Jak spać latem? 3 najlepsze systemy chłodzące do łóżka

najlepsze nakładki na materac chlodzący

Nadchodzi lato, a wraz z nim nie tylko grillowane obiadki na łonie natury, perspektywa urlopu i rowerowe wycieczki za miasto. To także pora uporczywej spiekoty w niewystarczająco zaciemnionych i zaizolowanych, nieklimatyzowanych sypialniach. I nieprzespane z gorąca noce. No, chyba że akurat mierzysz się z dotkliwymi objawami menopauzy i codziennych uderzeń gorąca – wtedy nie odczujesz większej różnicy.

O tym jaka jest najlepsza temperatura do spania, pisaliśmy w tym wpisie.

Wyniki tego badania pokazują, że miejscowe chłodzenie dużych obszarów ciała (pleców i głowy) może skutecznie utrzymać dobry sen i poprawić komfort termiczny w gorącym środowisku.

Jak doprowadzić swoją sypialnię do temperatury idealnej do spania pod nieobecność klimatyzatora? Jeszcze lepiej: jak schłodzić swoje ciało zamiast powietrza w całym domu? Jak pogodzić odmienne upodobania cieplne towarzyszy snu w jednym łóżku? Jak nie wydawać przy tym milionów monet za prąd? Z pomocą nadchodzi chłodząca nakładka na materac.

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Czym jest i jak działa chłodząca nakładka na materac?

Materac chłodzący (termoregulujący) to produkt przeznaczony dla osób, które cierpią na nadmierną potliwość lub odczuwają dyskomfort związany ze zbyt wysoką temperaturą ciała podczas snu. W większości przypadków ta wysoka wrażliwość na ciepło podczas spania dotyczy mężczyzn, gdyż kobiety lepiej tolerują wyższe temperatury w sypialni. Nie dotyczy to jednak kobiet w wieku perimenopauzalnym, które, zlewane nocnymi potami i męczone przez uderzenia gorąca, z radością przyjmują schładzanie atmosfery.

Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii i materiałów, materace chłodzące pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała podczas snu, co wpływa pozytywnie na jakość i ilość snu, w szczególności zaś na wydłużenie fazy snu głębokiego, szybsze zasypianie i rzadsze wybudzenia.

Chłodzące nakładki przydają się także podczas gorączki, poprawiając komfort wypoczynku chorej osoby i skutecznie zastępując okłady z mokrych ręczników.

Aktywne nakładki chłodzące na materac

Nie mówimy tutaj o zwykłych materacach do spania, z wypełnieniem z pianki żelowej lub pianki lateksowej lub włókien chłodzących, które posiadają właściwości termoregulujące. Pozwalają one jedynie na skuteczniejsze odprowadzanie ciepła z ciała do materaca, redukując potliwość.

W tym wpisie przedstawimy trzy najskuteczniejsze aktywne nakładki chłodzące na materac – takie, które wyposażone w system aktywnego schładzania powietrza lub wody w materacu, utrzymując stałą temperaturę, bez względu na temperaturę otoczenia czy osoby korzystającej z materaca.

Nakładka na materac Eight Sleep

EightSleep to amerykańska marka, która oferuje aktywnie chłodzące nakładki na materace. Nakładki EightSleep wykorzystują technologię Water-Cooled, która polega na cyrkulacji wody przez wbudowane w matę rurki chłodzące. Woda (ze zbiornika) jest chłodzona przez specjalne agregaty chłodnicze, które utrzymują ją w odpowiedniej temperaturze. Dzięki temu nakładka EightSleep zapewnia skuteczne chłodzenie powierzchni materaca i redukcję dyskomfortu związanego z nadmierną potliwością.

Nakładki EightSleep charakteryzują się wysoką jakością wykonania i są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do każdej wielkości materaca. Dodatkowo, nakładki te są wyposażone w system inteligentnej regulacji temperatury, który umożliwia dostosowanie temperatury chłodzenia do indywidualnych preferencji użytkownika. Nakładki EightSleep są łatwe w obsłudze i wymagają jedynie podłączenia do źródła zasilania oraz uzupełnienia wody w razie potrzeby.

Nakładki można nałożyć na materac dowolnej grubości, na łóżko o wymiarach 135×190, 160×200 i 180×200 cm.

W zestawie zakupowym jest nakładka, wentylator i kabel, torba do o transportu oraz dostęp do aplikacji mobilnej, która pozwala ustawić pożądaną temperaturę nakładki, śledzić wybrane parametry życiowe i ma dodatkowo funkcje budzika wibracyjnego i budzika termicznego.

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji nakładka w połączeniu z aplikacją pozwala na automatyczną regulację temperatury w oparciu o indywidualny harmonogram snu, fazy snu, preferencje dotyczące komfortu i warunki środowiskowe.

Nakładka umożliwia ustawienie dwóch odmiennych temperatur z każdej strony łóżka, tak by zapewnić doskonały wypoczynek partnerom snu o odmiennych upodobaniach cieplnych. Jeśli czytałaś wpis o separacji łóżkowej, wiesz już, że różne preferencje dotyczące temperatury w sypialni mogą być dla małżonków ważnym powodem do spania w osobnych łóżkach, a nawet oddzielnych pomieszczeniach. Nakładka chłodząca na wspólne łóżko pozwala pogodzić te odmienne zamiłowania podczas spania w jednym łóżku.

Nakładka EightSleep kosztuje pomiędzy 2325 USD (około 9650 złotych) a 2733 USD (około 11400 złotych), w zależności od wielkości (rozmiar materaca) i wersji aplikacji potrzebnej m.in. do ustawień temperatury.

Przesyłki nie można aktualnie zamówić bezpośrednio do Polski. W tej sytuacji można skorzystać z serwisów takich jak pomoc-w-zakupach.pl, zakupywusa.com.pl czy taniestany.com. Kupując nakładkę można wówczas podać adres do dostawy w USA (wskazany przez wybraną firmę pośredniczącą), która następnie dostarczy towar do Polski. W tej sytuacji w grę wchodzą dodatkowe opłaty za usługę, transport do Polski i ewentualne cło oraz podatki. Większość firm na zlecenie samodzielnie dokonuje zakupu w USA w imieniu klienta (to pozwala pokonać barierę językową).

W ofercie firmy EightSleep znajdują się również materace chłodzące.

Chilipad – chłodząca nakładka na materac od firmy OOLER

Nakładka Chłodząca Chilipad pozwala na kontrolowanie temperatury łóżka w zakresie od 13° do 46°C. Nadaje się zarówno do schładzania, jak podgrzewania łóżka.  System OOLER do schładzania wykorzystuje wodę, która cyrkuluje w nakładce.

Chłodne warunki do spania mogą nawet podwoić ilość głębokiego snu dzięki wspomaganiu regeneracji mięśni i zwiększonej produkcji naturalnej melatoniny. Chłód pomaga także zmniejszyć bezsenność spowodowaną bólem, czy uderzeniami gorąca lub nocnymi potami. W chłodnych warunkach zasypianie trwa krócej.

Jeśli cierpisz na bezsenność albo jesteś aktywna fizycznie lub akurat przechodzisz menopauzę ta nakładka może pomóc Ci szybciej się zregenerować i lepiej spać.

Idealną temperaturę dla swojego ciała można łatwo kontrolować za pomocą interaktywnej aplikacji na smartfon. Ta nakładka to świetna alternatywa dla tradycyjnych, kosztownych w zakupie i eksploatacji klimatyzatorów.

Towarzysząca macie aplikacja na smartfon pozwala programować harmonogramy snu osobne na każdy dzień, dzięki funkcji Warm Awake pozwala zaprogramować czas pobudki (alarm termiczny) jako zamiennik budzika, zawiadamia o niskim poziomie wody w zbiorniku. Pozwala również na uruchomienie timera aby wstępnie nagrzać lub schłodzić łóżko, tak by w porze udania się do łóżka jego temperatura była odpowiednia dla snu.

chilipad ooler nakładka chłodząca na materac

Jednostka chłodząca zawiera zbiornik wypełniony wodą i agregat. Ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu mieści się pod większość łóżek. Pracuje cicho, a soczewki kontrolek pokryte są filtrem niwelującym niebieskie światło. Wyświetlacz automatycznie się ściemnia.

Chilipad może przynieść ulgę w symptomach menopauzy, znacząco zmniejszając nasilenia i częstotliwość uderzeń gorąca oraz częstotliwość i nasilenie nocnych potów. To podnosi komfort wypoczynku nocnego.

Na amazon.pl nakładka Chilipad firmy Ooler na łóżko o wymiarach 90×200 cm kosztuje 3868 złotych. Dostawa jest wliczona w cenę. Nakładka pokrywa jedną połowę łóżka małżeńskiego.

BedJet – odrzutowe chłodzenie łóżka

BedJet to system do schładzania i ogrzewania łóżka powietrzem. Ma wersję dwustrefową – dla partnerów snu preferujących odmienne temperatury do spania. Nie wymaga zastosowania żadnych podkładek ani specjalnych kołder. Po prostu wtłacza zimne albo ciepłe powietrze wprost pod kołdrę. Chociaż im gęściej tkana tkanina kołdry, tym dłużej utrzymuje się efekt.

BedJet pasuje do materaca dowolnej marki i każdego rodzaju ramy łóżka, w tym do łóżek regulowanych. Schłodzone powietrze szybko odprowadza ciepło ciała i wilgoć, przynosząc ulgę w zbyt ogrzanej sypialni. Zapobiega incydentom nocnych potów i uderzeń gorąca, charakterystycznych dla menopauzy.

Technologia Biorhythm zapewnia głębszy, bardziej regenerujący sen dzięki spersonalizowanym harmonogramom temperatur, które automatycznie dostosowują się do ciała w ciągu nocy.

Twórcą BedJet jest amerykański startup, który pierwotnie pozyskiwał fundusze przez Kickstarter. Inspiracją do stworzenia tego produktu była osobista sytuacja matki założyciela, która po operacji musiała spędzać długie godziny w łóżku cierpiąc na dyskomfort cieplny.

System BedJet kosztuje 380 Euro (około 1700 złotych). Przesyłka jest bezpłatna.

Alternatywa dla systemu chłodzącego

Klimatyzatory są bardzo skuteczne w chłodzeniu powietrza w sypialni, ale wiele osób nie lubi spać z włączoną klimatyzacją, ponieważ wysusza ona powietrze. Schładzając pomieszczenie za bardzo, klimatyzacja może nad ranem wywoływać dyskomfort.

Wentylatory pokojowe mogą być przydatne do cyrkulacji powietrza, ale są hałaśliwe. Do tego część modeli zaopatrzona jest w niebieskie diody LED, które niepotrzebnie rozświetlają sypialnię. Wentylatory wysuszają śluzówki nie przynosząc zbyt wiele w zamian. Gdy w pomieszczeniu jest bardzo gorąco, nawet mieszanie powietrza nie przynosi ulgi.

Jeśli zakup nakładki chłodzącej na materac lub systemu chłodzącego nie leży aktualnie w granicach Twojego budżetu, zapraszam do zapoznania się z pasywnymi rozwiązaniami niosącymi ulgę w upale.

Nakładki, poduszki, prześcieradła, opaski i koce wykorzystują specjalne tkaniny, pianki i materiały, które pomagają odprowadzić wilgoć, aby pochłonąć ciepło z ciała. Te produkty w rzeczywistości nie obniżają temperatury łóżka, ale spowalniają chwilowo proces kumulowania ciepła. Gdy pasywna podkładka chłodząca wchłonie ciepło z Twojego ciała, musi je następnie gdzieś uwolnić. A Ty akurat jesteś w pobliżu …

Poduszkom i kocom chłodzącym oraz chłodzącym opaskom na szyję poświęciliśmy osobne wpisy. W tym wpisie przeczytasz natomiast o chłodzących opaskach na szyję.

Jeżeli masz inne wspaniałe sposoby na schłodzenie się podczas snu (poza miską z kostkami lodu pod łóżkiem), podziel się w komentarzu pod tym wpisem.

Słodkich snów.


Przeczytałaś już te wpisy?

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *