W niedawnym artykule pisałam o tym, jak radzić sobie z chrapaniem partnera. Uświadomienie mu, że chrapie i to chrapie straszliwie, to ważne zadanie gwarantujące powodzenie procesu naprawy. Jeśli jednak partner wykazał dobrą wolę i monitoruje swój sen oraz korzysta z opasek lub innych urządzeń wybudzających go z chrapania, ale problem nie ustał? Nadal tylko Ciebie wybudza warkot dochodzący z jego paszczy, a on słodko śpi (i chrapie)? Czy można jeszcze coś zrobić? Czy chrapania można sie oduczyć?
Okazuje się, że tak. Chrapania można się oduczyć. A raczej można wyćwiczyć drogę do zdrowszego oddychania. Wzmocnić nadwątlone mięśnie.
Zbyt piękne, aby było prawdziwe? Żaden rezultat niepoparty wydatkowaniem przynajmniej tysiąca złotych nie ma prawa długo się utrzymać? Cóż, może i tak.
Łatwe i krótkie ćwiczenia nie mogą przynieść prawdziwej poprawy, prawda? Prawdopodobnie nie.
Ćwiczenia gałek ocznych też nie poprawiają wzroku, nieprawdaż? A wykonywanie pompek nie buduje bicków. A może jednak?
To tyle jeśli chodzi przekonania. Każdy ma swoje i za nic z nich nie zrezygnuje. Nie miałby wówczas nic prawdziwie własnego. (Chłodząca poduszka do snu się nie liczy).
Czy chrapania można się oduczyć?
To nie jest artykuł dla niezdesperowanych. Nie dla tych, którym wystarczy odwrócić się na drugi bok, by zasnąć po wybudzeniu rykiem startującego silnika na sąsiednim materacu.
Jeśli jednak próbowaliście już wszystkiego, czytajcie dalej.
Jak by to było spać obok kochanej osoby, ale spokojnie i cicho? Przespać calutką noc, a potem kilka nocy i znowu kilka? To możliwe.
Zestaw ćwiczeń, które trzeba wykonać codziennie rano, ale tylko przez 3-7 minut, by cieszyć się nieprzerwanym snem jeszcze tej samej nocy. To wszystko jest teraz w Waszym zasięgu.
Sięgnijcie po ten zestaw i cieszcie się znowu spokojnym nocnym odpoczynkiem. Oboje.
Na czym polegają ćwiczenia?
Proste ćwiczenia gardła, języka i żuchwy pomogą trwale oduczyć się chrapania. Można je wykonywać w dowolnym miejscu, nawet w drodze do pracy. Nie wymagają żadnego sprzętu.
Ćwiczenia stanowią część trzyetapowego programu, z którego pierwszy to autodiagnostyka własnego chrapania. Należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, by ustalić jaki rodzaj chrapania nam dokucza. Czy chrapiemy także z zamkniętymi ustami? A może głównie po spożyciu alkoholu? Czy sypiamy głównie na plecach? Tutaj może przydać się pomoc partnerki snu, która o chrapaniu wie najwięcej.
Drugi etap programu to nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz ich regularne wykonywanie. Instruktaż zawarty jest w filmikach i tekście z opisem i ilustracjami. Utrudniony przepływ powietrza możemy przypisać gardłu, nosowi, językowi, żuchwie lub podniebieniu miękkiemu. Ćwiczenia uwzględniają osobniczą przyczynę chrapania. Cały zestaw zawiera 24 różne ćwiczenia. Wykonanie potrzebnych ćwiczeń każdorazowo nie powinno zająć więcej niż 7 minut.
Etapem zamykającym program jest nauka przybierania do snu pozycji niesprzyjającej chrapaniu.
Program ćwiczeń dostępny jest w języku angielskim, na stronie www.blueheronhealthnews.com.
Blue Heron to autor wielu programów zdrowotnych, umożliwiających samodzielną poprawę samopoczucia i zdrowia w wybranych obszarach, za pomocą naturalnych metod.
Słodkich snów.
Przeczytaj również: