Maseczka obciążeniowa

poprawa snu

Na pewno słyszałaś o kołdrze obciążeniowej, której przypisywany jest cały szereg zalet, począwszy od redukowania poziomu stresu i zmniejszania niepokoju, przez ułatwianie zasypiania, aż po stymulowanie układu proprioceptywnego skutkujące lepszym odczuwaniem własnego ciała w przestrzeni, czy większą świadomością własnego ciała. Może nawet takiej używasz – Ty albo Twoje niespokojne dziecko. Czy wiedziałaś jednak, że istnieją maseczki / opaski obciążeniowe na twarz?

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Czym jest maseczka (opaska) obciążeniowa?

Sensoryczna maseczka obciążeniowa to zwykła maseczka na oczy (wykonana z bawełny, poliestru, bawełny satynowej, pluszu, welwetu, muślinu, polaru, jedwabiu, lnu lub mieszkanki tych tkanin), która została wypełniona dodatkową zawartością zwiększającą jej wagę. Wypełnieniem mogą być hipoalergiczne mikrokulki szklane o różnej wadze, zwane także granulatem szklanym albo naturalny żwirek o owalnym kształcie. W niektórych produktach wykorzystuje się także nasiona gorczycy czy łuski gryki, pestki winogron albo granulat polipropylenowy.

Jakie funkcje pełni maseczka obciążeniowa?

Pierwotną funkcją maseczki jest blokowanie światła przy zasypianiu i podczas snu. Maseczka obciążeniowa znajduje dodatkowo zastosowanie do redukcji stresu dzięki stymulowaniu układu proprioceptywnego, czyli czucia głębokiego.

Za czucie głębokie odpowiada sieć receptorów rozmieszczonych w stawach, mięśniach i ścięgnach. Czucie głębokie to utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała, świadomość własnego ciała w przestrzeni. Dzieci, którym zdiagnozowano zaburzenia czucia głębokiego często wpadają na przeszkody, potykają się o własne nogi, nie wyhamowują odpowiednio przed przeszkodami, doznają urazów w zwykłych, wydawałoby się sytuacjach jak przechodzenie przez drzwi czy wchodzenie po schodach. Wpadają także w ramiona rodziców w nadmiernym impetem, bo potrzebują intensywnej stymulacji receptorów proprioceptywnych. Drażnią je metki, szorstkie rajstopy, czesanie włosów.

Maseczka obciążeniowa może zredukować niepokój, ból głowy, nawet o podłożu migrenowym, a poprzez dostarczenie uczucia głębokiego relaksu w obrębie głowy, ułatwić zasypianie i pozwolić na głębszy i dłuższy sen albo chociaż na kilkuminutowy odpoczynek.

Podsumowanie

Maseczka obciążeniowa to hybryda zwykłej maseczki na oczy i kołdry obciążeniowej, tyle że nakładanej wyłącznie na okolice oczu. Taka opaska sensoryczna chroni przed światłem i relaksuje, stymulując czucie głębokie.

Więcej o maseczkach do spania przeczytasz w tym wpisie. O kołdrach obciążeniowych czytaj tutaj.

Słodkich snów.


Przeczytaj także:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *