fbpx

Kołdra obciążeniowa – czym kierować się przy wyborze?

kołdra obciążeniowa

Bliska mi osoba ma kłopoty z zasypianiem i często wybudza się w nocy, a nie jest niemowlęciem. Uznałam, że jedną z przyczyn może być nadmierny stan napięcia nerwowego. Trudno się dziwić, zważywszy na liczbę niedorosłych potomków tej osoby.

Postanowiłam sprezentować wspomnianej osobie kołdrę obciążeniową, z nadzieją, że pomoże jej wyciszyć się przed i w czasie snu, z którego łatwo się wybudza – niekiedy bezpowrotnie. Czym kierowałam się przy wyborze? Przeczytajcie.

Czym jest kołdra obciążeniowa i w jakim celu się ją stosuje?

Kołdra obciążeniowa, zwana także kocem sensorycznym to specjalna kołdra, która wspiera wybrane funkcje organizmu, w tym zaś ułatwia zasypianie i pozostawanie dłużej w głębokim śnie. Poprzez delikatny ucisk mięśni, stawów i ścięgien pobudza receptory czucia głębokiego, a dzięki temu:

  • pomaga uwolnić serotoninę i melatoninę łagodząc stres i pozwalając wyciszyć się po męczącym dniu,
  • wspiera rozluźnienie spiętych mięśni,
  • obniża poziom kortyzolu i wspiera procesy samoregulacji organizmu,
  • zmniejsza niepokój i wspiera wypoczynek,
  • wyrównuje tętno i ciśnienie krwi,
  • ułatwia zasypianie i stymuluje głęboki sen.

Kołdry sensoryczne stosuje się także przy dolegliwościach i schorzeniach układu nerwowego, ale tutaj nie o tym. Dla nas priorytetem jest sen.

Parametry, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem

Produkcją kołder obciążeniowych zajmuje się już spora liczba producentów. Nie tylko masowych, bo uszycie kołdry obciążeniowej można zlecić też totalnie na wymiar, np. za pośrednictwem Allegro, i nie tylko niszowych, oferujących produkty dla sensoryków. Kołdry obciążeniowe to element oferty szwalni tradycyjnych kołder. Wybór jest duży. Ceny – dość wysokie. Rynek: posegmentowany. Są opcje dla początkujących, wymagających i oszczędnych. Jak kupić kołdrę obciążeniową, by nie żałować wydanych pieniędzy?

Rodzaj wypełnienia

Moje internetowe wyszukiwania wykazały, że najczęściej kołdry obciążeniowe wypełnione są: mikrokuleczkami szklanymi lub granulatem szklanym, żwirkiem naturalnym albo obłym, wkładem z silikonu, kulkami stalowymi, mieszanką kulek szklanych i silikonowych. Niszowe kołdry wypełnia się pestkami wiśni lub nasionami gorczycy.

Warto zwrócić uwagę by użyty do wypełnienia granulat miał odpowiednią gramaturę, wyrażoną w milimetrach (np. 1,5-3 mm). Granulat, którego rozmiar wyrażony jest w mikronach może przedostawać się przez powłoczkę na zewnątrz i stanowić zagrożenie dla dobrostanu małych dzieci.

Kołdry wypełnione kulkami szklanymi lub silikonowymi nadają się do prania w pralce (o ile pomieści ona tej wielkości wsad). Wypełnienie naturalne: pestki wiśni czy gorczyca narażone jest na naturalne procesy erozji organicznej i może stać się siedliskiem roztoczy czy drobnoustrojów. Jeśli producent dopuszcza ich pranie, warto je przed użyciem solidnie wysuszyć.

Kulki ze stali, nawet nierdzewnej, nie powinny być prane.

Naturalne ziarna (jak gorczyca) mogą posiadać dodatkowo właściwości rozgrzewające, co warto uwzględnić przy zakupie. Materiały pozyskane z natury siłą rzeczy wystarczą na krócej. Ucieszą jednak zwolenników życia w trybie eko.

Wielkość kieszonek z wypełnieniem

Wypełnienie kołder obciążeniowych umieszczone jest kieszonkach, które przeszyciami oddzielają poszczególne porcje wsadu tak, aby materiał nie przemieszczał się wewnątrz kołdry nadmiernie. W pewnym zakresie musi się jednak poruszać, inaczej kołdra byłaby niewystarczająco elastyczna, szczególnie jeśli w kieszonce występuje kilka warstw drobnego wypełnienia.

Przemieszczający się wsad może wydawać dźwięki: zwykle zbliżone do przesypywanego piasku. Najgłośniejszy jest żwirek.

Niektóre droższe modele kołder szczycą się takim przeszyciem tkaniny z wypełnieniem, że kulki obciążeniowe pozostają cały czas w tym samym miejscu, nie ocierając się i nie wydając żadnego dźwięku.

Rodzaj powłoczki i zdatność do prania

Wkład kołdry zaszyty jest w jej pokrywie. Ta może być wykonana z bawełny, flaneli, lnu albo materiałów sztucznych jak polar, welwet czy plusz. To kwestia osobistych upodobań.

Niektóre modele sprzedawane są wraz z wymienną powłoczką, uszytą z bawełny, flaneli, jedwabiu, niekiedy mieszanych z korą czy lnem. Wybór tkaniny powłoczki to kwestia osobistych preferencji.

Jeśli zaś chodzi o pokrywę kołdry, w której zaszyty jest wkład, warto sprawdzić czy:

  • nadaje się do prania ręcznego lub w pralce (zarówno ze względu na wielkość i ciężar, jak i zastosowane materiały wsadu i pokrywy),
  • wykonana jest z przyjemnego w dotyku i przewiewnego materiału, jeśli nie można do niej dokupić poszewki (kołdry obciążeniowe mogą nie mieścić się w standardowych poszewkach na tradycyjne kołdry)

Waga i wielkość

Waga kołdry to podstawowy parametr, który należy uwzględnić przy jej wyborze. Terapeutyczne działanie kołdry jest optymalne, gdy waży ona 10% ciężaru ciała użytkownika. Zatem mężczyzna o wadze 90 kg powinien wybrać kołdrę o wadze 9 kg.

Zasadniczo wybieramy kołdrę o wielkości materaca, chyba że śpimy w parach – wówczas szerokość kołdry powinna być mniejsza. Na długość kołdra powinna mieć co najmniej tyle centymetrów, ile wzrostu ma jej użytkownik. Nie powinna być jednak zbyt obszerna. Wkład o przykładowej wadze 9 kg mniej uciska ciało gdy jest rozłożony w kołdrze o wymiarach 135×200 cm niż ten w pokrywie o rozmiarze 165×200 cm.

Kołdrę dobieramy dla jednej osoby. Rzadko zdarza się, by para miała te same wymagania sensoryczne, a nawet jeśli, to poszczególni jej członkowie mogą różnić się wagą i wzrostem .

Sezonowość zastosowania

Tak jak kołdry tradycyjne, również kołdry sensoryczne, oprócz funkcji terapeutycznych mogą nam w nocy zapewnić komfortową temperaturę do spania. Na rynku dostępne są obciążeniowe kołdry letnie, całoroczne i zimowe. Te dwie ostatnie, oprócz wsadu z mikrokulek, żwirku lub nasion, zawierają dodatkowe warstwy izolujące, tak by nie trzeba było oprócz nich używać dodatkowego przykrycia w niższych temperaturach.

Cena

Zakup kołdry obciążeniowej wiąże się ze znacznym wydatkiem. Najbardziej luksusowe modele z kulkami stalowymi kosztują ponad 1000 złotych. Prostsze modele, wypełnione wkładem silikonowym można kupić za kwotę około 200 złotych. Wiele zależy od wagi kołdry i jej wielkości, a także materiału pokrywy i ewentualnego dodatkowego ocieplenia.

Zdecydowałam się kupić kołdrę przez Allegro. To kołdra w rozsądnej cenie, która może być początkiem wspaniałej przygody, o ile przypadnie do gustu obdarowanej osobie. Wykonana jest z polaru i bawełny, a wypełniona mikrokulkami szklanymi. Można jej używać jako koca, jeśli spanie całonocne nie okaże się trafną opcją. Nadaje się do prania. Już się nie mogę na nią doczekać.

Jeśli jakościowy sen to Twój priorytet, kołdra obciążeniowa Cię do niego przybliży.

Jeśli artykuły sensoryczne, to dla Ciebie nowość, wypróbuj najpierw opaskę obciążeniową albo kołnierz obciążeniowy. Są sporo tańsze, dają dużo korzyści dla układu proprioceptywnego i stanowią świetny początek przygody z artykułami obciążeniowymi. Do tego są super przenośne, w odróżnieniu od kołdry.

Słodkich snów.


Przeczytaj również:

Powiązane artykuły