Osoby śpiące obok chrapiących tracą nawet godzinę snu na dobę. Hałaśliwe chrapanie, które może obudzić lub zakłócić sen towarzysza lub towarzyszki snu jest wynikiem częściowego zwężenia dróg oddechowych, które wibrują podczas przepływu powietrza. To prowadzi do charakterystycznego dźwięku. Podstawową przyczyną jest grawitacja i rozluźnienie mięśni podczas snu. Drugą przyczyną zwężenia dróg oddechowych jest zatkanie nosa (np. wskutek alergii czy infekcji). Kolejną najczęstszą przyczyną jest picie alkoholu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, więc również może zwężać drogi oddechowe.
Jeszcze inną przyczyną chrapania może być niewłaściwa poduszka do spania. I dzisiaj o niej. Jeśli jest zbyt wypełniona przy spaniu na plecach, wypycha głowę do przodu i zwęża drogi oddechowe. A kiedy wewnątrz niej mieszkają alergeny (np. pierze czy roztocza) powoduje przekrwienie nosa, które zwęża drogi oddechowe.
Utrata snu spowodowana przez przerywany cudzym chrapaniem sen może mieć różne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia, problemów z koncentracją, a nawet zwiększenia ryzyka wypadków. Może również pośrednio przyczyniać się do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, depresja i inne zaburzenia nastroju.
Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej).
Skutki chrapania
Dla osoby chrapiącej, chrapanie to także problem. Nawet jeśli nie budzi się ona od własnego chrapania, uprzykrzając jedynie życie innym, narażona jest na:
- zakłócenia naturalnego cyklu snu, zwłaszcza fazy snu głębokiego i REM, które są kluczowe dla odpoczynku i regeneracji organizmu; skutkiem tego może być niewyspanie i zmęczenie w ciągu dnia;
- obniżoną jakość snu; mimo pozostawania we śnie przez zalecaną liczbę godzin, chrapiący nad ranem może nie czuć się wypoczęty;
- ryzyko bezdechu sennego; chrapanie często jest związane z bezdechem sennym i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar mózgu, cukrzyca typu 2 i otyłość;
- obniżenie jakości życia; chroniczne zmęczenie wynikające z niewystarczającego snu wpływa na wydajność w pracy, zdolność koncentracji, nastrój i ogólne samopoczucie oraz nastawienie do życia;
- zaburzenia emocjonalne i relacje; chrapanie może obciążać relacje z partnerem lub współlokatorami, prowadząc do napięć i problemów, szczególnie gdy chrapiący nie podejmuje żadnych działań, by chrapanie ustało.
Czy poduszka może sprzyjać chrapaniu?
Niestety tak. Niektóre rodzaje poduszek mogą faktycznie sprzyjać chrapaniu. Oto kilka czynników związanych z poduszkami, które mogą nasilać chrapanie:
- nieodpowiednia wysokość poduszki; zbyt niska lub za wysoka poduszka może powodować złe ułożenie głowy i szyi, co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i chrapania;
- zła kondycja poduszki; poduszki, które wskutek zużycia straciły swoją strukturę i wsparcie, powodują, że głowa opada zbyt nisko, co może blokować drogi oddechowe i nasilać chrapanie.
- nieodpowiedni materiał; miękkie, bardzo giętkie poduszki mogą nie zapewniać odpowiedniego wsparcia głowy i karku;
- alergeny w poduszkach; zgromadzone w poduszce roztocza, pleśń, sierść zwierząt, kurz czy alergeny pierza mogą prowadzić do alergicznego przekrwienia nosa i gardła;
- rodzaj poduszki; poduszki przeznaczone do spania plecach, mogą sprzyjać chrapaniu, ponieważ w tej pozycji język i tkanki miękkie mają tendencję do opadania w tył gardła, blokując drogi oddechowe.
Jak działają poduszki powstrzymujące chrapanie?
Poduszki na chrapanie są projektowane tak, aby wymuszać boczną pozycję do spania, umożliwiać prawidłowe ułożenie głowy i kręgosłupa, promować lepsze oddychanie. Podstawowym celem takiej poduszki jest ułożenie głowy w pozycji, która powiększa przestrzeń między językiem a gardłem. Dzięki temu poprawia się przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co zmniejsza drgania powodujące irytujący dźwięk chrapania. Specjalistyczne poduszki mogą dodatkowo wybudzać chrapiącego ze snu na dźwięk chrapania.
Poduszki takie często wykonane są z materiałów z pamięcią kształtu, które dopasowują się do indywidualnych konturów ciała użytkownika. Dzięki temu zapewniają one indywidualne wsparcie i pomagają w utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała przez całą noc. Dodatkowo pozwalają regulować wysokość i twardość.
Niektóre poduszki mają dodatkowe, specjalne funkcje, takie jak wbudowane wałki, które zachęcają do spania na boku lub utrudniają przewrócenie się na plecy, czy specjalne wycięcia, które pozwalają wygodniej ułożyć głowę. Wykorzystują także hipoalergiczne tkaniny i wypełnienia, aby zapobiegać zaleganiu roztoczy.
Nie chodzi tylko o komfort snu leżącej obok osoby. Chrapanie i bezdech senny może w skrajnych przypadkach prowadzić do niedotlenienia mózgu, z powodu zmniejszonego dopływu tlenu przez nie w pełni drożne drogi oddechowe. Najbardziej zagrożone jest serce i organy wewnętrzne. Chrapaniu, któremu towarzyszy nadciśnienie tętnicze szczególnie warto się przyjrzeć podczas wizyty lekarskiej.
Przyjrzyjmy się teraz wybranym modelom, które wyróżniają się na tle konkurencji.
Poduszka Vitapur z pianki memory (z pamięcią kształtu)
- wspiera optymalną pozycję głowy i karku, co wyraźnie zmniejsza chrapanie
- właściwości antybakteryjne dzięki jonom srebra
- do spania na plecach, na boku i na brzuchu
- ergonomiczny kształt, łatwa pielęgnacja (powłoczka nadaje się do prania)
- ulga w bólach karku
Zagłówek w kształcie litery U dla osób śpiących na boku
- konstrukcja zapobiega spaniu na plecach lub brzuchu,
- wsparcie dla kręgosłupa, głowy i karku
- nie wywiera nacisku na uszy (nie trzeba zdejmować na noc kolczyków, lepiej się śpi z bólem ucha)
- bawełniana, łatwa od czyszczenia poszewka
Poduszka ortopedyczna z systemem zapobiegającym chrapaniu
- termoelastyczna pianka idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i budowy anatomicznej dając wygodne podparcie dla głowy, szyi i ramion
- z hipoalergicznych materiałów
- polski producent
- duża, wygodna dla wysokich osób
Poduszka QMed przeciw chrapaniu
- wykonana z pianki z pamięcią kształtu
- zapewnia optymalne ułożenie kręgów szyjnych podczas snu, co ogranicza chrapanie
- hipoalergiczna
- do spania na plecach i boku
- pomocna przy bólu odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy, bezsenności, drętwieniu dłoni i napięciu nerwowym
- wyrób medyczny
Poduszka Nitetronic wymuszająca zmianę pozycji po wykryciu chrapania
- czujniki wykrywają dźwięk chrapania i wypełniają jedną z 6 komór poduszki powietrzem, co wymusza zmianę ułożenia głowy
- wykonana z pianki z pamięcią kształtu
- śledzi parametry snu
- cicha
Smart Nora – urządzenie, które przekształca każdą poduszkę w poduszkę przeciw chrapaniu
- czujnik monitoruje sen i wykrywa chrapanie,
- pompa, napuszcza i wypuszcza powietrze z wkładki
- wkładka pod zwykłą poduszkę napełnia się i opróżnia, aby delikatnie i bezszelestnie regulować pozycję głowy podczas snu, nie wybudzając użytkownika
Z jakiego materiału powinna być wykonana poduszka przeciw chrapaniu?
Materiał, z którego wykonana jest poduszka przeciw chrapaniu, ma istotne znaczenie dla jej skuteczności i komfortu użytkowania. Oto kilka popularnych materiałów używanych w tego typu poduszkach:
Pianka z pamięcią kształtu (memory foam): Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów w poduszkach przeciw chrapaniu. Pianka z pamięcią kształtu dopasowuje się do kształtu głowy i szyi, zapewniając indywidualne wsparcie. Pomaga to w utrzymaniu prawidłowego ułożenia kręgosłupa i udrożnienia dróg oddechowych.
Lateks: Lateks jest trwałym materiałem, który zapewnia dobrą podporę i jest naturalnie hipoalergiczny. Jest również odporny na roztocza i pleśń, co jest korzystne dla osób z alergiami.
Żel używany do częściowego wypełnienia poduszki: Poduszki zawierające żel często są połączone z pianką z pamięcią kształtu. Żel zapewnia dodatkowe chłodzenie, co może być korzystne dla osób, które mają tendencję do pocenia się podczas snu.
Włókna syntetyczne: Niektóre poduszki przeciw chrapaniu są wypełnione wysokiej jakości włóknami syntetycznymi, które mogą imitować właściwości puchu. Są one hipoalergiczne i łatwe do czyszczenia, ale mogą oferować mniej wsparcia niż pianka z pamięcią kształtu czy lateks.
Łuski gryki: Poduszki wypełnione łuskami gryki zapewniają dobrą wentylację oraz wsparcie głowy. Są jednak cięższe niż standardowe poduszki i hałasują, gdy śpiący zmienia pozycję lub obraca poduszkę na druga stronę.
Dlaczego chrapiesz leżąc na plecach?
Najczęstszą pozycją, w której ludzie chrapią, jest pozycja na wznak. W tym ułożeniu grawitacja sprzyja temu, że miękkie tkanki gardła i język mają tendencję do opadania do tyłu, co sprzyja blokowaniu dróg oddechowych. Gdy śpisz na plecach, rozluźnione mięśnie gardła i podniebienia mogą częściowo zablokować górne drogi oddechowe, co prowadzi do wibracji tkanek podczas oddychania – a to właśnie te wibracje są przyczyną dźwięku chrapania.
Spanie na boku jest często zalecane jako alternatywa, ponieważ ta pozycja zmniejsza prawdopodobieństwo, że język i miękkie tkanki będą przeszkadzać w przepływie powietrza.
Jak zapobiec przewracaniu się na plecy podczas snu?
Zapobieganie przewracaniu się na plecy podczas snu jest ważne u osób, które chrapią tylko podczas leżenia na wznak. Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w utrzymaniu pozycji bocznej podczas snu:
Używanie dodatkowych poduszek, które leżą wzdłuż boków ciała i mogą mechanicznie trudnić przewrotkę na plecy.
Korzystanie ze specjalnej poduszki do spania na boku. Poduszka taka jest zwykle dłuższa, przybiera kształt wałka. Chętniej z takich poduszek korzystają kobiety w ciąży, które nie mogą leżeć na wznak. Objęcie poduszki ramionami i nogami utrudnia zmianę pozycji.
Używanie specjalnych koszulek lub kamizelek z wałkiem wszytym na plecach. Wałek jest na tyle duży, że spanie na plecach nie wchodzi w grę. Ekonomiczna wersją tego rozwiązania jest wszycie kieszonek z piłkami tenisowymi na plecach piżamy.
Trening pozycji do spania. Możesz spróbować świadomie trenować spanie na boku. O ile na początku może być to trudne, z czasem Twoje ciało może przyzwyczaić się do tej pozycji. Osobiście preferujemy rozwiązania bierne, które nie wymagają dodatkowych działań w czasie, kiedy wreszcie można odpocząć.
Łóżko z regulowanym oparciem. Ustawienie wezgłowia pod kątem może zapobiegać przewracaniu się na plecy.To dobre rozwiązanie dla osób z dwustrefowym regulowanym materacem albo śpiących samodzielnie. Ostatecznie, można w tym celu wykorzystać specjalny klin na łóżko.
Jak pozbyć się chrapania?
Jeśli chrapiesz bez względu na akurat zajmowana pozycję do spania, sprawdź, czy z chrapaniem nie są związane dodatkowe problemy zdrowotne, np. bezdech senny. Sama najlepiej wiesz, czy budzisz się wypoczęta, nie zasypiasz w dziwnych miejscach, możesz normalnie funkcjonować bez kofeiny, a Twoje ciśnienie krwi jest w normie. Gdyby tak nie było, udaj się na przegląd swej powłoki cielesnej, bo przecież z samochodem już byłaś.
Jeśli jednak z powodu głupiego chrapania nie będziesz zaraz latać do lekarza, wypróbuj jeszcze którąś z poniższych wskazówek.
Schudnij, jeśli masz nadwagę lub otyłość. Zbyt duża masa ciała to więcej tkanki tłuszczowej wokół szyi, mniejsza ruchomość i zwiotczałe mięśnie. W tym samym celu podejmij aktywność fizyczną.
Nie pij alkoholu, bo on dodatkowo rozluźnia (czytaj: powoduje zwiotczenie mięśni gardła) i ułatwia chrapanie. Zakłóca też sen obniżając jakość wypoczynku, mimo że skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Ale o tym następnym razem.
Dbaj o siebie, gdy masz infekcję (zmniejsz obrzęk) i o czystość sypialni (od alergenów), gdy jesteś alergiczką. Nawilżaj tez powietrze w sypialni, gdy panuje sezon grzewczy.
Stosuj inne dostępne sposoby tak długo, aż znajdziesz skuteczny. Należą do nich: plastry na nos, plastry na usta, klipsy do nosa, nakładki na zęby, pasy lub opaski z mikroprądem, treningi nosogardzieli.
W niektórych przypadkach przyczyna chrapania jest nieco poważniejsza: obstrukcyjny bezdech senny, specyficzna budowa nosogardzieli (wąskie drogi oddechowe, duże migdałki, długi podniebienie miękkie lub wydłużony języczek) lub podeszły wiek. Z tymi dolegliwościami udaj się do specjalisty. Jeśli chrapanie to tylko objaw poważniejszych schorzeń, żadne poduszki, plastry ani klipsy nie pomogą.
Podsumowanie
Po raz kolejny omówiliśmy zagrożenia wiążące się z chrapaniem. Inne ujęcia tego tematu znajdziesz w tym, tym i tym wpisie. Tutaj przedstawiliśmy poduszki, które mają szansę zapobiec chrapaniu, pomagając w prawidłowym ułożeniu głowy i szyi podczas snu. Ma to na celu zwiększenie przestrzeni między językiem a gardłem i udrożnienie dróg oddechowych.
Chociaż te poduszki nie są uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej osoby chrapiącej, mogą stanowić skuteczną pomoc dla wielu osób, szczególnie chrapiących przygodnie i ogólnie zdrowych.
Wymienione w tym wpisie produkty zapobiegające chrapaniu, dostępne na amazon.pl znajdziesz na tej liście zakupowej. Jesteśmy partnerem afiliacyjnym Amazon.
Słodkich snów.
Warte Twojej uwagi:
- Paski na nos przeciwko chrapaniu. Skuteczność działania i alternatywy
- Pulsetto-Sensate-Apollo Neuro. Porównanie
- Prezentownik Świąteczny 2024
- Dlaczego jakość powietrza w sypialni jest kluczowa dla zdrowego snu? Najlepsze urządzenia i sposoby poprawy środowiska do spania
- Najlepsze słuchawki do spania w 2024 r.