fbpx

5 trendów branży wellness w 2023 r., które dotyczą snu

Dbanie o siebie to nie luksus, ale konieczność. Nawet bardziej wymuszona presją otoczenia niż wypływająca z rzeczywistej potrzeby.

Dbasz o dzieci, męża dom, przyjaciółki, rodziców, pracę (kolejność dowolna). Już miałabyś ochotę odetchnąć, a tu jeszcze dbanie o siebie.

Ale skoro już dbać o siebie, to nowocześnie.  Oto 5 trendów branży wellness, które przynoszą korzyści w zakresie snu. Jeśli słuchałaś już relaksującej muzyki przed snem, próbowałaś medytacji i liczyłaś owce, spróbuj poszerzyć swój rytuał nasenny o nowy punkt.

1. Korzystanie z lamp i sauny na podczerwień pomaga w walce z bólem i stanem zapalnym

Mowa tu o lampach do fotobiomodulacji oświetlających punktowo część (twarz, kończynę) lub całość ciała.

Fototerapia wykorzystuje moc światła podczerwonego w spektrum elektromagnetycznym (niewidzialnym dla ludzkiego oka). Mimo że go nie widać, może ono naśladować lecznicze zdolności słońca – bez żadnych jego szkodliwych skutków (np. promieniowania UV).

Promienie światła podczerwonego przenikają w głąb ciała i dostarczają energię do mitochondriów. Terapia światłem podczerwonym zmniejsza przewlekły ból (częstą przyczynę bezsenności).

Sauna na podczerwień wykorzystuje specjalne lampy emitujące ciepło podczerwone, które ogrzewają ciało, a nie powietrze wokół niego. W ten sposób uzyskujemy bardziej efektywny detoks, ponieważ szybciej się pocimy i osiągamy wyższą temperaturę ciała.

Sauna działa również w niższej temperaturze niż tradycyjna sauna fińska, dzięki czemu jest bardziej komfortowa podczas dłuższych sesji. Innymi słowy, w tej saunie nie chodzi tylko o pocenie się – chodzi o mądrzejsze pocenie się.

Wygodną formą sauny na podczerwień do stosowania w domu jest sauna w kocu.

2. Spożywanie grzybów leczniczych (reishi, soplówka jeżowata i kordyceps) ma wpływ na rytm dobowy

Reishi (Ganoderma lucidum) pomaga szybciej zasnąć, spać dłużej i spędzić więcej czasu w fazie nREM (tj. w śnie głębokim, podczas którego dochodzi do procesów regeneracji organizmu). Reishi wpływa także na wzmocnienie fal delta mózgu, charakterystycznych dla snu głębokiego.

Soplówka jeżowata – lion’s mane (Hericium erinaceus) może pomóc skorygować problemy z rytmem okołodobowym, które prowadzą do zaburzeń opóźnionej fazy snu i czuwania, chrakteryzujących się odbiegającymi od obserwowanych powszechnie w otoczeniu opóźnieniu pór kładzenia się spać i wstawania

Ze względu na zawartą w nim kordycepinę, kordyceps (Cordyceps sinensis) może poprawić sen głęboki i zapobiec niechcianym przebudzeniom, pomóc w pokonaniu jet-jag oraz wydłużyć fazę snu nREM.

Grzyby lecznicze można przyjmować w postaci herbatki lub kawy przed udaniem się na spoczynek. Występują także w formie zakapsułkowanej.

Uwaga: grzyby lecznicze mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekami. Poradź się lekarza lub farmaceuty przed ich spożyciem, szczególnie gdy na coś się leczysz lub nieleczona, uskarżasz.

3. Konsumowanie żywności funkcjonalnej jako sposób na dostarczenie w skondensowanej formie niezbędnych składników odżywczych

Spożywanie żywności funkcjonalnej w postaci cukierków, żelków, gumy, proszku, czekolady to kolejny trend.

Żywność funkcjonalna to żywność pochodzenia naturalnego fortyfikowana składnikami, które spożywającemu mają przynieść więcej wartości odżywczych w jednym kęsie niż ta sama porcja żywności naturalnej. Produkty spożywcze mogą być wzbogacane witaminami, składnikami mineralnymi, a także wyciągami z owoców, warzyw i grzybów tak skomponowanym,i by potegować oddziaływanie na ludzki organizm, np. w zakresie uspokajania, pobudzania w dowolnym celu, wzmacniania wydajności czy wreszcie wydłużania snu i poprawy jego jakości.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że składnikiem mineralnym szczególnie dobrze wpływajacym na sen jest magnez. Niedostatek snu powoduje obniżenie poziomu magnezu w surowicy krwi, podwyższając ryzyko chorób metabolicznych i układu krwionośnego. Z drugiej strony dostateczna podaż tego pierwiastka ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, wspomagając relaks i ułatwiając zasypianie.

Naturalnym źródlem magnezu jest m.in. czekolada (składajaca się z kakao), chałwa i migdały. Jeśli jednak suplementacja tak niebiańskimi produktami jest dla Ciebie niedostępna, możesz kupić sobie cukierki wzbogacone magnezem lub funkcjonalną czekoladę (w składzie oprócz kakao lawenda, melatonina, waleriana, rumianek, melisa).

4. Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej

Zabiegi krioterapii na całe ciało poprawiają jakość snu dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu. Silny stres termiczny może być wykorzystany do poprawy wyników rehabilitacji. Jeśli przyczyną bezsenności są bóle, przewlekły stan zapalny, krioterapia ogólnoustrojowa daje szanse na lepszy sen.

5. Zaklejanie ust na czas snu

Zaklejanie ust na noc staje się coraz bardziej popularnym trendem wśród entuzjastów wellness. Zmusza do oddychania przez nos w nocy, co może przynieść m.in. następujące korzyści zdrowotne: stymuluje działanie nerwu błędnego, zmniejsza prawdopodobieństwo zaburzeń snu, które mogą być powiązane z odpowiedzią kory przedczołowej mózgu na oddychanie ustami, wspomaga pamięć, gdyż mózg jest silniej aktywowany podczas oddychania nosem niż w czasie oddychania ustami.

O tym jak wybrać plaster na usta oraz o innych korzyściach zdrowotnych z oddychania nosem w czasie snu przeczytaj w tym artykule.

Słodkich snów.


Przeczytaj również:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *