Jak światło wpływa na sen?

Światło świecące nocą w sypialni może być przyczyną trudności z zasypianiem.

Łóżko powinno być umiejscowione w taki sposób, aby światło z latarni ulicznych do niego nie docierało. Warto zaciemnić pokój zasłonami zaciemniającymi. W ten sposób światło świecące w stronę łóżka będzie mniej intensywne, a nawet niewidoczne. Dobrą miarą osłonięcia przed światłem z oświetlenia ulicznego jest to, że w pomieszczeniu w nocy nie widzimy nawet własnej wyciągniętej dłoni.

Sztuczne światło

Sztuczne światło świecące przez całą noc może być także przyczyną bezsenności. Nawet jeśli źródło tego światła jest niewielkie i dochodzi ze smartfonu, ładującej się latarki czy sprzętu RTV. Takie źródła światła należy zakleić samoprzylepną nieprzezroczystą taśmą.

Światła LED i halogenowe, a także światło niebieskie emitowane przez ekrany smartfonów czy komputerów, mogą negatywnie wpływać na jakość snu i zakłócać rytm dobowy.

Kąpiel świetlna

Aby temu zapobiec dobrze jest przygaszać oświetlenie na dwie godziny przed snem, a w ciągu dnia – zażywać co najmniej 20 minut światła naturalnego, na zewnątrz. Jeśli nie pozwala nam na to tryb życia, korzystajmy z naświetlania źródłem światła czerwonego. Najlepsze efekty przyniesie naświetlanie w ciągu pół godziny po wstaniu z łóżka. Zaś wieczorem – pół godziny przed udaniem się na spoczynek.

Ciepłe czerwone światło o temperaturze barwowej 1000-3000 Kelvinów stanowi imitację zachodzącego słońca. Daje to ludzkiemu organizmowi sygnał do snu, wzmagając wydzielanie melatoniny i obniżając poziom kortyzolu we krwi.

Słodkich snów.


Przeczytaj również:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *