Słyszałaś z pewnością o zaletach jedwabiu – tkaniny na bieliznę nocną, poszewki, prześcieradła, maseczki na oczy. Temu naturalnemu włóknu przypisuje się wiele dobroczynnych dla naszej skóry i włosów właściwości. Jest to jednak produkt kosztowny. Tkaniny podobne do jedwabiu także wabią gładkością i niejednokrotnie dorównują mu ceną, choć nie właściwościami. Jak kupić prawdziwy jedwab? Jak nie ulec taniej podróbce?
Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej).
Cechy naturalnego jedwabiu
Jedwab to włókno naturalne, które charakteryzuje się niską przepuszczalnością powietrza oraz wysoką odpornością na zmienny klimat. Należy do grupy materiałów biodegradowalnych. Jedwab ma również inne cenne cechy – jest trwały, miękki i łatwy w czyszczeniu. Wystarczy przetrzeć nim plamę wilgotną ściereczką albo zwilżyć jedwab i odczekać aż wyschnie.
Ma także zalety estetyczne. Pościel jedwabna jest wyjątkowo delikatna i miła w dotyku, a jednocześnie trwała. Jedwabne poszewki są wysoce odporne na zniszczenia mechaniczne – nie mechacą się i nie prują, dzięki czemu możemy je użytkować przez długi czas. Jedwab doskonale nadaje się na luksusową pościel: powłoczki na poduszki i kołdry oraz prześcieradła. Jest stosowany również do szycia luksusowych maseczek na oczy oraz opasek na włosy.
Prawdziwy jedwab jest wynikiem przetworzenia wydzieliny jedwabników. Jest to bardzo czaso- i pracochłonny proces. Z jednej strony jedwabnik może produkować nawet kilka kilometrów jedwabiu dziennie, z drugiej jednak jego produkcja jest ograniczona do okresu kiedy jedwabniki są aktywne – od maja do lipca.
O tym jak rozpoznać jedwab naturalny i sztuczny przeczytasz w dalszej części artykułu.
Wiele materiałów może przypominać jedwab. Najczęściej jest to sztuczny jedwab, który jest tańszy od jedwabiu naturalnego. Sztuczny jedwab jest produktem przemysłu chemicznego i ma wygląd podobny do jedwabiu, ale jest gorszej jakości. Materiał ten łatwo się mechaci i rozciąga, dlatego nie jest tak trwały jak prawdziwy jedwab. Poliester jest jednym z takich materiałów. Nie ma właściwości jedwabiu i jest gorszy jakościowo. Jedwab można pomylić także z bawełną jedwabną. Bawełna jedwabna jest bardziej miękka i delikatna niż zwykła bawełna, ale nadal jest bawełną.
Bawełna satynowa jest innym materiałem, który może być mylony z jedwabiem. Jest to tkanina bardzo podobna do jedwabiu w dotyku i wyglądzie, ale jest tańsza i łatwiejsza w produkcji. Satyna to tkanina bawełniana, która jest poddana specjalnemu procesowi tkania i impregnacji. Jest miękka, gładka i elastyczna. Nie jest jednak tak trwała jak jedwab.
Cechy jedwabiu
Jedwab jest naturalnym materiałem. Ma następujące właściwości:
• jedwab jest bardzo lekki;
• jedwab jest bardzo miękki i delikatny w dotyku;
• jedwab jest bardzo gładki i połyskliwy;
• jedwab jest dobrze nawilżony i elastyczny;
• jedwab jest drogi.
Jak sprawdzić czy to prawdziwy jedwab?
Test wody
Jeśli kupiłaś jedwabną tkaninę i masz wątpliwości czy jest prawdziwa, zanurz jedwab w wodzie. Jeśli materiał się rozciągnie, to jest sztuczny. Prawdziwy jedwab zachowuje swoje właściwości i nie powinien się rozciągać. Nie ulega zmianom pod wpływem temperatury czy wilgoci, nie odkształca się podczas użytkowania.
Test petryfikacji
Aby sprawdzić czy jedwab jest sztuczny czy naturalny, można też skorzystać z testu petryfikacji – jest to doskonałe rozwiązanie umożliwiające sprawdzenie czy jedwab jest prawdziwy. Test jest prosty – jedwab jest zanurzany w roztworze nafty i oleju lub mieszaninie kwasu siarkowego i kamiennego. Jeśli jedwab jest sztuczny, zmieni swoją strukturę i będzie się kruszył. Prawdziwy jedwab natomiast po tym procesie nie ulegnie żadnej zmianie.
Test chemiczny
Test chemiczny polega na zanurzeniu jedwabiu w wybielaczu. Prawdziwy jedwab rozpuści się, a fałszywy nie.
Test próby spalania
Jest jeszcze jeden test, który można wykonać w domu. W tym celu jedwab trzeba przypalić. Jeśli jest prawdziwy, powinien się zapalić, a w wyniku spalania powinien zostać czarny popiół. Przypalony jedwab jest kruchy i łamliwy.
Prawdziwy jedwab pali się z zapachem spalonych włosów. Kiedy spalisz krawędź prawdziwej tkaniny jedwabnej, płomień jest niewidoczny, a materiał przestanie się palić, gdy tylko usuniesz płomień.
Sztuczny jedwab po podpaleniu zacznie się topić i pozostawi żółty ślad. Płomień będzie widoczny. Poczujesz zapach plastiku.
Nie musisz od razu podpalać całego prześcieradła. Czasem udaje się oddzielić kilka nici i je podpalić. Ten test jest niestety dla tkaniny destrukcyjny. Nic nie przywróci jedwabiu, który spłonął.
Zasięgnięcie opinii zaufanej krawcowej
Jeśli mamy podejrzenia co do autentyczności jedwabiu, a nie upłynął termin na odstąpienie od umowy sprzedaży zawartej przez Internet, możemy poprosić o konsultację zaufaną krawcową. Jeśli kupiliśmy podróbkę, możemy wówczas zwrócić tkaninę i zażądać zwrotu ceny. Sytuacja jest trudniejsza, gdy do zakupu doszło za pośrednictwem zagranicznego portalu takiego jak Aliexpress.
Problematyczne jest to, że inwazyjne testy można wykonać dopiero po zakupie jedwabiu. Testy petryfikacji i spalania pozostawiają nieodwracalne zmiany w jedwabnej tkaninie. Warto jednak wiedzieć jak odróżnić prawdziwy jedwab od sztucznego, aby uniknąć nietrafionego zakupu w przyszłości.
Jakie testy na jedwab możemy wykonać przed jego zakupem?
Przede wszystkim warto jest zwrócić uwagę na to jak jedwab prezentuje się pod światłem. Prawdziwy jedwab jest przeźroczysty, a tkanina jest cienka i delikatna. Z kolei sztuczny jedwab jest matowy i cięższy oraz grubszy od prawdziwego jedwabiu. Należy także zwrócić uwagę na jakość wykonania jedwabnej tkaniny. Prawdziwe jedwabne tkaniny są starannie wykonane i nie mają żadnych nitek, które wystają.
W ostatnich czasach spada jakość oferowanego jedwabiu. Domieszki naturalnych materiałów (jak bawełna czy konopie) czy nawet sztucznych włókien, pogarszają właściwości i trwałość jedwabiu.
Co może zrobić osoba, która kupuje jedwab po raz pierwszy i nie wie jeszcze czego oczekiwać po wyglądzie materiału? Czy powinna zdać się na zapewnienie sprzedawcy o autentyczności jedwabiu? Naszym zdaniem dobrym wyjściem jest kupno jedwabiu od renomowanego producenta lub sprzedawcy. Wtedy prawdopodobieństwo wysokiej jakości i autentyczności materiału jest wysokie.
Staranne oględziny
Jedwab jest połyskliwy. Kolor jedwabiu wydaje się zmieniać wraz ze zmianą kąta padania światła. Sztuczne jedwabie dają biały połysk bez względu na kąt padającego na nie światła.
Spójrz na splot tkaniny. Ręcznie tkany jedwab szczyci się wyjątkowością. Zauważysz niewielkie różnice w równomierności tekstury. Jedwab tkany maszynowo wygląda idealnie.
Przeczytaj uważnie opis produktu. “Jedwabisty” to nie to samo co wykonany z jedwabiu. “Satyna jedwabna”, “splot satynowy” lub “splot jedwabny” to także nie jedwab. Szukaj zapewnienia o 100% zawartości jedwabiu morwowego – prawdziwy jedwab sporządzają jedwabniki. Do opisywania autentycznego jedwabiu używa się specjalnego określenia jego wagi, tzw. momme. Jeśli nie ma o tym mowy, powinnaś być czujna.
Test dotykowy
Kiedy kupujesz jedwab w sklepie stacjonarnym, możesz przeprowadzić szybki test dotykowy: potrzeć o siebie dwa kawałki jedwabiu palcami. Jeśli w wyniku potarcia poczujesz ciepło, prawdopodobnie masz do czynienia z prawdziwym jedwabiem.
Prawdziwy jedwab jest tak samo gładki z prawej i lewej strony tkaniny. Imitacja jedwabiu będzie miała jedną stronę gładką, a druga szorstką – jakby plastikową.
Test obrączki
Test obrączki można przeprowadzić przed zakupem niewielkiego kawałka jedwabiu, np. poszewki na poduszkę czy szalika. Polega on na tym, by przełożyć fragment tkaniny przez obrączkę (najwyraźniej pomysłodawca tego testu zakłada, że ten rodzaj biżuterii ma przy sobie znacząca część populacji). Nie chodzi tutaj o złoto obrączki, ale o jej kształt. Prawdziwy jedwab można z łatwością przewlec przez oczko, bo jest on naturalnie elastyczny i gładki.
Weryfikacja sprzedawcy Internetowego
Zacznij od obejrzenia strony internetowej sprzedawcy lub producenta jedwabiu. Gdzie znajduje się jej siedziba? Czy jest numer telefonu do obsługi klienta? Czy na stronie ujawnione zostały w pełni szczegóły jakościowe dotyczące jedwabiu? Czy strona sprawia wrażenie profesjonalnej? Czy są opinie klientów?
Certyfikat autentyczności
Zweryfikowany sprzedawca może wylegitymować się certyfikatem autentyczności.
Autentyczność jedwabiu może być potwierdzona raportem z badań Laboratorium Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu lub Certyfikatem Ekologicznych Tekstyliów (Oeko-Tex® Standard 100) nadanym w Szwajcarii, który jest świadectwem bezpieczeństwa i wysokiego komfortu użytkowania. Ten ostatni certyfikat wydawany jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych.
Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia w zakupie jedwabiu mogą także wesprzeć się opiniami innych użytkowników. Wrażeniami z nieudanych zakupów klienci chętnie się dzielą.
Cena jedwabiu
Prawdziwy jedwab jest drogi. Niska cena zakupu jest przeważnie bardzo dobrym wskaźnikiem jego fałszywości. Jedwabna pościel kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od jakości jedwabiu i wykonania.
Jeśli wydaje nam się, że trafiliśmy na wyjątkową okazję, a nie mamy uprzedniego doświadczenia z jedwabiem ani rzetelnym jedwabiu sprzedawcą, to może okazać się, że kupimy podróbkę.
Z drugiej strony nawet prawdziwy jedwab może mieć zróżnicowane ceny.
Jak sprawdzić czy to prawdziwy jedwab – podsumowanie
Aby sprawdzić czy jedwab jest prawdziwy, można skorzystać z jednego lub kilku testów. Szczególnie jednak przy zakupach internetowych, testy te można przeprowadzić dopiero po zakupie. Rozsądnym wyjściem pozostaje kierowanie się autorytetem organizacji certyfikującej jedwab.
Pamiętaj, że jedwab jest bardzo delikatnym materiałem i należy go odpowiednio pielęgnować. Nie można go prać w wysokich temperaturach ani suszyć na kaloryferze. Prawidłowa pielęgnacja jedwabiu to przede wszystkim czyszczenie ręczne lub w pralce w programie delikatnym, a także suszenie na wolnym powietrzu.
Dlaczego warto używać jedwabnych produktów?
Czysty jedwab morwowy jest naturalnie hipoalergiczny i nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwej skóry. Jedwab zapobiega powstawaniu wągrów.
Naturalny jedwab utrzymuje nawilżenie włosów i skóry, zapobiega splątaniu i łamaniu się włosów. Minimalizuje zmarszczki powstałe podczas snu, bo przesuwająca się po jedwabnej tkaninie skóra twarzy napotyka na mniejsze niż w przypadku innych materiałów tarcie.
Jedwab w naturalny sposób reguluje temperaturę ciała, zapewniając komfortowy sen. Jest nadto odporny na roztocza i inne alergeny. Jest przyjazny nawet dla niemowląt.
Jak pielęgnować jedwab?
Jedwab jest łatwy w czyszczeniu. Można go prać w domu przestrzegając następujących zasad:
- pierz jedwabne rzeczy osobno od bawełnianych i syntetycznych,
- umieszczaj jedwabne tkaniny w siateczkach do prania, aby zapobiegać ich przypadkowemu rozdarciu,
- pierz jedwabne tkaniny w programie delikatnym i zimnej wodzie,
- nie używaj wybielacza ani płynu do zmiękczania tkanin,
- nie susz jedwabiu w suszarce bębnowej ani na słońcu,
- jeśli uznasz, że potrzebne jest prasowanie, użyj odpowiedniej temperatury (najniższej z dostępnych),
- korzystaj ze specjalnego detergentu do jedwabiu aby utrzyma jak najdłużej swoje właściwości.
Słodkich snów.
Przeczytaj także: