Na pewno słyszałaś o kołdrze obciążeniowej, której przypisywany jest cały szereg zalet, począwszy od redukowania poziomu stresu i zmniejszania niepokoju, przez ułatwianie zasypiania, aż po stymulowanie układu proprioceptywnego skutkujące lepszym odczuwaniem własnego ciała w przestrzeni, czy większą świadomością własnego ciała. Może nawet takiej używasz – Ty albo Twoje niespokojne dziecko. Czy wiedziałaś jednak, że istnieją maseczki obciążeniowe na twarz?
Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej).
Czym jest maseczka obciążeniowa?
Sensoryczna maseczka obciążeniowa to zwykła maseczka na oczy (wykonana z bawełny, poliestru, bawełny satynowej, pluszu, welwetu, muślinu, polaru, jedwabiu, lnu lub mieszkanki tych tkanin), która została wypełniona dodatkową zawartością zwiększającą jej wagę. Wypełnieniem mogą być hipoalergiczne mikrokulki szklane o różnej wadze, zwane także granulatem szklanym albo naturalny żwirek o owalnym kształcie. W niektórych produktach wykorzystuje się także nasiona gorczycy czy łuski gryki, pestki winogron albo granulat polipropylenowy.
Jakie funkcje pełni maseczka obciążeniowa?
Pierwotną funkcją maseczki jest blokowanie światła przy zasypianiu i podczas snu. Maseczka obciążeniowa znajduje dodatkowo zastosowanie do redukcji stresu dzięki stymulowaniu układu proprioceptywnego, czyli czucia głębokiego.
Za czucie głębokie odpowiada sieć receptorów rozmieszczonych w stawach, mięśniach i ścięgnach. Czucie głębokie to utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała, świadomość własnego ciała w przestrzeni. Dzieci, którym zdiagnozowano zaburzenia czucia głębokiego często wpadają na przeszkody, potykają się o własne nogi, nie wyhamowują odpowiednio przed przeszkodami, doznają urazów w zwykłych, wydawałoby się sytuacjach jak przechodzenie przez drzwi czy wchodzenie po schodach. Wpadają także w ramiona rodziców w nadmiernym impetem, bo potrzebują intensywnej stymulacji receptorów proprioceptywnych. Drażnią je metki, szorstkie rajstopy, czesanie włosów.
Maseczka obciążeniowa może zredukować niepokój, ból głowy, nawet o podłożu migrenowym, a poprzez dostarczenie uczucia głębokiego relaksu w obrębie głowy, ułatwić zasypianie i pozwolić na głębszy i dłuższy sen albo chociaż na kilkuminutowy odpoczynek.
Podsumowanie
Maseczka obciążeniowa to hybryda zwykłej maseczki na oczy i kołdry obciążeniowej, tyle że nakładanej wyłącznie na okolice oczu. Chroni przed światłem i relaksuje, stymulując czucie głębokie.
Więcej o maseczkach do spania przeczytasz w tym wpisie.
Słodkich snów.
Przeczytaj także: