fbpx

Zimno a sen. Jak temperatura wpływa na jakość snu?

zimno, krioterapia, morspowanie a sen

Pomimo coraz większej liczby badań nad snem i jego wpływem na nasze funkcjonowanie, istnieje pewien aspekt, który nie jest zbyt często eksplorowany, a mianowicie temperatura otoczenia, w jakim śpimy oraz temperatura ciała. W dzisiejszym wpisie omówimy, w jaki sposób zimno a temperatura wpływają na jakość naszego snu, a także zaprezentujemy różne metody i zabiegi związane z zimnem, które mogą promować zdrowy sen.

Zastrzeżenie:

Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Dlaczego temperatura na znaczenie dla snu?

Sen jest regulowany przez zegar biologiczny, który kontroluje nasz cykl snu i budzenia, a jednym z kluczowych elementów tego zegara jest temperatura ciała.

Regulacja cieplna ciała

Nasz organizm ma zdolność regulacji temperatury ciała, a proces ten jest znany jako homeostaza termiczna. W ciągu dnia temperatura ciała zmienia się, osiągając najwyższy punkt w godzinach popołudniowych i najniższy w nocy, co z kolei pomaga nam zasypiać. Spadek temperatury ciała sygnalizuje organizmowi, że nadszedł czas na sen. Organizm zwiększa wówczas produkcję melatoniny, hormonu snu.

Komfort snu

Oprócz wpływu na regulację temperatury ciała, temperatura otoczenia ma również wpływ na komfort naszego snu. Zbyt gorące lub zbyt zimne środowisko może utrudnić zasypianie i utrzymanie snu. Wpływ na komfort snu ma też poziom wilgotności powietrza, który również może być kontrolowany w sypialni.

Zmiany w cyklu snu

Interesującym efektem temperatury otoczenia jest jej wpływ na nasz cykl snu. Badania wykazały, że niższa temperatura w sypialni może skutkować szybszym wejściem w fazę REM, co jest kluczowe dla zapamiętywania informacji i ogólnego funkcjonowania mózgu.

Warto zaznaczyć, że optymalna temperatura w sypialni może różnić się w zależności od indywidualnych preferencji, ale ogólnie przyjmuje się, że wynosi ona około 18-21°C .

Jak wykorzystać zimno, aby poprawić jakość snu?

Istnieje wiele praktycznych kroków, które możemy podjąć, aby zimno stało się naszym sojusznikiem w zdrowym śnie.

Ustal odpowiednią temperaturę w sypialni

Najważniejszym krokiem jest dostosowanie temperatury w sypialni. Upewnij się, że pomieszczenie jest przewietrzone. Wiele osób korzysta z klimatyzacji lub ogrzewania, aby osiągnąć optymalną temperaturę snu. Istnieje także specjalna pościel termoregulacyjna, która dostosowuje się do temperatury ciała, pomagając utrzymać komfort snu. W tym wpisie pisaliśmy o specjalnych materacach i chłodzących nakładkach na materac, które pozwalają zróżnicować temperaturę łóżka dla dwóch osób o odmiennych upodobaniach cieplnych.

Zastosuj zabiegi związane z zimnem na ciało

Wyzwalaczem szybkiego przejścia od czuwania do snu jest obniżenie temperatury ciała. Temperatura, światło i hormony snu są jednymi z najważniejszych czynników wpływających na szybkie zasypianie i utrzymanie snu. Gdy weźmiesz zimny prysznic, zanurzysz ciało w wannie z lodem na kilka minut, temperatura ciała gwałtownie spadnie. Ten spadek temperatury ciała uwalnia również hormony, takie jak melatonina, które według badań mogą być korzystne dla dobrego snu.

Krioterapia

Krioterapia to terapia polegająca na ekspozycji ciała na ekstremalnie niskie temperatury, zazwyczaj w specjalnych komorach kriogenicznych. Badania sugerują, że krioterapia może pomóc w poprawie jakości snu poprzez obniżenie poziomu hormonu stresu – kortyzolu, oraz zwiększenie produkcji melatoniny, która reguluje sen.

Morsowanie

Morsowanie, czyli kąpiele w zimnej wodzie, staje się coraz bardziej popularną praktyką. Warto wspomnieć, że jest to praktyka, która ma korzenie w wielu tradycjach i jest stosowana w celach zdrowotnych od dawna. Morsowanie może pomóc w regulacji temperatury ciała i obniżeniu poziomu stresu, co może przyczynić się do lepszego snu. Nie wymaga stosowania żadnych specjalnych urządzeń.

Terapia zimnem w domu

Dla tych, którzy nie są gotowi na ekstremalne temperatury, istnieją również sposoby na wykorzystanie zimna w domowym zaciszu. Kąpiele w zimnej wodzie z dodatkiem lodu, zimne prysznice lub okłady z lodu na kark zimne to praktyki, które mogą pomóc obniżyć temperaturę ciała i zrelaksować się przed snem.

Rozważając zimne kąpiele przed snem, warto wziąć pod uwagę, że istnieją reakcje fizjologiczne, które mogą być utrudniać zasypianie natychmiast po zanurzeniu w zimnej wodzie. Chociaż lodowata kąpiel powoduje duży spadek temperatury ciała w ekstremalnie niskich temperaturach, to jednak w wyniku tego organizm ponownie się nagrzewa i podnosi temperaturę ciała, aby zachować homeostazę.

Dlatego zaleca się zimne kąpiele co najmniej na kilka godzin przed snem.

Podsumowanie

Temperatura otoczenia ma istotny wpływ na jakość snu, a zimno może być twoim sojusznikiem w poprawie zdrowego snu. Dostosowanie temperatury w sypialni oraz wykorzystywanie zabiegów związanych z zimnem, takich jak krioterapia czy morsowanie, to tylko niektóre z praktycznych kroków, które możemy podjąć.

Nauka na temat korzyści terapii zimnem dla snu jest obecnie niejednoznaczna. Wiadomo, że terapia zimnem powoduje wzrost poziomu kortyzolu, co w niektórych badaniach powiązano ze słabym snem. Fakt, że zanurzenie w zimnie może powodować wzrost czujności i skupienia ze względu na dramatyczny wzrost noradrenaliny, adrenaliny i innych hormonów, może sprawić, że nie będzie ona odpowiednia do zastosowania bardzo blisko snu.

Terapia zimnem przenosi ciało ze stanu współczulnego do przywspółczulnego, tj. odpoczynku i trawienia. Warto założyć, że jeśli bierzesz kąpiele lodowe wieczorem, najlepiej byłoby to zrobić co najmniej na 1 lub 2 godziny przed snem.

Ekspozycja na zimno zmniejsza stres i promuje relaks, spowalniając tętno. Warto eksperymentować, aby sprawdzić reakcję własnego organizmu na zimno w kontekście zasypiania i utrzymania jakościowego snu.

Słodkich snów.


Warte Twojej uwagi:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *