechcianymi i nieoczekiwanymi pobudkami? Przyczyną moga być choćby wybudzenia z powodu bólu czy zbyt pełnego pęcherza, za ciepła lub za głośna sypialnia.
4) Samopoczucie. Krótkie podsumowanie każdej nocy daje potwierdzenie tego, co często już sama przeczuwałaś – tej nocy spałaś źle. I choć to wiesz, zapomniałabyś o tym jeszcze przed kolejnym położeniem się do łóżka. Dzięki opasce możesz łatwo powiązać wypicie zbyt wielu filiżanek kawy lub szklanek alkoholu poprzedniej doby, ze słabą jakością snu.
5) Trendy tygodniowe i miesięczne pozwalają ustalić prawidłowości w rutynie snu – spójnych porach kładzenia się do łóżka i wstawania. Te informacje stanowią podstawę do zmainy nawyków związanych ze snem, a zatem poprawy jego jakości i własnego zdrowia.
Pozostałe funkcje opaski
Opaska Xiaomi zostala stworzona do monitorowania wiekszej ilości przejawów żywotności, niż tylko sen. Poniżej pokrótce o niektórych.
Rejestrowanie aktywności
Aktywność fizyczna w ciągu dnia poprawia jakość snu nocą. Śledzenie tej aktywności choćby przez monitorowanie ilości kroków w danym dniu, czy też rejestrowanie treningów sprzyja częstszej aktywności. Opaska Xiaomi Smart Band 7 pozwala na korzystanie ze 120 trybów sportowych. Zestaw sportów jest jednak, delikatnie mówiąc, osobliwy. Choć znajdziemy brydż i szachy, nie ma żadnej formy narciarstwa.
Monitorowanie tętna
Opaska może monitorować tętno. Możesz zdecydować, z jaką częstotliwością ma je mierzyć: co 1 / 10 / 30 minut albo automatycznie, a także wskazać przy jakim tętnie (zarówno niskim jak i wysokim), urządzenie ma dawać znać, że coś z Tobą nie gra. Uwaga: opaska nie zastąpi profesjonalnych monitorów tętna. Nie zastąpi Holtera. Jeśli czujesz, że powinnaś się zbadać, nie czekaj dłużej na znak. TO jest znak.
Tryb nocny
Dzięki funkcji trybu nocnego można zmniejszyć jasność wyświetlacza w zadanych godzinach. Poruszanie ramieniem nie wybudza wówczas opaski, która zostawiona sama sobie rozświetlałaby co chwilę sypialnię. Dzięki tej funkcji możesz spać w ciemności. Tryb nocny nie ogranicza rejestrowania funkcji życiowych.
Inteligentny budzik
To jest właśnie ta uboczna funkcja, dla której nie zawaham się, by kupić kolejną opaskę Xiaomi, gdy aktualna się wyżyje. Ustawiam budzik na najpóźniejszą godzinę, o której wolno mi wstać, by nie spóznić się w ulubione miejsca.
Inteligentny budzik w opasce, dzięki monitorowaniu faz mojego snu, budzi mnie najpóźniej o wskazanej godzinie. Budzi wcześniej tylko wówczas, gdy z zebranych danych wynika, że będę wtedy w fazie snu lekkiego, z którego najłatwiej przejść do fazy czuwania.
Budzenie odbywa się za pomocą wibracji opaski. I, o dziwo, są one skuteczne. To wspaniała funkcjonalność. Blisko zachwytu.
Przypominanie o wstawaniu (z siedzenia)
Monitor aktywności zawibruje, gdy Twe pośladki będą przywierać nieustannie do krzesła przez czas dłuższy niż godzina. Możesz ustawić w jakim rytmie wibracja ma porwać Cię do wstania. To akurat przydatne, bo nawet bez odrywania wzroku od ekranu, będziesz wiedziała o co chodzi. Możesz ustawić w jakich godzinach jesteś najbardziej zagrożona siedzeniem. Opaska będzie wibrować w wyznaczonym oknie czasowym.
Monitorowanie stresu
Smart Band 7 może całodobowo, w pięciominutowych interwałach, monitorować stres oraz przypominać o odpoczynku oraz proponować wykonanie ćwiczeń oddechowych, gdy poziom stresu utrzymuje się powyżej wskaźnika 80 (na 100). Jedynym problemem jest to, że cały proces monitorowania wymaga od użytkownika pełnej minuty bezruchu. Nawet poruszanie się samochodem w roli pasażera nie stwarza zadowalających warunków do pomiaru stresu przez tę opaskę. Wszelkie drgania wstrzymują pomiar.
Pomiar saturacji / wysycenia krwi tlenem
Przez całą dobę Xiaomi Smart Band 7 może mierzyć saturację, czyli wysycenie krwi tlenem. Jeśli wskaźnik SpO2 jest za niski (niższy niż ustawiony w aplikacji) opaska informuje o tym wibracją. Wysycenie krwi tlenem podczas snu może być miarą prawidłowości oddychania podczas snu i formą wczesnego wykrywania niebezpieczeństwa bezdechu sennego.
Pozostałe
Smart Band 7 może także prowadzić kalendarz menstruacyjny i rejestrować wagę użytkowniczki, sprawdza pogodę na bieganie, zlicza wydatkowane w ruchu kalorie oraz nadaje punkty PAI – punkty osobistej wydajności, na których wysokość można wpłynąć głównie częstotliwością i natężeniem treningów, w trakcie których znacząco wzrasta tętno. Jazda rowerem miejskim po parku nie spełnia tego kryterium.
Choć Mi Band to nie smartwatch, posiada przydatną funkcję powiadomienia o przychodzących połączeniach i wiadomościach. Jeśli nosisz telefon zakopany w torebce, rzut oka na opaskę pozwoli Ci zorientować się, czy warto połączenie odebrać natychmiast.
Opaską można sterować z aplikacji Mi Fitness oraz Zepp Life. Z aplikacji Mi Fitness można znaleźć opaskę, która odezwie się wibracją.
Xiaomi Smart Band 7 – podsumowanie
Xiaomi Smart Band 7 to dobre urządzenie na początek przygody z monitorowaniem snu. Nie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem i dostarcza wystarczającej ilości danych, by zorientować się, jak ogólnie śpimy. Największą korzyścią jaką odniosłam ze śledzenia snu przy pomocy tej opaski było bezlitosne zorientowanie się, że mimo iż chodzę spać stosunkowo wcześnie, to zasypiam jednak sporo później. Tak, tak, ciężki przypadek scrolliozy wieczornej.
Prawdopodobnie, przy odrobinie większego zaangażowania w monitoring funkcji życiowych (np. notowanie czy i kiedy piłam alkohol przed snem, ile filiżanek kawy przyjęłam wewnętrznie, ile treningów i w jakiej porze dnia było moim udziałem), mogłabym wyciagnąć dla siebie więcej informacji o wpływie światła, ruchu i diety na sen. Niewykluczone, że do tego zadania jeszcze kiedyś przystąpię. Czego i Tobie życzę.
Jeśli monitorujesz funkcje życiowe w opasce lub smartwatchu, pierścieniem czy przy pomocy innych urządzeń, która przydaje Ci się najczęściej? Podziel się w komentarzu.
Słodkich snów.
Warte Twojej uwagi:
- Paski na nos przeciwko chrapaniu. Skuteczność działania i alternatywy
- Pulsetto-Sensate-Apollo Neuro. Porównanie
- Prezentownik Świąteczny 2024
- Dlaczego jakość powietrza w sypialni jest kluczowa dla zdrowego snu? Najlepsze urządzenia i sposoby poprawy środowiska do spania
- Najlepsze słuchawki do spania w 2024 r.