Pulsetto – urządzenie do stymulacji nerwu błędnego

pulsetto stymulacja nerwu błędnego

Nerw błędny, najdłuższy z nerwów czaszkowych, odgrywa istotną rolę w regulacji procesów związanych ze snem, zasypianiem i relaksem. Jest jednym z głównych składników układu autonomicznego, który kontroluje funkcje organizmu, niezależnie od naszej woli.

Regularne praktyki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga to naturalne sposoby stymulowania nerwu błędnego. Również wykonywanie pewnych ćwiczeń, takich jak to, to lub to, może naturalnie poprawić pracę tego nerwu.

W innym artykule przedstawiliśmy inne urządzenie do stymulacji nerwu błędnego: Nurosym, a z tego wpisu dowiesz się jak działa Sensate – urządzenie do tonizacji nerwu błędnego.

W tym wpisie prezentujemy Pulsetto – urządzenie do stymulacji nerwu błędnego, produkowane na Litwie. Pulsetto pomaga zrelaksować się w mniej niż 10 minut. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i pozwól, aby fala spokoju Pulsetto zmyła stres i niepokój.

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

pulsetto urządzenie do stymulacji nerwu błędnego

Co kupujemy?

pulsetto unboxing

W skład zestawu zakupowego wchodzi:

 1. Urządzenie Pulsetto
 2. Aplikacja Pulsetto: 5 zaprojektowanych przez ekspertów ustawień dla stresu, niepokoju i nie tylko.
 3. Tubka żelu (wystarczy na miesiąc używania)
 4. Kabel USB-C do ładowania
 5. Instrukcja obsługi.

Ponieważ oprogramowanie steruje urządzeniem przez Bluetooth, jest ono niezbędne do działania Pulsetto. Dostęp do aplikacji jest odnawiany co rok. Subskrypcję można anulować w dowolnym czasie.

pulsetto urzadzenie do stymulacji nerwu blednego aplikacja

Na czym polega działanie Pulsetto?

Nerw błędny jest odpowiedzialny za sygnalizowanie mózgowi uwalniania uspokajających neuroprzekaźników, takich jak acetylocholina i serotonina. Ma kluczowe znaczenie dla aktywacji reakcji relaksacyjnej.

Stymulacja nerwu błędnego działa poprzez dostarczanie impulsów elektrycznych do nerwu błędnego, który jest główną drogą łączącą mózg z narządami wewnętrznymi. Pulsetto stymuluje nerw błędny nieinwazyjnie, bez zabiegów i używania igieł.

Urządzenie Pulsetto generuje łagodne impulsy elektryczne, które są przekazywane do nerwu błędnego. Te impulsy pomagają w regulacji aktywności nerwu, co może prowadzić do zmniejszenia stresu, poprawy snu, a nawet łagodzenia bólu. Impulsy wykorzystywane przez Pulsetto są precyzyjnie kontrolowane, niskonapięciowe i krótkotrwałe. Ich intensywność, częstotliwość i czas trwania są starannie dobrane tak, aby były skuteczne, ale jednocześnie bezpieczne dla użytkownika.

Impulsy są przekazywane do ciała użytkownika poprzez elektrody, które są umieszczane w punktach na skórze szyi, gdzie przebiega nerw błędny.

Celem tych impulsów jest wywołanie odpowiedzi terapeutycznej, takiej jak zmniejszenie stresu, poprawa snu, łagodzenie bólu czy regulacja nastroju. Pulsetto ma na celu wykorzystanie naturalnej zdolności organizmu do samoregulacji poprzez odpowiednią stymulację nerwu błędnego.

Jak używać Pulsetto?

Korzystanie z Pulsetto nie może być prostsze – wybierz tryb w aplikacji, załóż stymulator nerwu błędnego na szyję (smarując ją wcześniej dołączonym żelem) i rozpocznij stymulację nerwu błędnego. Ponieważ nerw błędny reguluje funkcje życiowe, stymulowanie nerwu błędnego impulsami elektrycznymi relaksuje ciało, zmniejszając stres i zwiększając zmienność rytmu serca.

Podczas sesji stymulacji zalecamy wygodne siedzenie na krześle lub sofie. Możesz się poruszać, ale unikaj aktywności fizycznej.

Jeśli chodzi o program nasenny, zalecamy korzystanie z niego na godzinę przed snem; aplikacja przypomni o drugiej sesji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do relaksacji możesz używać Pulsetto w razie potrzeby, gdy doświadczasz stresu lub niepokoju.

Liczne czynniki, takie jak jakość snu i wrażliwość skóry, mogą wpływać na sposób odczuwania Pulsetto, a zatem odczucia mogą się zmieniać w trakcie sesji. Stymulacja nerwu błędnego za pomocą Pulsetto jest odczuwana jako przyjemna, lekka wibracja lub mrowienie w okolicy szyi, gdzie znajduje się urządzenie.

Efekty stosowania Pulsetto to: obniżenie tętna, lepsze trawienie, obniżenie ciśnienia krwi, łatwiejsze oddychanie.

Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w zakresie uważności lub medytacji.
Korzyści dla dobrego samopoczucia kumulują się wraz z regularnymi sesjami i są skuteczne już od pierwszego użycia Pulsetto.

Nauka stojąca za Pulsetto

Stymulacja nerwu błędnego przedmiotem licznych badań naukowych i klinicznych. Te badania mogą dostarczać ogólnej wiedzy na temat potencjalnej skuteczności i bezpieczeństwa technik stymulacji nerwu błędnego, do których Pulsetto również należy. Między innymi stymulacja nerwu błędnego była badana jako metoda leczenia opornej na leczenie depresji, leczenia lęku, zaburzeń snu, a nawet przewlekłego bólu. Wyniki tych badań są mieszane, ale w niektórych przypadkach wykazano poprawę u pacjentów.

O potencjale do poprawy jakości snu w drodze nieinwazyjnej stymulacji nerwu błędnego mówią np. te badania: to, to i to.

Cena i gwarancja

Pulsetto wraz z subskrypcją aplikacji na 1 miesiąc kosztuje 249 USD. Dalsza subskrypcja to koszt 15 USD miesięcznie. Za dostawę do Polski (z Litwy) nie trzeba dodatkowo płacić.

W ciągu 30 dni od daty dostawy, można zwrócić Pulsetto i odzyskać cenę zakupu urządzenia.

Ładowanie

Urządzenie ładowane jest przez port USB-C. Ładowarka nie jest dołączona do urządzenia, ale kabel-tak.

Czy stosowanie Pulsetto jest bezpieczne?

Producent utrzymuje, że korzystanie z Pulsetto jest bezpieczne. Wśród potencjalnych skutków ubocznych wymienia jednak:

 • dyskomfort w miejscu aplikacji
 • podrażnienie/ zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji
 • miejscowy ból twarzy/głowy/szyi (w tym ból zęba)
 • drganie mięśni i/lub skurcze obszaru twarzy/głowy/szyi (w tym opadanie twarzy opadanie i/lub ściąganie warg)
 • ból głowy/migrena
 • zawroty głowy
 • mrowienie lub kłucie w miejscu aplikacji (parestezja/dysestezja).

Te działania niepożądane zazwyczaj ustępują natychmiast po zakończeniu pulsacji.

Przeciwwskazaniami do stosowania Pulsetto są:

 • wszczepione urządzenie medyczne, takie jak rozrusznik serca, implant aparatu słuchowego lub jakiekolwiek wszczepione urządzenie elektroniczne
 • wszczepione w obrębie szyi metalowe: stent, płytka, śruba
 • jednoczesne korzytsanie z Pulsetto oraz innego urządzenia yterapii mikroprądem, np. TENS, CES, stymulatora mięśni oraz korzystanie z telefonu komórkowego

Nie należy korzystać z Pulsetto:

 • w pobliżu urządzeń mikrofalowych, rezonansu magnetycznego, częstotliwości radiowej
 • chirurgicznych lub tomografów komputerowych,
 • w atmosferze wybuchowej lub w obecności łatwopalnych mieszanin gazów
 • podczas prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn
 • jeśli użytkownik ma otwartą ranę, wysypkę, infekcję, obrzęk, skaleczenie, ból, plaster z lekiem lub bliznę chirurgiczną na szyi w miejscu aplikacji
 • jeśli użytkownik ma mokrą skórę, jest w wodzie lub właśnie wyszedł z wody (np,
  prysznic, kąpiel, basen)

Ze względu na brak badań przeprowadzonych na takiej populacji, od korzystania z Pulsetto powinni powstrzymać się także:

 • osoby z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, niedociśnieniem, bradykardią lub tachykardią
 • osoby z chorobą lub niewydolnością serca (np. choroba wieńcowa, niedawno przebyty zawał,
 • osoby z nieprawidłowym wyjściowym EKG w wywiadzie, wydłużonym odstępem QT lub arytmią
 • osoby, które przeszły operację przecięcia nerwu błędnego w szyi (wagotomia szyjna)
 • dzieci
 • kobiety w ciąży
 • osoby chore na raka
 • kobiety z nieprawidłową anatomią szyjki macicy
 • osoby z guzem mózgu, tętniakiem, krwawieniem lub urazem głowy w wywiadzie
 • ludzie doznający omdleń lub drgawek.

Opinie użytkowników

Na Trustpilot Pulsetto ma 3.5 na 5 gwiazdek. Użytkownicy chwalą Pulsetto za:

 • łatwość użytkowania i skuteczność
 • pomoc w redukcji stresu i stanów lękowych
 • pomoc w szybszym zasypianiu i utrzymaniu snu

Użytkownicy Pulsetto narzekają na:

 • długi czas dostawy
 • nieskuteczność (w porównaniu z terapią zimnem i medytacją)
 • skutki uboczne stymulacji nerwu błędnego

Alternatywa dla Pulsetto

Inne urządzenia przeznaczone do stymulacji nerwu błędnego, to m.in Sensate i Nurosym, o których pisaliśmy we wpisach, do których prowadzą powyższe odnośniki. Do grupy podobnych urządzeń można zaliczyć także:

Rola nerwu błędnego

Oto kilka kluczowych funkcji nerwu błędnego związanych z zasypianiem i relaksem. Tłumaczy to zasadność stymulacji tego najdłuższego z nerwów, akurat przed snem.

 1. Aktywacja układu przywspółczulnego. Nerw błędny jest głównym składnikiem układu przywspółczulnego, który jest odpowiedzialny za odpoczynek i regenerację. Aktywacja tego układu sprzyja relaksacji, obniżeniu ciśnienia krwi, zwolnieniu akcji serca i ogólnie sprzyja stanowi spokoju.
 2. Regulacja oddechu. Nerw błędny wpływa na funkcje oddechowe, co ma istotne znaczenie w procesie zasypiania. Kontroluje zarówno szybkość, jak i głębokość oddechu, co może wpływać na spokojniejsze i bardziej regularne oddychanie,. To z kolei sprzyja procesowi zasypiania.
 3. Redukcja stresu. Aktywacja nerwu błędnego jest związana z redukcją stresu. Stymulacja tego nerwu może wpływać na obniżenie poziomu kortyzolu – hormonu stresu, co sprzyja stanowi relaksu i szybszemu zasypianiu.
 4. Regulacja aktywności jelitowej. Nerw błędny wpływa również na układ trawienny. Jego aktywacja może pomóc w regulacji procesów trawiennych i przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom żołądkowym, które mogą zakłócać spokojny sen.

Podsumowanie

Współczesna medycyna stale poszukuje nowych metod leczenia, a jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest stymulacja nerwu błędnego. W tym kontekście, urządzenie Pulsetto stanowi przełom.

Stymulacja nerwu błędnego za pomocą Pulsetto otwiera nowe możliwości w leczeniu wielu schorzeń. Jego łatwość użycia, skuteczność i minimalne ryzyko skutków ubocznych sprawiają, że jest to obiecujące narzędzie w rękach zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Słodkich snów.


Warte Twojej uwagi:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *