Prawdopodobnie zbyt często nie zastanawiasz się w jakiej pozycji do snu ułożyć się, aby sen przyniósł Twojemu zdrowiu i urodzie jak najwięcej korzyści. Śpisz tak, jak Ci wygodnie. Prawdą jest też, że na pozycję w czasie snu masz ograniczony wpływ.
Niemniej jednak, poszczególne pozycje do spania mają jasne i ciemne strony. Możemy wytrenować się w zasypianiu w wybranej pozycji, jeśli wiesz po co. Jeśli sypiasz doskonale, nie ma sensu nic zmieniać. Gdy jednak chcesz poprawić swój sen, ułożenie się do spania w pozycji na wznak może przynieść pożądany efekt. Pamiętaj tylko o monitorowaniu snu w czasie kolejnych prób – w ten sposób najłatwiej ustalisz, co tak naprawdę sprzyja Twojemu wysypianiu się.
1. Spanie na plecach wspiera kręgosłup, szyję, odciąża biodra i kolana
Spanie na plecach pozwala uniknąć nadmiernego nacisku na kolana i biodra lub ramiona, co może mieć miejsce w czasie spania na boku. Narządy wewnętrzne mogą swobodnie pracować. Ciężar ciała jest równomiernie rozłożony.
Ważne jednak, by spać z luźno ułożonymi nogami, nie krzyżując ich oraz by zapewnić wsparcie kolanom oraz odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa odpowiednim materacem lub dodatkowymi małymi poduszkami ułożonymi w tych obszarach.
Odpowiednie wsparcie odcinka szyjnego kręgosłupa w czasie snu na plecach pomaga odwrócić negatywne skutki jego nienaturalnego skrzywienia podczas pracy przed komputerem czy długotrwałego wpatrywania się w ekran telefonu, z pochyloną głową.
Jeśli nie jesteś przekonana do spania na plecach, aby wspierać swój kręgosłup, korzystaj z poduszek między kolana.
2. Spanie na wznak zapobiega powstawaniu zmarszczek na twarzy i dekolcie
Spanie na wznak to ograniczone przyleganie twarzy do prześcieradła lub poduszki, mniej pocierania i zagnieceń. Bruzda nosowo-wargowa podczas snu na plecach nie pogłębia się i nie utrwala. A często już po jej przebiegu widać, na którym boku częściej śpimy. Spłaszczony przez wiele godzin, przyciśnięty do poduszki policzek to zmarszczki szczególnie na skórze pań po czterdziestce, powoli zmierzającej do utraty pełnej elastyczności.
Spanie na plecach to przepis na zatrzymanie młodego wyglądu na dłużej, naturalnymi sposobami. Spędzamy jedną trzecia życia śpiąc. Żaden inny zabieg kosmetyczny nie może się równać ze spaniem w prawidłowej pozycji.
Prawidłowe podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa w czasie snu na plecach zapobiegnie kierowaniu podbródka w stronę klatki piersiowej, a co za tym idzie zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia poziomych zmarszczek na szyi i tworzenia się drugiego podbródka.
Spanie na wznak to większa szansa na uniknięcie pionowych zmarszczek w okolicach biustu powstających wskutek ściskania okolic piersi podczas spania na boku.
To także wyższa efektywność kosmetyków nakładanych na skórę, które zostają na niej dłużej, bo nie są wcierane w poszewkę.
Chcesz wiedzieć więcej o tym jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek podczas snu? Czytaj tutaj.
3. Spanie na plecach ogranicza poranną opuchliznę twarzy
Poranna opuchlizna twarzy może być skutkiem normalnego zatrzymania wody w okolicach twarzy, co może mieć miejsce w czasie snu. Opuchlizna to zatrzymanie wody w wybranych częściach organizmu. Ma miejsce w przypadku jego lekkiego odwodnienia: po spożyciu alkoholu, żywności bogatej w sód (sushi, fast food, wysoko przetworzone wędliny) albo w czasie menstruacji, infekcji zatok lub alergii wziewnej. Występuje także w przypadku niedoczynności tarczycy.
Opuchliźnie twarzy sprzyja szczególnie pozycja na brzuchu, gdy duża powierzchnia twarzy przyciśnięta jest do poduszki.
Kiedy śpimy na plecach, przepływ limfy nie jest zakłócony, a nasza twarz rankiem wygląda promienniej.
Przeczytaj o najlepszych poduszkach przeciwzmarszczkowych.
4. Spanie na wznak, z dodatkowym podparciem głowy, odciąża zatoki nosowe i ułatwia oddychanie podczas infekcji
Chore zatoki, katar, alergia to nie są idealne warunki do prawidłowego wypoczynku nocnego. Aby zadbać o siebie w czasie nocy z zatkanym nosem, ułóż pod głowę dodatkową poduszkę, która umożliwi bardziej efektywne odprowadzenie wydzieliny z zatok i nosa. Zadbaj także o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.
5. Spanie na plecach ogranicza ucisk narządów wewnętrznych i kończyn
Spanie na plecach oznacza, że materac wspiera dużą powierzchnię ciała. Organy wewnętrzne znajdują się w prawidłowym ułożeniu i są rozluźnione. Nie uciskamy także nóg czy ramion własnym ciężarem ciała. Pozwala to na lepszy wypoczynek.
6. Spanie na plecach wspiera odchudzanie
Spanie na wznak pozwala na poprawny przebieg procesów metabolicznych, które mają miejsce podczas snu. Sprzyja także prawidłowemu oddychaniu i ogranicza kumulowanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
Wystarczająca ilość snu to mniejszy apetyt za dnia i niższa produkcja hormonów stresu, które powodują kumulację tkanki tłuszczowej.
Wady spania na plecach
Spanie na plecach ma też swoje wady. Jest na przykład niewskazane w ciąży. Nie sprzyja wysypianiu się ciężarnej i nie zapewnia wystarczającej wygody przyszłemu potomkowi.
W czasie leżenia na plecach żuchwa obniża się, a usta rozwierają. Rozluźnione mięśnie mogą utrudniać przepływ powietrza lub wprowadzać je w wibracje. Ta pozycja może pogłębiać chrapanie oraz nasilać bezdech senny.
Nieprawidłowe ułożenie szyi podczas snu na plecach może osłabiać pracę układu glimfatycznego, który oczyszcza mózg z produktów przemiany materii, w tym amyloidu-β, którego kumulacji przypisuje się powstanie choroby Alzheimera. Jednakże prawidłowe wsparcie odcinka szyjnego wspiera oczyszczanie mózgu z toksyn.
Spanie na wznak to większe prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu. Spanie płasko na plecach może sprzyjać cofaniu się kwasu żołądkowego w górę przewodu pokarmowego, aż do przełyku.
A Ty, w jakiej najczęściej śpisz pozycji? Czy wiesz jakiej poduszki użyć, żeby najlepiej wesprzeć swój kręgosłup, organy wewnętrzne? A jak spać dla urody?
Słodkich snów.
Przeczytaj także:
- Paski na nos przeciwko chrapaniu. Skuteczność działania i alternatywy
- Pulsetto-Sensate-Apollo Neuro. Porównanie
- Prezentownik Świąteczny 2024
- Dlaczego jakość powietrza w sypialni jest kluczowa dla zdrowego snu? Najlepsze urządzenia i sposoby poprawy środowiska do spania
- Najlepsze słuchawki do spania w 2024 r.