Ile snu głębokiego potrzebuje człowiek?

sen głęboki jak wydłużyć

Interesuje Cię faza snu głębokiego? Chciałabyś wiedzieć co wpływa na głęboki sen? Chcesz wydłużyć swój sen głęboki? A może zastanawiasz się dlaczego w Twoim przypadku sen głęboki jest taki krótki?

Na początek przeczytaj ten wpis, z którego dowiesz się kiedy zapadamy w głęboki sen i ile powinien trwać.

A potem zapoznaj się z badaniem na temat przezczaszkowej stymulacji elektroterapeutycznej oraz przeglądem urządzeń konsumenckich do tej terapii.

Wydłużenie fazy snu głębokiego jest możliwe. Z tego postu dowiesz się, jak to zrobić.

urządzenia mikroprądowe do neurostymulacji przezczaszkowe prąd zmienny

Zastrzeżenie. Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Upośledzony (nie dość długi i niewystarczającej jakości) sen może być przyczyną dekoncentracji, złego nastroju, a w późniejszym wieku zaburzeń poznawczych, demencji i ostatecznie nawet choroby Alzheimera.

Głęboki sen a zdrowie mózgu

Ograniczenie snu prowadzi do akumulacji białek beta amyloidu (których występowanie w mózgu jest powiązane z chorobą Alzheimera).  Pierwsze kliniczne objawy tej choroby występują dużo później niż początek zaburzeń snu.

Naukowcy uważają, że usuwanie toksyn metabolicznych z mózgu może być ograniczone do okresu snu, a szczególnie do fazy snu Non-REM 3 (N3), czyli snu głębokiego. Wtedy właśnie największą aktywność wykazuje układ glimfatyczny.

Poprawa głębokiego snu może zapobiec cichej, przewlekłej neurotoksyczności, która powoduje demencję.

Wydłużenie fazy snu głębokiego dzięki neuromodulacji CES

W tym badaniu, naukowy stawiają tezę, że przezczaszkowa stymulacja elektryczna (CES) może wydłużyć czas trwania snu głębokiego N3.

W przeprowadzonym badaniu naukowcy odkryli, że badani spędzili więcej czasu w stanie N3 podczas nocy po przezczaszkowej stymulacji elektrycznej niż podczas nocy pozorowanej.

Ani czas w minutach ani procent czasu spędzonego na innych etapach snu nie różniły się istotnie między warunkami stymulacji i pozorowanymi. Zmiana dotyczyła tylko fazy snu głębokiego.

Chociaż długość fazy snu głębokiego N3 wyraźnie spada wraz z wiekiem, to wydłużenie fazy snu głębokiego podczas stymulacji CES występowało u badanych bez względu na wiek.

Zastosowanie CES w celu natychmiastowego wzmocnienia snu głębokiego N3 poprawia wydajność pamięci w ciągu dnia.

Jak działają urządzenia do przezczaszkowej stymulacji elektrycznej?

Elektrostymulacja przezczaszkowa (CES) to metoda terapeutyczna, w której prąd o niskim natężeniu jest używany do stymulacji komórek w pniu mózgu. Są to np. grupy komórek, które wytwarzają serotoninę i acetylocholinę – substancje chemiczne wpływające na aktywność komórek nerwowych.

CES jest bezpieczny dla osób w różnym wieku, od dzieci i nastolatków po osoby starsze. Nie wiąże się z ryzykiem niewłaściwego użycia, uzależnienia czy uodpornienia. Stanowi bezpieczną alternatywę dla leków, zwłaszcza dla osób powracających do zdrowia po uzależnieniach lub tych, które unikają farmakoterapii.

Stymulacja przy użyciu urządzenia CES zwiększa aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, wywołując efekt podobny do działania endorfin, oraz pomaga w łagodzeniu emocji. Pomaga zlikwidować trudności z zasypianiem, poranny brak energii, łatwe wybudzanie się, zaburzenia emocjonalne, stany depresyjne i lękowe, przewlekłe zmęczenie, apatię, drażliwość, zamartwianie, ataki paniki, przewlekłe bóle głowy, fibromialgię.

Urządzenia do przezczaszkowej stymulacji elektrycznej CES:

Podsumowanie

Wprowadzenie elektroterapii przezczaszkowej (CES) jako innowacyjnej metody wspomagającej głęboki sen stanowi fascynujący kierunek w dziedzinie poprawy jakości snu. Elektrostymulacja poprzez niskonatężowy prąd może korzystnie wpływać na wydłużenie fazy snu głębokiego, co jest kluczowe dla regeneracji organizmu.

W niniejszym wpisie blogowym przedstawiam trzy nowoczesne urządzenia, które mogą być skutecznymi narzędziami wspomagającymi osiągnięcie pełniejszego i bardziej odprężającego snu głębokiego.

Słodkich snów.


Warte Twojej uwagi:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *