fbpx

5 najlepszych urządzeń do monitorowania snu

Żyjemy w czasach kwantyfikacji. Mierzymy kroki, kalorie, ilość wypitej wody, czas spędzany przed ekranem. Niektóre parametry dają nam większą, inne mniejszą wiedzę o sobie i otaczającym świecie. Wyniki pomiarów podtrzymują naszą motywację do osiągnięcia założonych celów albo po prostu zaspokajają ciekawość. Co jednak wówczas, gdy wiedza o pewnych cechach lub parametrach może uratować nam życie?

Dzisiaj piszę o urządzeniach, które dostarczają nie tylko intelektualnej rozrywki: o urządzeniach do monitorowania snu. Należą do nich zarówno telefony wyposażone w aplikacje do monitorowania snu, smartwatche, jak i dedykowane właśnie temu celowi specjalistyczne urządzenia: zegarki, pierścienie, opaski i maty.

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

O aplikacjach do monitorowania snu pisałam tutaj. Jeśli nie jesteś jeszcze pewna, czy potrzebujesz urządzenia do monitorowania snu, możesz zacząć swą przygodę od aplikacji na telefon komórkowy.

Po co monitorować sen?

Coraz więcej osób doświadcza trudności ze snem. Latencja snu – czas potrzebny do zaśnięcia wydłuża się, doświadczamy zbyt mało snu głębokiego, za często wybudzamy się w nocy i nie możemy z powrotem zasnąć.

Korzystanie z urządzeń do monitorowania snu to nie tylko podążanie za trendem kwantyfikacji życia. Śledzenie trendów własnego snu pozwala lepiej zrozumieć przyczyny słabiej jakości i ilości snu. Urządzenia do śledzenia snu umożliwiają zmianę niekorzystnych nawyków i wspierają zmiany w stylu życia. Dzięki temu możemy spać efektywniej.

Jak działają urządzenia do monitorowania snu?

Większość urządzenia monitorujących sen działa na zasadzie wykrywania ruchów ciała śpiącego przy pomocy akcelerometru. Dzięki algorytmowi, pozwala to wykryć wzorzec snu u monitorowanej osoby. Niektóre urządzenia są wyposażone w detektor tętna, co zdaniem producentów wpływa na wyższą jakość pomiarów. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te nie mierzą snu jako takiego, lecz aktywność lub jej brak u śpiącego. W ten sposób szacują, dość wiarygodnie, kiedy człowiek śpi, a kiedy czuwa. Zapisują nawyki związane ze snem i dostarczają informacji do podjęcia zmian.

Polisomnografia – medycznej jakości badanie snu – odbywa się pod nadzorem lekarza, przy użyciu specjalistycznych maszyn i pozwala ustalić poziom natlenienia krwi podczas snu, częstotliwość fal mózgowych we śnie, tętno, częstość oddychania, ruchy gałek ocznych i nóg u śpiącej.

Urządzenia do monitorowania snu

ogólnie najlepszemata do monitorowania snu i bezdechu marki Withings
dla nielubiących opasekpierścień O2 Ring do monitorowania snu
sportowa opaska dla osób aktywnychopaska FitBit Charge 5
najkorzystniejsza cenowoopaska Xiaomi Mi Band 7
najlepszy wygląd i zaawansowane monitorowanie parametrów organizmuzegarek Scanwatch od Withings

Mata do monitorowania snu i bezdechu sennego marki Withings

mata Withings do monitorowania snu

To mata umieszczana pod prześcieradłem lub materacem na łóżku. Monitoruje sen w dowolnej pozycji spania, z podziałem na sen głęboki, płytki i REM. Dostarcza informacji o tętnie i częstotliwości oddychania, rejestruje chrapanie. Urządzenie podłączane do gniazdka elektrycznego. Dobra dla osób, które chcą dokładnie monitorować sen, umożliwia diagnozę bezdechu sennego.

Urządzenie obsługiwane jest przez aplikację Withings Health Mate, która współpracuje z Google Fit i Apple Health. Aplikacja dostarcza wskazówek pozwalających zmienić indywidualne nawyki dotyczące snu.

Dodatkowo, dzięki współpracy z aplikacją IFTTT umożliwia sterowanie elementami domu takimi jak oświetlenie i ogrzewanie.

Zalety
Wady
specjalistyczne urządzenie zaprojektowane do monitorowania snu niekorzystne rozwiązanie dla osób często podróżujących
wykrywa epizody obstrukcyjnego bezdechu sennegonie działa pod materacami dmuchanymi i łóżkami wodnymi
wykrywa chrapanie
nie wymaga noszenia urządzenia na ciele
nie wymaga wi-fi w nocy
nie wymaga ładowania

Scanwatch Withings – elegancki klasyczny zegarek do monitorowania snu

scanwatch withings zegarek do monitorowania snu

To hybrydowy smartwatch zaprojektowany do monitorowania wybranych parametrów życiowych w celu wykrywania problemów z układem sercowo-naczyniowym i bezdechu sennego. Oprócz długości, głębokości i regularności snu ten smartwatch dokonuje pomiaru saturacji (SpO2), tętna, przeprowadza EKG, wykrywa zaburzenia oddychania w czasie snu, śledzi aktywność fizyczną i wygląda jak elegancki klasyczny zegarek. Na jednym ładowaniu pracuje 30 dni.

Zawiadamia użytkownika o wykrytych nieprawidłowościach w rytmie pracy serca (migotanie przedsionków), a za pośrednictwem aplikacji Health Mate może przekazać zebrane dane lekarzowi.

Zalety
Wady
długi czas pracy na jednym ładowaniuwymaga stałego noszenia na nadgarstku
elegancki wyglądcena
czujniki do pomiaru pracy serca
i układu oddechowego
inteligentny budzik
aplikacja Health Mate współpracuje
z Google Fit i Apple Health
opracowany przy współpracy
z wiodącymi laboratoriami

Fitbit Charge 5

smartwatch Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5 to silikonowa opaska na nadgarstek, z wymiennymi opaskami. Zapewnia pomiar wszystkich ważniejszych parametrów życiowych i monitoruje sen. Pozwala na 7 dni pracy na jednym ładowaniu. działa także wówczas, gdy w pobliżu nie ma smartfonu. Pozwala monitorować reakcję organizmu na stres. Wyposażona jest w wiele dodatkowych funkcji: sensor temperatury, NFC, barometr, inteligentny budzik, GPS, sensor potu, pomiar EKG, kompas. Szkło ochronne jest dobrej jakości. Urządzenie śledzi także przyswajane z pożywienia kalorie oraz ilość wypitej wody. Działa sprawnie w temperaturze od -10 do 45 stopni Celsjusza. Przewiduje datę owulacji.

Zalety
Wady
wyposażona w wiele dodatkowych funkcjiwymaga stałego noszenia na nadgarstku
sportowy wygląd, idealna dla osób aktywnychmonitorowanie snu to tylko jedna z bardzo wielu funkcji opaski
wyświetla powiadomienia o połączeniach i wiadomościachrelatywnie niski czas działania na jednym ładowaniu – 7 dni
wodoszczelna do 50 metrów
wymienne opaski
obsługuje ponad 20 programów treningowych

Xiaomi Mi Band 7

Xiaomi smartband Mi 6

Opaska Xiaomi Smart Band 7 to smartwatch w przystępnej cenie, który monitoruje aktywność i sen, jak też mierzy saturację (nasycenie krwi tlenem) i puls. Działa około 14 dni na jednym ładowaniu. Ma wbudowany program coachingu, który pozwala osiągać lepsze wyniki w wybranej dziedzinie. Śledzi BMI.

Zalety
Wady
przystępny cenowo
brak wbudowanego GPS
duży ekran Amoled jest dobrze widoczny nawet w słońcuwymaga stałego noszenia na nadgarstku

pasek z dodatkiem jonów srebra pomaga utrzymać higienę
nie monitoruje jazdy na nartach
wodoodporność na poziomie 5 ATM
wspiera 30 trybów sportowych
wyposażony w żyroskop, odporny na wstrząsy, lokalizuje telefon

Recenzję funkcji monitorowania snu przy pomocy tej opaski znajdziesz w tym wpisie.

Pierścień do monitorowania snu

Pierścień do monitorowania snu O2 od Viatom

Pierścień to alternatywa dla osób, które nie lubią lub nie chcą nosić opasek. Monitoruje tętno i saturację, a przy ich spadku poniżej założonego poziomu, zawiadamia użytkownika poprzez wibrację. To wystarcza, by zmienić pozycję spania i uniknąć bezdechu sennego. Opatentowany czujnik zapewnia dokładność pomiarów. Automatycznie włącza się po nałożeniu na palec i wyłącza się po zdjęciu. Do poprawnego działania nie jest wymagana obecność telefonu w pobliżu pierścienia. Wyniki odczytów dostępne są w bezpłatnej aplikacji ViHealth.

Zalety
Wady
alternatywa dla opaskiwysoka cena
mały i lekkijeden rozmiar
dokładne pomiarywymaga codziennego ładowania, które jest długotrwałe (2 godziny)
dobry wybór dla osób, które nie lubią mieć stałego kontaktu z elektroniką lub mają trudności w obsłudze złożonych aplikacji
raporty dla lekarza, które mogą być wyeksportowane do Excela

Jak wybrać urządzenie do monitorowania snu?

Urządzenia do monitorowania snu mogą mieć różną formę. Warto wybrać taką, która zarówno spełnia swoje zadanie (dostarcza wiarygodnych wyników o śnie), jak i jest na tyle komfortowa, że pozwala na systematyczne z niej korzystanie. Jeśli urządzenie do monitorowania snu nosimy na ciele w postacie pierścionka, zegarka czy opaski, będzie ono towarzyszyło nam stale, bo zazwyczaj posiada funkcje, które pozwalają śledzić inne parametry życiowe niż sen.

Urządzenia stworzone specjalnie do monitorowania snu będą zazwyczaj droższe. Wiarygodność dokonywanych przez nie pomiarów nadal wymaga badań, bo zwykle ich działanie opiera się monitorowaniu ruchów ciała, a na te mają wpływ inne czynniki. Należą do nich choćby wspólny sen z partnerem czy zwierzakiem domowym. Urządzenia dedykowane do pomiaru wyników snu (np. maty na łóżko) będą używane tylko w nocy i w dzień będzie można od nich odpocząć.

Przy wyborze urządzenia do monitorowania snu, warto wziąć pod uwagę:

  • wygląd i wygodę użytkowania – pierścień, opaska czy zegarek powinien być wygodny przy długotrwałym użytkowaniu, a jednocześnie zaspokajać potrzeby estetyczne swoim wyglądem, skoro towarzyszyć nam może przez całą dobę. Warto wziąć pod uwagę także rozmiar wyświetlacza i czytelność prezentowanych danych, a także to czy jego rozświetlenie nocą samo w sobie nie będzie powodować zakłóceń snu użytkowniczki lub jej partnera snu. Niektóre wyświetlacze aktywują się poprzez ruch przedramienia, na którym są umieszczone, inne emitują stałe światło ledowe nawet w nocy.
  • oczekiwany zakres uzyskiwanych informacji – jeśli monitorowanie snu ma dać nam tylko wstępny ogląd tego jak śpimy (czas zaśnięcia i wybudzenia, fazy snu), po to by wprowadzić później drobne zmiany w stylu życia czy wprowadzić nowe nawyki żywieniowe, zakres prezentowanych danych przez większość urządzeń, będzie dla tego celu adekwatny. Jednakże jeśli monitorowanie snu zalecił nam lekarz albo obawiamy się o swoje zdrowie, bo chrapiemy czy doświadczamy w nocy epizodów bezdechu sennego lub gdy już cierpimy na inne dolegliwości, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy depresja, zakres i jakość uzyskiwanych informacji będą miały kluczowe znaczenie. Niektóre urządzenia śledzą tętno, jakość powietrza i poziom hałasu w pomieszczeniu. Niektóre mają także funkcję wybudzania ze snu dźwiękiem lub wibracją osoby chrapiącej. Im więcej dostępnych funkcji, tym zazwyczaj wyższa cena urządzenia.
  • czas życia baterii – w przypadku opasek i zegarków należy rozważyć także rodzaj baterii, którą zasilane jest urządzenie. Może to być akumulatorek, który trzeba ładować (wtedy warto sprawdzić zalecenia producenta, bo nie wszystkie urządzenia wymagają codziennego ładowania) albo bateria od zegarka, która takiej obsługi nie wymaga. Potrzebuje jednak niekiedy wymiany.
  • wielofunkcyjność urządzenia– urządzenia wielofunkcyjne mierzą także inne parametry życiowe, w tym tętno, aktywność fizyczną i częstotliwość oddychania. Ceną za uniwersalność może, choć nie musi być precyzja pomiaru.
  • funkcjonalność aplikacji obsługującej urządzenie – samo urządzenie do monitorowania snu, to tylko część rozwiązania. Trackerom snu towarzyszą aplikacje, które powinny nadawać się do zastosowania w wybranym systemie operacyjnym (Android, iOS), przedstawiać dane w sposób czytelny oraz tak je segregować prezentując statystyki snu, by każdy użytkownik mógł z nich korzystać. Dodatkową korzyścią będzie prezentacja danych w formacie umożliwiającym prześledzenie trendów snu przez lekarza, pod którego opieką użytkowniczka się znajduje. Warto także zwrócić uwagę na to czy aplikacja do urządzenia monitorującego sen jest kompatybilna z innymi aplikacjami w danym systemie operacyjnymi (np. Google Fit czy Apple Health) dającymi wgląd w inne dane użytkownika (np. nawyki żywieniowe czy treningi).

Słodkich snów.


Przeczytaj także:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *