Zabiegana? Posłuchaj tego artykułu zamiast go czytać.
Posłuchaj jak sztuczna inteligencja Speechelo radzi sobie z tym tekstem.

Zaraz po ekspozycji na światło słoneczne i promienie UV, główną przyczyną powstawania zmarszczek jest … spanie. Nawet złoszczenie się, marszczenie czoła, mrużenie oczu i uśmiechanie się czy picie przez słomkę nie przyczynia się bardziej do powstawania zmarszczek na twarzy. Spanie na boku sprzyja także powstawaniu zmarszczek w okolicach dekoltu.
Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej).
Jak powstają zmarszczki w czasie snu?
Procesy starzenia się twarzy rozpoczynają się bardzo wcześnie, a ich przebieg zależny jest zarówno od garnituru genetycznego, w który wyposażyła nas natura, jak i od szeroko rozumianego stylu życia: odżywiania się, aktywności fizycznej, przyjmowania używek, ekspozycji na szkodliwe czynniki z otoczenia (takie jak promienie UV, zanieczyszczenie chemikaliami powietrza i żywności, stosowane kosmetyki).
Z wiekiem obniża się elastyczność skóry, a poziom kolagenu wpływający na jej napięcie, spada. Do tego dochodzą mikrouszkodzenia mechaniczne, które mają miejsce podczas długotrwałego leżenia na brzuchu albo na boku. Pocieranie twarzą o prześcieradło przy zmianie pozycji spania czy wgniatanie jej w poduszkę podczas spania na boku nie są dla skóry obojętne. Uboczne skutki spania widoczne są na twarzach dopiero u dojrzałych kobiet. Po przespanej nocy pojawiają się na twarzy albo w okolicach dekoltu pionowe kreseczki, które nie chcą zniknąć mimo rozmasowania i pozostawione same sobie, utrwalają się w zmarszczki i zagłębienia.
Wszystkie kobiety, którym dane jest długie życie, w końcu będą stare. Ale starzeć można się na wiele sposobów. W tym artykule zebraliśmy wskazówki, które pomogą na dłużej utrzymać młody wygląd.
Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek w czasie snu?
Powstawaniu zmarszczek na twarzy (w fałdach nosowo-wargowych, na czole i pod oczami) i dekolcie zapobiegają zarówno zabiegi kosmetyczne, sposób żywienia, jak i odpowiedni dobór materiałów używanych w czasie snu. W łóżku spędzamy statystycznie jedną trzecią życia – warto zadbać, by spędzić ją w komfortowych warunkach, zwłaszcza że sen ma olbrzymi wpływ na te godziny, w których czuwamy.
1. Wysypiaj się
Długość i jakość snu mają wpływ na wygląd skóry. Zarówno na jej elastyczność, koloryt (rozświetlenie twarzy czy szare kręgi pod oczami), stopień nawodnienia czy poziom pH. Im krócej śpimy, tym mniej nasz organizm ma czasu na naprawę mikrouszkodzeń tkanek, a długotrwała deprywacja snu ma bezpośredni wpływ na wygląd twarzy. Opublikowane w magazynie “Sleep Medicine” wyniki badań dowodzą, że ograniczenie snu już przez dwie kolejne noce do 3 godzin na dobę znacząco wzmaga przezskórną utratę wody, obniża rozciągliwość i elastyczność skóry twarzy, podnosi jej pH.
Skracając sen przyczyniamy się do szybszego starzenia i gorszego wyglądu cery. Po źle przespanej nocy oczy są zaczerwienione, powieki obwisłe, skóra jest bledsza i pojawiają się sine kręgi pod oczami. Skóra nie jest odpowiednio napięta, co sprzyja opadaniu kącików ust i pojawianiu się wokół nich zmarszczek.
2. Śpij na wznak
Pozycją najbardziej sprzyjającą gładkiej cerze i zapobieganiu zmarszczek w czasie snu jest pozycja do spania na plecach. Jeśli już tak sypiasz, kudos. Jeśli jednak nie, spójrz na listę powodów, dla których warto to rozważyć chociaż na próbę:
- spanie na wznak zapobiega uciskowi twarzy przez poduszkę, co ma miejsce gdy śpisz na brzuchu lub na boku
- spanie na plecach redukuje prawdopodobieństwo zagnieceń w okolicach dekoltu, bo piersi nie są ściśnięte, jak to ma miejsce w czasie spania na boku
- spanie na plecach to mniejszy ucisk dla organów wewnętrznych
- leżenie na plecach w największym stopniu wspomaga pracę układu glimfatycznego, czyli tego który odpowiada za oczyszczanie z toksyn mózgu, zapobiegając przy okazji chorobie Alzheimera
- spanie na wznak nie ogranicza pracy przepony, jak ma to miejsce przy spaniu na brzuchu; budzimy się natlenione i wypoczęte, bez opuchniętej twarzy
- spanie na plecach wspomaga zdrowie kręgosłupa i redukuje napięciowe bóle głowy
- śpiący na plecach w lekko uniesionej pozycji rzadziej doświadczają refluksu podczas snu
Nie kontrolujemy w pełni naszej pozycji podczas snu, niemniej jednak, stosując poniższe triki możemy nauczyć się spać na plecach:
- wybierz materac wygodny do spania na plecach
- śpij na macie z wbudowanymi wałkami po obu stronach ciała, które zapobiegną obracaniu się na bok, sprawdzi się także forteca z poduszek
- korzystaj z wygodnej poduszki do spania na wznak, która zapewni rozluźnienie szyjnemu odcinkowi kręgosłupa
- zapewnij dobre podparcie lędźwiom i kolanom, na przykład używając dodatkowej małej poduszki pod kolana
- zasypiaj co noc na plecach i nawet jeśli w nocy bezwiednie zmienisz pozycję
- rozłóż szeroko ręce i nogi
Minusem spania na plecach (oprócz postrzeganej niewygody) jest zwiększone prawdopodobieństwo chrapania, a niekiedy obturacyjnego bezdechu sennego. O ile na chrapanie można znaleźć skuteczny sposób, to bezdech senny jest poważnym schorzeniem i wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia.
3. Zadbaj o wygodny materac i dobierz wygodną poduszkę
Materac to podstawa. Od niego rozpocznij wszelkie zmiany dotyczące higieny snu.
Dobierz poduszkę odpowiednio wyprofilowaną do spania w ulubionej przez Ciebie pozycji, nawet jeśli nie jest to pozycja na wznak. Różne rodzaje poduszek zapewniają takie podparcie głowy i szyi oraz taki zakres kontaktu z poduszką, by śpiący na boku lub na brzuchu także zaznali godziwego wypoczynku.
4. Używaj gładkich poszewek na poduszkę
Poszewki na poduszki wykonywane są zarówno z naturalnych (bawełna, bambus, jedwab, len), jak i syntetycznych tkanin. Z punktu widzenia urody istotne jest, by powierzchnia, po której przesuwa się w nocy głowa, była możliwie najgładsza. Wówczas ryzyko powstawania zagnieceń na twarzy jest znacznie niższe.
Do najgładszych materiałów należą: jedwab, satyna, a z syntetycznych – poliester.
5. Korzystaj z poduszek z dodatkowymi benefitami dla urody
Niektóre poszewki zawierają dodatkowe składniki korzystnie oddziaływujące na cerę i włosy. Szczegółowe propozycje poduszek przeciwzmarszczkowych odnajdziesz w tym wpisie.
Są też poduszki chłodzące, które zawierają specjalne włókna odprowadzające ciepło, przez co dodatkowo poprawiają komfort spania w upalne dni albo w czasie występowania dolegliwości związanych z menopauzą.
6. Stosuj na noc krem z kwasem hialuronowym i retinolem
Kwas hialuronowy i retinol to absolutna podstawa pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w skórze by zapewnić jej odpowiednie nawilżenie wspomagając elastyczność. Redukuje zaczerwienienia, zmarszczki i stany zapalne skóry.
Retinol – pochodna witaminy A- pobudza komórki skóry do odnowy i stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Wygładza zmarszczki, zwiększa napięcie skóry, rozjaśnia przebarwienia, redukuje produkcję sebum. Więcej o tym, jak wyciągnąć więcej z kosmetyków podczas snu przeczytasz w tym wpisie.
7. Wypróbuj silikonowy plaster na dekolt
Jeśli nie chcesz rezygnować ze spania na boku, a jednocześnie niepokoi Cię to, że na Twoim dekolcie powstaną i utrwalą się pionowe zmarszczki, wypróbuj silikonowy plaster na dekolt, który zapobiegnie ich tworzeniu się. Ten samoprzylepny kawałek silikonu umieszcza się na noc w zagłębieniu piersi, by cieszyć się rano gładszą skórą. Jeśli u Ciebie sprawdzi się to rozwiązanie, możesz także wypróbować silikonowe plastry na czoło i pod oczy.
8. Używaj tapów (kinesiotaping) na dekolt i twarz
Taping jako metoda wspomagająca leczenie kontuzji i dolegliwości bólowych mięśni, stawów bądź kręgosłupa jest już szeroko znana. Japończycy – pionierzy tapingu – cały czas rozwijają stosowanie plastrowania w różnych dziedzinach naszego życia i od jakiegoś czasu taśmy występują w wersji delikatnej, które szczególnie polecane są w medycynie estetycznej i bardzo szeroko wykorzystywane do FACETAPINGU– plastrowania estetycznego m.in.: twarzy czy dekoltu. Taping poprawia jędrność skóry, redukuje widoczność zmarszczek mimicznych, zmniejszaproblemy z obrzękami (podkrążone oczy) i poprawia elastyczność skóry. Taśmę do estetycznego oklejania znajdziesz tutaj.
Podsumowanie
Zapobieganie zmarszczkom na twarzy i dekolcie, które mogą pojawić się w czasie snu to taka sama ciężka praca, jak inne zabiegi zmierzające do przeciwdziałania skutkom starzenia. O ile jednak zabiegi kosmetyczne na twarz przynoszą efekty tylko w obrębie twarzy (i trochę psychiki, co tu kryć), to sen w dobrych warunkach będzie miał wpływ na dobrostan całego organizmu. Wypoczęty człowiek to człowiek skupiony, wydajny, zadowolony i piękny.
Słodkich snów.
Mogą spodobać Ci się także te artykuły: