Dodow – metronom świetlny, który pomaga zasnąć

Techniki oddechowe leżą u podstaw takich praktyk jak medytacja, joga, sofrologia i koherencja serca. Oddech jest jednym z najlepszych narzędzi do regulacji stresu i niepokoju psychicznego. Ćwiczenia oddechowe pomagają zasnąć szybciej i spać spokojniej. Mogą również poprawić produkcję melatoniny – ważnego hormonu snu.

Podobnie jak w przypadku innych zdrowych nawyków, nauka ćwiczeń oddechowych wymaga zarówno cierpliwości, jak i praktyki. Długie miesiące praktyki medytacyjnej, by zobaczyć pierwsze rezultaty zniechęcają. Szczególnie osoby z typem osobowości A. Dlaczego na rezultat mielibyśmy tak długo czekać?

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Co kupujemy?

dodow

Dodow to metronom świetlny, który pomaga zrelaksować się przy wykorzystaniu prostej techniki oddechowej. Prowadzi światłem oddech użytkownika w celu uspokojenia go przed snem, nawet gdy tenże użytkownik nie wie nic o treningach uważności.

W skład zestawu zakupowego wchodzi urządzenie Dodow, 3 baterie AAA i instrukcja obsługi – zapakowane w tekturowe pudełko. Osobno można dokupić podróżny pokrowiec. Instrukcja obsługi zawiera dodatkowe ćwiczenia oddechowe.

Wygląd i wykonanie

dodow

Dodow to dysk z tworzywa sztucznego, w minimalistycznym stylu. Ma średnicę 9 cm i jest wysoki na niecałe 2 cm. Waży 170 gram, więc jest mały i lekki.

Światło w kolorze niebieskim emitowane jest przez pojedynczą diodę LED. Jasność światła można dostosować trzystopniowo.

Urządzenie jest sterowane dotykiem, przez co jest niezwykle proste w obsłudze.

Zasada działania

dodow

Wdech – wydech – sen

Po dotknięciu urządzenia, na suficie pojawia się niebieskie światło. Gdy plama światła rozszerza się – wdychasz powietrze, a gdy plama się kurczy – wydychasz.

Ćwiczenie trwa 8 albo 20 minut, według wyboru użytkownika. Po zakończeniu programu, urządzenie wyłącza się samoistnie.

Dodow nadaje rytm oddechom tak, by wprowadzić użytkownika w stan relaksu. Osiąga się go poprzez wydłużenie oddechu, a szczególnie fazy wydechu. Oddech stopniowo wydłuża się, pogłębia i spowalnia, a to prowadzi do uspokojenia myśli.

Synchronizując oddech przeponowy z pulsem światła, Dodow stopniowo pomaga obniżyć tempo z 11 do 6 oddechów na minutę. Według badań, ten rytm jest optymalny do stymulowania barorefleksu – odruchu, który przywraca równowagę autonomicznego układu nerwowego, aby szybki doprowadzić Cię do stanu relaksu.

Korzyści ze stosowania Dodow

Świadome oddychanie prowadzone przez Dodow dyscyplinuje użytkownika i dzięki temu przynosi następujące korzyści:

 • pomaga szybciej zasnąć, w tym po wybudzeniu w nocy
 • pomaga uporać się z natarczywymi myślami, które dopadają nas przed zaśnięciem
 • wspomaga wydzielanie oksytocyny, dopaminy i prolaktyny
 • hamuje produkcję kortyzolu – hormonu stresu
 • poprawia koncentrację i nastrój
 • wzmaga kreatywność
 • obniża poziom stresu
 • pomaga radzić sobie z niedogodnościami zmiany strefy czasowej (jet lag) i wspiera zasypianie osób pracujących zmianowo
 • pomaga odstawić pigułki nasenne

Stosowanie Dodow nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, których, dla odmiany, można się spodziewać po przyjmowaniu leków nasennych.

Zasilanie

Dodow zasilany jest trzema bateriami AAA (Są dołączone do produktu przy zakupie).

Cena i gwarancja satysfakcji

Dodow kosztuje około 200 zł na amazon.pl

Przez stronę producenta możesz go kupić za 50 USD, płacą dodatkowo 7-10 dolarów za wysyłkę. W grudniu 2022 r. daje to kwotę około 260 złotych. Przy zakupie zestawu 2 urządzeń, cena wynosi 98 USD (orientacyjnie 220 zł za 1 Dodow), zaś przy zakupie 3 jednostek-  117 USD (orientacyjnie 170 zł za urządzenie).

Producent udziela gwarancji zadowolenia z produktu przy zakupie przez stronę producenta. Jeśli nie będziesz w pełni usatysfakcjonowana z Dodow, możesz go zwrócić w ciągu 100 dni od zakupu.

Dla kogo jest Dodow?

dodow

Dodow to urządzenie dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w zaśnięciu, a nie chcą sięgać po metody farmakologiczne.

Urządzenie jest na tyle proste w obsłudze, że nadaje się dla dzieci już od szóstego roku życia. Przydatne okaże się także dla osób starszych i dorosłych, młodzieży oraz dzieci, którzy obawiają się ciemności przy zasypianiu. Najlepiej korzystać z Dodow leżąc na plecach, wyświetlając strumień światła na gładkim suficie.

Opinie użytkowników

Przez amazon.com Dodow kupiło już ponad 1 milion osób. Swą opinię wyraziło ponad 10.000 z nich, dając Dodow 3,3 na 5 gwiazdek).

Firma Livelab – producent Dodow – cieszy się wysokim zaufaniem na stronie Trustpilot (4,8 na 5 gwiazdek). Trustpilot jest platformą, która łączy firmy i konsumentów. Udostępnia recenzje, aby pomagać konsumentom w bezpiecznym robieniu zakupów.

dodow

Zadowoleni klienci chwalą Dodow za:

 • pomoc przy zasypianiu, w trakcie doświadczania natłoku myśli przed snem
 • jednorazowy zakup – brak konieczności nabywania i odnawiania subskrypcji
 • bezprzewodowe zasilanie (na baterie)
 • prostotę obsługi

Nieusatysfakcjonowani klienci skarżą się na:

 • niewyraźny słup światła, którego zmienia się jedynie intensywność, a nie powierzchnia wyświetlania
 • doświadczane trudności w synchronizacji oddechu z rytmem światła
 • brak możliwości programowania w urządzeniu tempa oddychania

Alternatywa dla Dodow

Dodow nie uśpi Cię bez Twojego wkładu pracy: oddychania w rytmie światła i skupienia na oddechu. Jeśli potrafisz medytować, Dodow nie jest Ci do niczego potrzebny (chyba że na prezent dla mniej oświeconej osoby).

Jeśli jednak czujesz, że wsparcie jakiegoś urządzenia Ci się przyda, możesz także zerknąć na:

 • podobnie działającą lampę sufitową Beurer SL 10
 • Moonbird – trenażer oddychania
 • słuchawki w opasce Hoomband, z bogatym programem scen dźwiękowych sprzyjających zasypianiu
 • Sensate – urządzenie do neurotonizacji nerwu błędnego, które pomaga zrelaksować się i zasnąć
 • Pulsetto – urządzenie do stymulacji nerwu błędnego
 • Hapbee – poduszkę, która w technologii biostreamingu emituje sygnatury niektórych substancji sprzyjających zasypianiu
 • aplikacje do medytacji i zasypiania, takie jak: Headspace, Mindfulness App, PranaBreath

   Podsumowanie

   Bez wątpienia same ćwiczenia oddechowe samodzielnie wykonywane uporczywie i poprawnie, przyniosą takie same efekty niż oddychanie w rytm Dodow. Dodow nie pomaga oddychać. Dodow pomaga utrzymać uwagę skupioną na zewnętrznym punkcie, pomagając zsynchronizować oddech z powolnym i stałym pulsem światła. Przy okazji, natrętne myśli nie mają jak się zalęgnąć w głowie skupionej na powtarzaniu: „wdech – wydech”.

   Każdy wydech jest o 50% dłuższy niż wdech, aby Cię zmęczyć. Próba samodzielnego śledzenia oddechu zmusza do myślenia i liczenia, co u niektórych powoduje niepokój związny z wydajnością, a tym samym znacznie opóźnia sen.

   Rozpiętość uwagi osoby nieprzyzwyczajonej do medytacji wynosi najwyżej trzydzieści sekund, więc bardzo szybo można zagubić się w myślach i zapomnieć o wykonywaniu ćwiczenia oddechowego.

   Sygnał świetlny Dodow utrzyma Cię na właściwym torze.

   O innych trenażerach oddychania przeczytaj w tym wpisie.

   Słodkich snów.


   Przeczytaj również:

   Powiązane artykuły

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *