W ostatni weekend października nasze wewnętrzne zegary po raz kolejny zostaną wybite z rytmu, a jako tako ustalone rytmy dobowe – zakłócone. Nadchodzi zmiana czasu. Kolejna zmiana – w przeciwną stronę – już 25 marca 2023 r.
Wprawdzie jednej doby spać będziemy mogły o godzinę dłużej, jednak za ten chwilowy luksus zapłacimy zakłóceniami dobowego cyklu snu i czuwania. Jak sobie z tym poradzić? Tak, jak ze zmianą strefy czasowej. Na rytm dobowy oddziaływują między innymi wpływ: światło, pory posiłków i temperatura. Na nie mamy wpływ.
Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej).
Zupełnie za darmo można:
- brać rano zimny prysznic, który wzmocni mitochondria i poprawi krążenie krwi; budzi sam w sobie,
- naświetlać się światłem czerwonymi podczerwonym zaraz po wstaniu z łóżka oraz po południu – w pobliżu wschodu i zachodu słońca,
- zatroszczyć się o zablokowanie niebieskiego światła na 3 godziny przed pójściem spać.
Pomocne przy tym okażą się:
- Sól Epsom z olejkiem lawendowym do relaksującej kąpieli. Wieczorna kąpiel pozwala rozgrzać ciało. Następujące naturalne schłodzenie ciała pomaga zawiadomić układ nerwowy, że nadchodzi pora snu. Olejek lawendowy oddziaływuje kojąco na centralny układ nerowy, pomaga wydłużyć fazę snu głębokiego. Sól Epsom dostarcza magnezu, który dodatkowo wycisza.
- Opaska do spania z wbudowanymi głośnikami pozwala wygodnie spać na plecach i na boku. Tylko od nas zależy wybór relaksujacej muzyki, bo opaska współpracuje przez Bluetooth z telefonem komórkowym. Zapoznaj się także z modelami maseczek do spania.
- Lampa do miejscowej terapii światłem czerwonym i podczerwonym. Światło wspomaga pracę mitochondriów oraz poprawia sen głęboki.
- Suplement diety Rohtos Peace obniżający poziom kortyzolu i pomagający zwalczyć skutki stresu. Dzięki zawartym w nim naturalnym składnikom: wyciągom z ashwaghandy i herbaty matcha, witaminom B6 i B12 oraz wysoko przyswajalnym formom amonikwasów L-tyrozyny i L-teaniny wspiera metabolizm neuroprzekaźników odgrywających rolę w regulacji stanów snu i czuwania.
- Smartwatch monitorujący sen z wibracyjnym budzikiem uruchamianym w tej fazie snu, w której śpimy najlżej, aby łatwo było wstać z łóżka. Przeczytaj także o innych urządzeniach do monitorowania snu.
- Okulary blokujące niebieskie światło szczególnie przydatne osobom, które spędzają długie wieczorne godziny przed monitorami komputerów, telewizorów i telefonów, nie używając przy tym aplikacji ograniczajacych światło niebieskie. Okulary spełnią swoją funkcję także w pomieszczeniach rozświetlonych halogenami i jarzeniówkami. Ograniczenie dopływu światła niebieskiego wspiera produkcję melatoniny – hormonu snu i pozwala szybciej zasnąć.
Słodkich snów.
Przeczytaj także:
- Verelief od Hoolest – recenzja neurostymulatora
- Zestaw słuchawkowy Philips Kokoon – Twoje rozwiązanie na chrapanie
- Jak różnice płciowe i hormony wpływają na sen?
- Lumaflex Body Pro – recenzja lampy na światło czerwone i podczerwień
- Hooga HG300 – Urządzenie do terapii światłem czerwonym i bliskiej podczerwieni