Poradnik

5 sposobów na poprawę jakości snu, które nie są oczywiste

Wcześniej chodzić spać, nie wpatrywać się w telefon przed snem, nie objadać się przed pójściem do łóżka, wstawać o tej samej porze, nawet w weekend. Każde dziecko to wie. I tylko dziecko stosuje. Oczywista oczywistość.

Jeśli powyższe zalecenia nie współgrają z wybranym przez Ciebie stylem życia, albo wszystko to masz już odhaczone, a nawet:

  • nie pijesz alkoholu przed snem,
  • masz wygodny materac, poduszkę i gładziutką pościel,
  • reżimu dietetycznego pozazdrościłaby Ci Choda albo Anna L.,
  • Twoje ciało jest gibkie, wysportowane i natlenione,
  • stosujesz wyciszające zioła, kąpiele i suplementy,
  • przeznaczasz na sen odpowiednią ilość godzin, bo monitorujesz długość i jakość snu,
  • w Twojej sypialni jest tak ciemno i cicho, że gdy budzisz się w środku nocy, musisz sprawdzić czy nadal żyjesz,

to spróbuj poprawić swój sen na jeden z poniższych sposobów.

Ogranicz kawę i herbatę, na jakiś czas

Kawa i herbata oraz napoje energetyzujące zawierające kofeinę i teinę mają działanie pobudzające. Niektóre organizmy dłużej niż inne metabolizują te składniki. Jeśli bez kawy nie wyobrażasz sobie życia i możesz przysiąc, że na Ciebie nie działa, bo zasypiasz natychmiast po jej wypiciu, a jednak jakość Twojego snu w niektóre dni wymaga poprawy, podejmij wyzwanie i przez 2 tygodnie ogranicz ilość wypijanych porcji kawy, herbaty lub energetyków z kofeiną. Przede wszystkim jednak umów się sama z sobą, by ostatnią dawkę ulubionej trucizny przyjąć najpóźniej o godzinie 14.00. Poprawa jakości snu będzie widoczna od razu.

Pograj sobie w monotonną grę na komórce przed zaśnięciem

Nie chodzi o jakąkolwiek grę. Nie mogą to być strzelanki, gry strategiczne i symulacyjne. Idealnie nadaje się jednak Candy Crush Saga. Ta gra polegająca układaniu w rządki słodyczy bezwzględnie wykorzystuje słabość ludzkiego mózgu (mechanizm nagrody) aby skłonić nas do dalszej gry. O tym, że gra jest wciągająca niech świadczą wyniki finansowe spółki King Digital Entertainment, notowanej na nowojorskiej giełdzie.

Na czym polega fenomen tej szybko uzależniającej gry? Gra jest prosta, wymaga tylko koordynacji ręka-oko, łatwo się jej nauczyć i szybko można ukończyć jeden poziom. Daje poczucie spełnienia i uwalnia endorfiny. Dalszym skutkiem jest błogie znużenie, zapomnienie o problemach życiowych i zapadnięcie w sen. Uwaga! Gra uzależnia.

Wypij przed snem łyżkę octu jabłkowego

Dodaj łyżkę octu jabłkowego do szklanki ciepłej wody i wypij na pół godziny przed snem, z ew. dodatkiem miodu. Ocet jabłkowy wycisza i uspokaja, pomaga uwolnić tryptofan – aminokwas, który poprawia nastrój i sen. Tryptofan zaś wspomaga wytwarzanie melatoniny – hormonu snu.

Dalsze efekty przypisywane spożyciu octu jabłkowego to: zmniejszenie apetytu, redukcja tkanki tłuszczowej, stabilizacja poziomu cukru we kwi, zapobieganie porannemu przykremu zapachowi z ust.

Zażywaj codziennie kąpieli słonecznej

Dwudziestominutowy spacer przed południem, bez względu na natężenie promieni słonecznych daje sygnał do regulacji rytmu dobowego. Sygnał jest prosty: teraz jest dzień, bo jest naturalne światło. Dodatkowa kąpiel słoneczna o zachodzie słońca, gdy przeważa światło czerwone, daje sygnał organizmowi, że zbliża się wypoczynek nocny. Jakby na to nie patrzeć, my ludzie, jesteśmy częścią natury. Czasem warto posłuchać jej podszeptów, podążyć za zegarem biologicznym i zignorować rytm społeczny. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam na poprawie jakości snu.

Zabieganym spieszy z pomocą wytwór ludzkiego umysłu w postaci Joovv – lampa do fotobiomodulacji, która emituje światło podczerwone o częstotliwości odbieranej przez nasz organizm podobnie jak światło zachodzącego słońca.

Wymień żarówki w sypialni na żarnikowe

To może nie brzmi nowocześnie i w kontekście wysokich cen energii nie wydaje się korzystne dla kieszeni, jednak barwa światła, którą emitują zwykłe żarówki żarnikowe (czytaj warsztatowe) jest korzystniejsza dla ludzi niż światło ze świetlówek czy energooszczędnych ledów. Nie hamuje produkcji melatoniny niezbędnej dla zaśnięcia. Przyciemnienie świateł (albo wyłączenie głównych źródeł światła na pół godziny przed snem) także sprzyja poprawie jakości snu. A jeśli nie możesz nie patrzeć w monitor przed snem, zakładaj okulary blokujące niebieskie światło do swej ostatniej przedsennej gry lub czytanki.

Więcej o tym jak światło wpływa na sen, przeczytasz w tym wpisie.

Słodkich snów.


Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *