Moonbird – trenażer oddychania i zasypiania. Recenzja

moonbird trenażer, trener oddechowy, coach oddychania

Moonbird to mieszczący się w dłoni trenażer oddechu. Poprzez nadawanie rytmu Twojemu oddychaniu, pomaga Ci zrelaksować się, uspokoić i zasnąć. Oddychać, oczywiście, musisz już sama.

Często prawdziwą przeszkodą w zapadnięciu w słodki sen jest uogólniony niepokój, zmęczenie psychiczne lub stres. Próby zaśnięcia w takim stanie muszą zakończyć się fiaskiem. To jakby wypaść z rozpędzonego pociągu i od razu ułożyć się w kwiat lotosu. Albo w 7 minut przejść od niewinnego flirtu do omawiania szczegółów wesela. Przydałby się jakiś bufor.

W przejściu od stanu wysokiej aktywności do spokojnego czuwania pomagają techniki relaksacyjne. Sesja jogi, godzinna medytacja, seans z gongami tybetańskimi. Nie takie rzeczy zmieszczą się w kalendarzu elektronicznym.

Zastrzeżenie afiliacyjne. Nie jestem sprzedawcą produktów polecanych na tym blogu. Wszystkie odnośniki produktowe prowadzą do stron firmowych, gdzie produkt można kupić. Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej).

A gdyby okazało się, że doprowadzenie się do dobrostanu po wyczerpującym dniu pracy lub opieki nad potomstwem (w sumie to też praca) zajmuje tylko 15 minut? Byłabyś zainteresowana poznaniem tego magicznego rozwiązania?

W świecie współczesnych technologii okazuje się, że dbanie o siebie nie musi oznaczać dwutygodniowych wakacji na egzotycznej wyspie ani nawet regularnego pobytu w spa (ale jeśli możesz, jedź już dziś).

Można zacząć się od czegoś tak prostego jak ćwiczenia oddechowe, które zajmują tylko kilka minut. Badania pokazują, że ćwiczenia te mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu, zwolnić tętno, poprawić funkcje poznawcze i obniżyć niepokój.

Jeśli próbowałaś już różnych technik oddechowych, ale z żadną z nich nie wytrwałaś zbyt długo, poznaj Moonbird. Trenażer oddechu, menadżer stresu, coach snu, relaksator, metronom oddechowy. Sama wybierz nazwę.

moonbird trenażer oddechowy

Co kupujemy?

Moonbird to obłe urządzenie przypominające wydłużone jajo. Nie ma przycisków, a jedynie wyprofilowane miejsce, w którym umieszczasz kciuk. Wygodnie trzyma się w dłoni, jest miękki. Podczas pracy Moonbird kurczy się i rozszerza, co przypomina oddychanie. Gdy podążasz za jego rytmem, wydychając powietrze, gdy Moonbird się kurczy i wdychając, gdy się rozszerza, synchronizujesz z nim swój oddech. Cel to 5-7 oddechów na minutę.

Powierzchnia Moonbird wykonana jest z biokompatybilnego silikonu klasy medycznej. Urządzenie wykorzystuje baterię litowo-jonową i optyczny czujnik PPG (fotopletyzmografia to ocena przepływu krwi przez naczynia położone blisko powierzchni skóry), który służy do pomiaru tętna.

Moonbird jest dostępny w czterech kolorach: błękitnym, ciemnozielony, kremowym i czarnym.

moonbird

W skład zestawu zakupowego wchodzi także:

 • kabel do ładowania przez micro USB
 • etui ochronne
 • dostęp do aplikacji Moonbird na Android lub iOS
 • ćwiczenia oddechowe z przewodnikiem i medytacje

Producentem Moonbird jest belgijski startup.

Aplikacja Moonbird

Aplikacja Moonbird (dostępna na iOS i Android) nie jest konieczna do prawidłowego działania Moonbird. Zawiera nagrania ćwiczeń oddechowych i medytacji.

Korzystanie z aplikacji pozwala jednak monitorować postępy praktyk oddechowych w czasie rzeczywistym, na zasadzie biofeedbacku. Dzięki aplikacji można obserwować natychmiastową reakcję organizmu na oddychanie, taką jak tętno i zmienność tętna (HR, HRV) oraz koherencję serca. Pomiary możliwe są wówczas, gdy trzymasz kciuk w specjalnym wgłębieniu Moonbird.

W aplikacji odnajdziesz także statystyki swoich ćwiczeń oddechowych, poradniki dotyczące snu, zwalczania lęku i bezsenności.

W aplikacji są 4 zaprogramowane sesje oddechowe:

1) Przerwa na oddech (5 sekundowy cykl wdechów i 5 sekundowy cykl wydechów);
2) Program relaksacji przed snem (4-sekundowy cykl wdechów i 6-sekundowy cykl wydechów);
3) Oddech pudełkowy w celu obniżenia stresu (4 sekundy wdech, 4 sekundy wstrzymanie, 4 sekundy wydech, 4 sekundy wstrzymanie);
4) Redukcja lęku (3,5 sekundowy wdech, 4,5 sekundowy wydech).

Możesz ustawić długość trwania zaprogramowanej sesji, a także ułożyć własną.

W aplikacji wyświetlany jest także stopień naładowania urządzenia.

Zasada działania Moonbird

Kiedy jesteś zestresowana lub zaniepokojona, Twoje tętno i ciśnienie krwi wzrasta, a oddech przyspiesza. Jest to znane jako reakcja walki lub ucieczki. Celowe spowolnienie oddechu pozytywnie wpływa na nasz autonomiczny układ nerwowy: interakcja pomiędzy układem sercowym i oddechowym aktywuje reakcję relaksacyjną organizmu. Badania pokazują, że już 10 minut oddychania w wolnym tempie sprawia, że jesteś bardziej zrelaksowana.

Prezes i założycielka Moonbird, Stefanie Broes, jest praktykiem pracy z oddechem, który posiada doktorat z nauk farmaceutycznych. Broes mówi, że kiedyś cierpiała na bezsenność i uruchomiła swoją firmę, aby skłonić ludzi do praktykowania wolniejszego oddychania po tym, jak zauważyła, jak pomogło jej to lepiej spać.

Prowadząc Twój oddech Moonbird sprawia, że zaczynasz oddychać wolniej. To pozytywnie wpływa na Twój układ nerwowy. Nie tylko słyszysz instrukcje przewodnika głosowego, ale możesz podążać za naprzemiennym kurczeniem się i rozszerzaniem samego urządzenia, które daje Ci dyskretne wskazówki kiedy masz napełnić, a kiedy opróżnić płuca i w jakim tempie.

Prowadzenie oddechu poprzez dotyk (Moonbird naprzemiennie kurczy się i rozszerza) jest bodźcem aktywującym relaks, zwłaszcza w połączeniu z biofeedbackiem. Biofeedback to wgląd, jaki użytkownicy otrzymują na temat swoich biosygnałów (tętna, zmienności rytmu serca i koherencji serca). Dzięki temu są bardziej świadomi i lepiej rozumieją wpływ, jaki oddech wywiera na ich ciało.

Jak używać Moonbird?

Twój oddech to pilot sterowania Twojego systemu nerwowego. Świadome, spokojne oddychanie obniża poziom stresu i pomaga Ci zrelaksować się oraz szybko i skutecznie zasnąć. Moonbird prowadzi Cię w wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, gdziekolwiek jesteś. Po prostu podążasz za rytmem, który nadaje Ci Moonbird.

Trzymaj Moonbird w dłoni. Bierz oddech, kiedy czujesz, że się rozszerza i wydychaj powietrze, gdy się kurczy. Za pomocą aplikacji możesz śledzić efekty powolnego oddychania w ciele. Moonbird możesz mieć zawsze przy sobie (w pracy, szkole, pociągu, samolocie). Jest cichy i dyskretny.

Moonbird nie ma przycisku zasilania. Budzisz go poprzez delikatne potrząśnięcie. Aby szybko rozpocząć sesję, bez użycia aplikacji, umieść kciuk na czujniku (tam gdzie jest zielone światło). Nie musisz mocno naciskać, po prostu trzymaj go delikatnie w dłoni z kciukiem w odpowiednim miejscu nad zieloną lampką.

Moonbird rozpozna, że go trzymasz i zacznie się nadmuchiwać i kurczyć. Kiedy zacznie “oddychać”, Ty zaczniesz dopasowywać swój własny oddech do jego tempa. Kiedy przestanie, zakończysz sesję.

Przed pierwszym korzystaniem z aplikacji należy sparować telefon z urządzeniem Moonbird za pośrednictwem Bluetooth.

moonbird trenażer oddychania i zasypiania

Dla kogo jest Moobird?

Moonbird pomaga lepiej spać i obniżyć stres i niepokój po prostu przez oddychanie. Jest odpowiedni dla każdego, kto chce poprawić swój dobrostan, a szczególnie dla osób które są wysoko wrażliwe, a ich system nerwowy łatwo się przeciąża, osób cierpiących na problemy ze snem, zestresowanych, ogarniętych niepokojem, poddającym się panice i atakom lęku, osób z dolegliwościami napięciowymi i tych, u których dochodzi do hiperwentylacji w trudnych sytuacjach.


Jeśli praktyki oddechowe nie są Ci obce, skorzystasz na tym, że Moonbird, poprzez swoją fizyczną postać, pomaga lepiej kontaktować się ze swoim ciałem, przypomina o oddychaniu, gdy umysł zbłądzi i pomaga utrzymać powolny rytm oddechu.

Celowa praca z oddechem może być na początku trudna do opanowania. Moonbird staje się Twoim osobistym trenerem oddychania. Oddycha z Tobą, po to byś w przyszłości mogła ćwiczenia wykonywać samodzielnie. W aplikacji znajdziesz dodatkowo medytacje, gdybyś swoją praktykę zapragnęła pogłębić.

kup teraz

Parametry dobrostanu

Dzięki aplikacji podczas sesji z Moonbird możemy na bieżąco śledzić wpływ praktyk oddechowych na takie witalne parametry naszego organizmu jak tętno (HR) i zmienność rytmu serca (HRV).

Tętno to ilość uderzeń serca na minutę. Zdrowe serce nie jest jednak metronomem. W rzeczywistości, nasze tętno jest wysoce nieregularne, nawet podczas odpoczynku. Te różnice w odległości (tj. czasie) pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca, wynikają ze złożonych interakcji pomiędzy różnymi systemami fizjologicznymi. Ma nie nie wpływ wiek, temperatura i rytm okołodobowy. Układ nerwowy (sympatyczny i parasympatyczny) również odgrywa rolę w tym procesie.

Zmienność pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca określana jest jako zmienność rytmu serca (HRV). Dostarcza ona informacji o funkcjonowaniu układu nerwowego i systemu sercowo-naczyniowego. Im wyższe HRV, tym wyższy dobrostan.

Wysoka zmienność rytmu serca (wysokie HRV) jest związana z fizjologiczną odpornością i wysoką sprawnością fizyczną i poznawczą. Dlatego jest uznawana za oznakę dobrego stanu zdrowia i dużej zdolności do radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Oznacza to, że pod wpływem stresu HRV obniża się.

Poniższe wykresy zaczerpnięte z opracowania Moonbird.life, przedstawiają wykres rytmu serca z wysokim HRV (na górze) i niskim (na dole ilustracji). Widać na nich, że przy wysokim HRV czas pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca jest inny: 1,2; 0,793; 0,923; 0,856 sekund. Natomiast przy niskim HRV, serce bije bardziej miarowo.

Na wysokość HRV ma wpływ oddychanie. Częstość oddechów, przy której zmienność rytmu serca jest maksymalna, zależy od danej osoby, ale zwykle mieści się pomiędzy 5 a 7 oddechami na minutę.

Ładowanie

Moonbird ładujemy za pomocą dołączonego kabla do ładowania (przez port micro USB). Do urządzenia przyczepia się kabel za pomocą magnesu, więc kabla nie można łatwo zastąpić.

Informacje o żywotności baterii znajdziesz tylko w dołączonej aplikacji. Samo urządzenie nie ma wskaźnika naładowania.

Czas pracy baterii to około 3 godziny.

Opinie użytkowników

Moonbird jest wciąż nowym urządzeniem, więc nie ma zbyt wielu opinii klientów. Na TrustPilot, niezależnej stronie z recenzjami ma 36 opinii składających się na ocenę 4,6 na 5 gwiazdek.

Klienci chwalą Moonbird za:

 • pomoc przy szybkim zasypianiu
 • skuteczność przy hiperwentylacji
 • pomoc w redukcji stresu
 • pomoc w ponownym zaśnięciu po wybudzeniu w nocy
 • pomoc w zmaganiu się z niepokojem
 • pomoc w skupieniu na oddychaniu podczas medytacji dzięki fizycznemu urządzeniu
 • wysoką jakość obsługi klienta
 • za to, że jest dyskretny i przenośny.

Jedyna ocena jednogwiazdkowa była spowodowana wadliwością kabla do ładowania i przedłużającą się wymianą.

Recenzje na stronie producenta (Moonbird.life) są w przeważającej większości pozytywne, aż 86% z nich to oceny 5-gwiazdkowe.

Klienci chwalą Moonbird za:

 • możliwość korzystania z Moonbird bez aplikacji
 • prostą i intuicyjną obsługę
 • wytrzymałą baterię
 • miły głos przewodnika w aplikacji

Wśród wad wymieniane są:

 • brak mniejszego rozmiaru urządzenia dla osób o drobnych dłoniach
 • zbyt mało informacji statystycznych o przebiegu sesji, brak możliwości stwierdzenia własnych postępów

Cena i opcje zakupu

Moonbird można kupić wprost na stronie producenta Moonbird.life albo przez Amazon.pl

Cena na stronie producenta to 179 Euro, a przy wykorzystaniu kuponu nasenny.pl – 169 Euro. Dostawa do Polski jest bezpłatna.

Moonbird nie ma polskiej wersji językowej ani na stronie zakupu (gdzie dostępne języki to angielski, niemiecki, francuski i holenderski), ani w dołączonej do urządzenia aplikacji Moonbird.

Cena urządzenia na amazon.pl wynosi aktualnie 975 złotych. Standardowa dostawa jest darmowa.

Przez 14 dni można testować Moonbird bezpłatnie, co oznacza, że jeśli w tym terminie uznasz, że Moonbird nie jest dla Ciebie, możesz go zwrócić do producenta i otrzymać zwrot pieniędzy.

Choć 900 złotych to relatywnie wysoka cena za urządzenie relaksacyjne, to trzeba zwrócić uwagę, że w tej cenie zawarty jest dostęp do aplikacji, a wraz z nią różnych praktyk oddechowych i medytacji, za które w innym miejscu trzeba byłoby zapłacić. Aplikacja nie działa w modelu subskrypcyjnym, więc płatność jest jednorazowa.

Alternatywa dla Moonbird

O podobnych urządzeniach do relaksacji przeczytasz w tym wpisie. Zasadą ich działania są wibracje, prowadzenie oddechu impulsem świetlnym albo oddziaływanie mikroprądem. Wśród urządzeń, które można trzymać podczas sesji wyróżnia się Somnox – robot poduszka.

Podobnych rozmiarów co Moonbird Sensate oraz stress relaZer – te dwa urządzenia oddziałują na układ nerwowy za pomocą fal elektromagnetycznych.

Inne sposoby łagodzenia niepokoju przed snem

Istnieje wiele naturalnych sposobów, które sprzyjają relaksacji, a wśród nich: medytacja, czytanie, słuchanie muzyki, joga, spacer, kąpiel, zabiegi kosmetyczne, słuchanie dźwięków natury, zajęcia taneczne. O wielu innych, szczególnie sprzyjających zasypianiu, przeczytasz w tym wpisie.

Pewną namiastką Moonbird jest “Oddychający Budda” – lampka na biurko wspierająca oddychanie w cyklu 4/7/8. Zielony Budda – Wdech (4 sekundy), fioletowy Budda – trzymaj (7 sekund), niebieski Budda – Wydech (8 sekund).

oddychający budda lampka

Podsumowanie

Moonbird różni się od innych opcji relaksacyjnych dostępnych na rynku, ponieważ jest to fizyczne urządzenie, które wspiera ćwiczenia oddechowe.

Badania pokazują, że dotyk reguluje naszą reakcję na zagrożenie. Różne formy dotyku, np. zmiany temperatury, wibracji lub ruchów, mogą wpływać na nasze samopoczucie. Fizyczny przedmiot trzymany w dłoni daje poczucie ukojenia, szczególnie osobom zmagającym się z lękiem.

Dzieci mogą trzymać przed snem ulubioną przytulankę, dorośli i nastolatkowie mają Moonbird.

Słodkich snów.


Warte Twojej uwagi:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *