Nurosym. Jak stymulować nerw błędny, żeby szybciej zasypiać?

nurosym - stymulacja nerwu błędnego

Nurosym to zaawansowane technologicznie urządzenie do modulacji nerwu błędnego. Stymulacja nerwu błędnego może pomóc w regulowaniu różnych funkcji organizmu, takich jak rytm serca, kontrola oddechu, ciśnienie krwi i inne aspekty związane z układem autonomicznym. Dla nas istotne jest przede wszystkim sprzyjanie zasypianiu i utrzymaniu snu.

nurosym stymulacja nerwu błędnego

Nurosym wykorzystuje elektryczne impulsy do stymulacji nerwu błędnego. Używane jest w przypadku zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego czy też niektórych zaburzeń oddechu.

Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się jak Nurosym co noc pomaga skrócić latencję snu setkom użytkowników i w jaki sposób może Tobie pomóc spokojnie, solidnie i soczyście spać. Artykuł ten okaże się nieprzydatny dla osób, które zapędzone nowoczesnymi technologiami w kozi róg stresu i pędu za własnym ogonem potrafią jednak znaleźć czas, miejsce i sposób na pielęgnowanie własnego dobrostanu. To wszystko jest możliwe bez wykorzystania wytworów biotechnologii. Tak przynajmniej podają legendy.

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Stymulacja nerwu błędnego

Nerw błędny odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu ważnych funkcji organizmu. Jest jednym z głównych nerwów autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje wiele procesów wewnętrznych ciała niezależnych od świadomej kontroli, w tym: rytm serca, tempo i głębokość oddechu, ciśnienie krwi, trawienie, regulację emocji i odpowiedzi na stres, napięcie mięśni gładkich w narządach wewnętrznych, np. w żołądku, jelitach czy pęcherzu moczowym.

Nerw błędny to najdłuższy i najważniejszy nerw czaszkowy. Jest nazwany “błędnym” ze względu na to, że jego włókna nerwowe biegną do wielu narządów wewnętrznych ciała, począwszy od mózgu aż do jamy brzusznej.

Prawidłowe funkcjonowanie nerwu błędnego jest istotne dla zachowania homeostazy organizmu i zapewnienia odpowiedniej reakcji na zmienne warunki środowiskowe i emocjonalne.

Stymulacja nerwu błędnego może być stosowana w celu pomocy pacjentom, których układ autonomiczny, kontrolowany przez ten nerw, jest zaburzony. Wsparcie nerwu błędnego jest potrzebne m.in. w przypadku leczenia zaburzeń rytmu serca, przy regulacji ciśnienia krwi, przy obturacyjnym bezdechu sennym, kontroli objawów lękowych i stresu, leczeniu niektórych zaburzeń żołądkowo-jelitowych (np. IBS), regulacji stanu zapalnego.

Nerw błędny a zasypianie i spanie

Prawidłowa praca nerwu błędnego przekłada się na:

 • redukcję stresu przed zaśnięciem

Kiedy jesteśmy zestresowani, aktywuje się układ współczulny, który przygotowuje organizm do walki lub ucieczki. Nerw błędny działa jako jego antagonistyczny składnik, działając na rzecz relaksacji i spadku poziomu stresu. Wysoki poziom stresu może utrudnić zasypianie.

 • regulację fazy snu REM i regulacji emocji, która zachodzi podczas tej fazy snu

Podczas snu organizm przetwarza emocje i doświadczenia dnia, co pomaga w utrzymaniu zdrowego stanu emocjonalnego. Nerw błędny wpływa na procesy, które regulują fazę REM snu, co jest istotne dla zdolności organizmu do przetwarzania emocji.

 • utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego i zdolności do zasypiania

Nerw błędny pomaga utrzymać równowagę pomiędzy układem współczulnym (walka lub ucieczka), a układem przywspółczulnym (relaksacja i regeneracja) w organizmie. Dysregulacja nerwu błędnego może prowadzić do trudności ze snem i problemów emocjonalnych, takich jak lęki i depresja.

Co kupujemy?

W zestawie znajduje się mieszczący się w dłoni sterownik oraz klips na kablu, który należy zamocować na płatku lewego ucha. Dołączono także ładowarkę (która ma specjalne wyjście i nie jest kompatybilna z innymi urządzeniami) oraz podręcznik użytkownika, a także torebkę na urządzenie.

nurosym stymulacja nerwu błędnego

Nurosym posiada certyfikat medyczny, a jego producent zapewnia o niezwykłej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania podkreślając, że urządzenie jest nieinwazyjne i stanowi dobrą alternatywę dla leków, nie pozostawiając skutków ubocznych.

Na czym polega działanie Nurosym?

Nurosym wysyła opatentowane sygnały elektryczne do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego, aktywując w ten sposób wewnętrzne mechanizmy samonaprawcze organizmu, co prowadzi do aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego i poprawy HRV (zmienności rytmu zatokowego serca).

Przywspółczulny układ nerwowy to wewnętrzny mechanizm relaksacyjny i samonaprawczy organizmu, którego głównym składnikiem jest nerw błędny. HRV jest wskaźnikiem aktywności nerwu błędnego.

Wskazaniami do stosowania Nurosym są:

 • bezsenność
 • zespół przewlekłego zmęczenia
 • mgła mózgowa
 • stany lękowe i związane ze stresem
 • migreny
 • przewlekłe stany zapalne
 • zespół jelita drażliwego (IBS)
 • depresja
 • long covid
 • zespół posturalnego częstoskurczu ortostatycznego (POTS)

Niektóre badania sugerują, że Nurosym poprawia również uczenie się i pamięć krótkotrwałą oraz funkcje poznawcze, promuje relaksację, dobry nastrój, sen, zdrowe trawienie, zwiększa HRV, a także łagodzi objawy stresu, wypalenia i zmęczenia nadnerczy.

Prowadzone są również badania nad wpływem neuromodulacji na wyniki sportowe, regenerację mięśni, otyłość, alkoholizm i in.

Na stronie Nurosym można wypełnić kwestionariusz oceny zaburzenia nerwu błędnego, odpowiadając m.in. na pytania o występowanie stanów depresyjnych, lękowych, chronicznego zmęczenia, mgły mózgowej, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (refluks, zgaga, IBS, wymioty, nudności, częste biegunki lub zaparcia), bezsenności, omdleń, trudności w połykaniu, utraty głosu lub chrypy.

Przeciwskazania do używania Nurosym:

 • wszczepione metalowe lub elektroniczne urządzenie medyczne (np. rozrusznik serca, implant aparatu słuchowego)
 • miażdżyca
 • zastoinowa niewydolność serca
 • ciężka choroba wieńcowa
 • niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego (w ciągu 5 lat)
 • bradykardią
 • przebyta operacja przecięcia nerwu błędnego w szyi
 • ciąża
 • wiek poniżej 18 lat.

W przypadku wątpliwości, zawsze warto skontaktować się ze specjalistą.

Jak używać Nurosym?

Oto jak stosować Nurosym, w kilku krokach:

 1. Zwilż fragment płatka lewego ucha.
 2. Zamocuj na zwilżonym miejscu klips z elektrodą. Przewód powinien przechodzić za za uchem, aby utrzymać elektrodę na miejscu.
 3. Włącz Nurosym najniższym przyciskiem.
 4. Powoli zwiększaj poziom energii naciskając przycisk z plusem, aż poczujesz lekkie mrowienie w uchu. Jest to sygnał, że prąd płynie, a przywspółczulny układ nerwowy jest aktywowany.
 5. Usiądź lub połóż się z urządzeniem lub wykonuj codzienne czynności.
 6. Jeśli czujesz, że uczucie mrowienia nasila się z czasem lub przestajesz je odczuwać, dostosuj poziom energii przyciskiem z plusem lub minusem, aż ponownie poczujesz lekkie przyjemne mrowienie.
 7. Stosuj Nurosym codziennie przez 30-60 minut, najlepiej rano lub rano i wieczorem. Korzyści odczujesz nawet wtedy, gdy będziesz używać Nurosym regularnie przez 15 minut dziennie.

Obejrzyj film instruktażowy.

Czy stosowanie Nurosym jest bezpieczne?

Nurosym to certyfikowane i opatentowane urządzenie medyczne, które przeszło wiele randomizowanych badań kontrolowanych placebo. Neuromodulacja za pomocą Nurosym została przetestowana klinicznie i jest uważana za bezpieczną, jeśli jest stosowana zgodnie z przeznaczeniem.

Nurosym jest certyfikowanym urządzeniem medycznym w Europie. Otrzymał również oznaczenie FDA jako urządzenie o nieistotnym ryzyku w wielu badaniach w USA. Oznacza to, że:

 • został skontrolowany przez organy nadzoru medycznego
 • opiera się na rygorystycznych dowodach naukowych
 • korzyści z jego stosowania przewyższają ryzyko
 • wykazano skuteczność kliniczną urządzenia
 • podlega rygorystycznym systemom zarządzania jakością.

Cena i gwarancja

Nurosym kosztuje 699 Euro (około 3200 złotych). Za wysyłkę do Polski zapłacić około 90 złotych. Urządzenie wysyłane jest z Holandii.

Producent urządzenia Nurosym – brytyjska firma Parasym – jest przekonana o skuteczności sprzedawanego produktu, na podstawie wyników Nurosym uzyskanych w badaniach klinicznych. Jeśli po 30 dniach korzystania z Nurosym i nie będziesz zadowolona z rezultatów, otrzymasz zwrot pieniędzy.

Nauka stojąca za Nurosym

Parasym Ltd współpracuje z ponad 60 instytucjami badawczymi, w tym UCLA i Harvard, w celu przeprowadzenia badań klinicznych potwierdzających korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania Nurosym.

Badania są prowadzone przez niezależnych ekspertów uniwersyteckich, bez powiązań finansowych z Parasym, chyba że zostało to wyraźnie wspomniane. Badania finansowane są zewnętrznie, co zapewnia bezstronne i prawdziwe wyniki. Wszystkie wyniki naszych badań (pozytywne lub nie) są otwarte i dostępne dla wszystkich. Duża część dowodów klinicznych pochodzi z randomizowanych badań klinicznych kontrolowanych placebo, które są uważane za najwyższy standard dowodów.

Opinie użytkowników

Użytkownicy Nurosym przedstawieni na stronie producenta dzielą się swoimi doświadczeniami z korzystania z Nurosym. Urządzenie to niesie:

 • pomoc w zarządzaniu stresem i zmniejszenie stanu zapalnego bez leków sterydowych
 • pomoc w leczeniu tachykardii (częstoskurczu) po przebytem covid-19
 • pomoc w uporaniu się z ruminacjami (natrętnymi myślami)
 • redukcję migrenowego bólu głowy
 • zmniejszenie objawów depresji
 • poprawę jakości snu i koncentracji
 • pokonanie zgagi
 • ulgę w chorobie autoimmunologicznej
 • zmniejszenie objawów IBS

Wady i zalety Nurosym

Zalety NurosymWady Nurosym
urządzenie przebadane klinicznie i certyfikowane pod względem bezpieczeństwa stosowania i skutecznościwysoka cena
proste w obsłudzeładowarka niekompatybilna z innymi urządzeniami
brak skutków ubocznych
dobra alternatywa dla farmakoterapii

Alternatywa dla Nurosym

O urządzeniach relaksujących i trenażerach zasypiania pisaliśmy w tym wpisie. Jako alternatywę dla Nurosym, ze względu na sposób działania, warto wymienić Sensate, który również tonizuje nerw błędny. Z pełnym opisem jego działania zapoznasz się w tym wpisie.

Apollo Neuro – opaska do neuromodulacji nerwu błędnego

pulsetto

Pulsetto – opaska na szyję redukująca bezsenność i wspierająca zasypianie

verelief hoolest

Verelief Prime – ręczne urządzenie do neurostymulacji nerwu błędnego

neuvana xen

Neuvana – zestaw słuchawkowy do neurostymulacji

W jaki sposób dbać o nerw błędny naturalnie?

O prawidłowy stan układu nerwowego możemy zadbać nie tylko przy pomocy urządzeń, gadżetów i aplikacji. Do najprostszych sposobów stymulacji nerwu błędnego należą śpiewanie, nucenie, medytacje, płukanie gardła, ćwiczenia oddechowe.

O naturalnych sposobach stymulacji nerwu błędnego możesz przeczytać na tej stronie oraz w następujących książkach:

nerw błędny

Terapeutyczna moc nerwu błędnego

Autor: Stanley Rosenberg

Podsumowanie

Nurosym to innowacyjne urządzenie do neuromodulacji nerwu błędnego, oferujące nadzieję na skuteczne zarządzanie różnymi schorzeniami, w tym zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym i innymi problemami związanymi z układem autonomicznym. Jego główną zaletą jest precyzyjna i kontrolowana stymulacja, która może poprawić jakość życia pacjentów przyczyniając się między innymi do poprawy jakości snu i przyspieszenia zasypiania.

Alternatywne metody stymulacji nerwu błędnego obejmują techniki relaksacyjne, oddechowe, medytację, aktywność fizyczną, biofeedback i terapie behawioralne, które mogą być skuteczne w regulacji emocji i funkcji organizmu.

Słodkich snów.


Warte Twojej uwagi:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *