Światło czerwone i podczerwone w terapii bólu i leczeniu bezsenności. Zaśnij i śpij bez bólu

lampy na światło czerwone i podczerwone

Najczęstsze przyczyny bezsenności i snu niskiej jakości to:

 1. Stres i niepokój: Wysoki poziom stresu czy niepokój, zarówno o sprawy osobiste, jak i zawodowe, może utrudniać zasypianie lub powodować częste przebudzenia w nocy.
 2. Zaburzenia zdrowia psychicznego: Depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju takie jak dwubiegunowość, mogą negatywnie wpływać na sen.
 3. Zaburzenia snu: Takie jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, czy zaburzenia rytmu dobowego, mogą znacznie obniżyć jakość snu.
 4. Styl życia i nawyki: Nieprawidłowe nawyki związane ze snem, takie jak nieregularne godziny snu, korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem, nadmierne spożywanie kofeiny lub alkoholu, a także brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do problemów ze snem.
 5. Warunki środowiskowe: Nieodpowiednie warunki w sypialni, takie jak hałas, nadmierna jasność, niewłaściwa temperatura czy niewygodne łóżko, mogą przeszkadzać w zasypianiu lub utrudniać głęboki sen.
 6. Choroby i schorzenia fizyczne: Ból chroniczny, kłopoty z oddychaniem, problemy hormonalne (jak te związane z menopauzą), choroby serca, cukrzyca, problemy z tarczycą oraz inne schorzenia mogą zaburzać sen.
 7. Leki i inne substancje: Niektóre leki, w tym leki na nadciśnienie, astmę, depresję oraz inne mogą mieć wpływ na sen. Palenie tytoniu i narkotyki również mają negatywny wpływ na jakość snu.
 8. Wieczorna dieta: Spożywanie ciężkich lub pikantnych potraw tuż przed snem, a także spożywanie posiłków, które mogą powodować niestrawność lub zgagę, mogą przeszkadzać w osiągnięciu spokojnego snu.
 9. Wiek: Wraz z wiekiem zmienia się architektura snu – sen staje się płytszy i częściej przerywany. Starsze osoby często doświadczają większych problemów z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Zastrzeżenie: Ten blog jest wspierany przez czytelników. Jeśli zdecydujesz się kupić produkt po kliknięciu w link, mogę zarobić niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie (dowiedz się więcej). 

Temat przewlekłego, dokuczliwego nocą bólu jest zarówno niezwykle istotny, jak i często pomijany w kontekście zdrowego snu. Niewiele się mówi o wpływie bólu na bezsenność oraz ogólną jakość odpoczynku nocnego. Ból, niezależnie od swojej przyczyny może zakłócać sen i prowadzić do jego niskiej jakości. To frustrujące błędne koło, w którym ból uniemożliwia spokojne zasypianie, a z kolei brak snu nasila odczuwanie bólu.

Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które mogą wesprzeć zarówno walkę z bólem, jak i poprawić jakość snu, są terapie wykorzystujące światło czerwone oraz podczerwone. W tym wpisie przyjrzymy się, jak te metody mogą pomóc w zarządzaniu bólem i zwiększać szansę na odzyskanie spokoju nocnego.

Jak terapia światłem czerwonym i podczerwonym pomaga w dolegliwościach bólowych?

Leczenie światłem czerwonym i podczerwonym, zwane też terapią światłem niskoenergetycznym (LLLT) lub fotobiomodulacją, jest coraz bardziej popularną metodą leczenia różnych rodzajów bólu, w tym bólu mięśniowego, stawowego oraz bólu wynikającego ze stanu zapalnego. Oto kilka kluczowych mechanizmów, dzięki którym światło czerwone i podczerwone może przyczyniać się do łagodzenia bólu:

 1. Stymulacja mitochondriów: Światło czerwone i podczerwone i podczerwone jest w stanie przenikać przez skórę i inne tkanki ciała, docierając do komórek. Energia światła jest absorbowana przez mitochondria, które są odpowiedzialne za produkcję energii w komórce (ATP). Zwiększenie produkcji ATP może poprawić funkcjonowanie i regenerację komórek, co pomaga w leczeniu uszkodzonych tkanek i łagodzeniu bólu.
 2. Zmniejszenie stanu zapalnego: Badania wykazały, że terapia światłem czerwonym i podczerwonym może wpływać na zmniejszenie produkcji czynników zapalnych w tkankach. Redukcja stanu zapalnego jest kluczowa w łagodzeniu bólu, szczególnie w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
 3. Modulacja przewodnictwa nerwowego: Światło czerwone i podczerwone może wpływać na działanie nerwów, potencjalnie zmniejszając ich zdolność do przekazywania sygnałów bólowych. To może przyczynić się do zmniejszenia odczuwanego bólu.
 4. Poprawa krążenia: Terapia światłem czerwonym i podczerwonym może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi. Lepsze krążenie pomaga w szybszym usuwaniu produktów przemiany materii i zapewnia lepsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek, co wspomaga ich leczenie i łagodzi ból.
 5. Stymulacja regeneracji tkankowej: Światło czerwone i podczerwone może wspierać procesy regeneracji skóry, mięśni, ścięgien i więzadeł. Wspomaganie naturalnych procesów naprawczych organizmu może przyspieszać gojenie i redukować ból.

Światło czerwone i podczerwone jest stosowane w różnych formach, w tym jako lampy, urządzenia przenośne lub panele, co pozwala na jego użytkowanie zarówno w warunkach klinicznych, jak i domowych. Z jego pomocą możliwe jest nie tylko leczenie ostrego bólu, ale również zarządzanie przewlekłymi dolegliwościami bólowymi.

Światło czerwone jest w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry, ale nie tak głęboko jak podczerwień. Może oddziaływać na komórki nerwowe i włókna mięśniowe, stymulując je do regeneracji.

Światło podczerwone, szczególnie bliska podczerwień, może przenikać jeszcze głębiej niż światło czerwone, docierając do mięśni, ścięgien i nawet kości. Dzięki temu jest szczególnie skuteczne w leczeniu głęboko umiejscowionych tkanek.

Urządzenia do fotobiomodulacji

Lumaflex Body Pro

Lumaflex

Lumaflex Body Pro to kompaktowe urządzenie do użytku domowego.

Pomaga w leczeniu bólu, uśmierzanie bólu stawów i zwiększeniu poziomu energii. Przyspiesza regenerację po urazach.

Pojedyncza sesja trwa tylko 10 minut. Urządzenie można zamontować na plecach, brzuchu lub kończynach. Wspiera naturalną regenerację organizmu przy użyciu światła czerwonego i podczerwonego.

Jeśli przyczyną trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu są bóle pleców, zarówno ostre, jak i przewlekły tępy ucisk w plecach, Lumaflex przynosi ulgę wspierają procesy regeneracyjne organizmu.

Urządzenie można stosować dla szybszej regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym, jak również przy bólach menstruacyjnych.

Lumaflex dostarcza światło czerwone w zakresie 630 nm, a światło podczerwone w spektrum 850 nm.

Dodatkową korzyścią ze stosowania fotobiumodulacji światłem czerwonym jest poprawa kondycji skóry. Światło czerwone stymuluje produkcję kolagenu, redukuje zmarszczki i poprawia ogólny wygląd skóry. Światło czerwone i podczerwone przyspiesza również gojenie się ran.

Niewielki rozmiar oraz możliwość przymocowania Lumaflex do ciała sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem podróży. Można z niego bez trudu korzystać w dowolnym miejscu, w domu lub pracy. W przeciwieństwie do innych urządzeń, które mają formę stacjonarnych paneli, Lumaflex nie ogranicza mobilności i gładko staje się jego niezbędnym towarzyszem dla osób aktywnych fizycznie.

Hooga

Hooga serii HG-300 to niewielkie urządzenie w postaci panelu, który można ustawić na biurku podczas pracy. Wykorzystuje moc dwóch klinicznie sprawdzonych długości fal światła: czerwonego o długości 660 nanometrów i bliskiej podczerwieni o długości 850 nanometrów. Ta dynamiczna kombinacja działa synergistycznie, zapewniając wiele korzyści, w tym:

 • działanie przeciwbólowe (łagodzenie bólu mięśni, zmniejszenie stanu zapalnego i wspomaganie gojenia ran, poprawa ruchomości i elastyczności stawów
 • działanie przeciwstarzeniowe (zmniejszenie widoczności drobnych linii i zmarszczek, zwiększenie elastyczności skóry i produkcji kolagenu, promienna, młodzieńcza cera)
 • poprawia zdrowia skóry (walka z trądzikiem i wypryskami, promowanie regeneracji komórek skóry, poprawa ogólnego kolorytu i tekstury skóry)
 • poprawa snu (regulacja rytmu dobowego, zmniejszenie stresu i niepokoju, poprawa ogólnego samopoczucia

Dzięki panelowi do terapii światłem czerwonym Hooga HG300 możesz przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem, a wszystko to w zaciszu własnego domu.

Mito Light

Żarówka MITO Light to dobre rozwiązanie na początek przygody ze światłoterapią. Wykorzystuje nowe spektrum światła, które składa się w sumie z czterech długości fal (660, 670, 830, and 850 nm). Posiada 18 mocnych diod LED, które zapewniają wysokie natężenie światła. Jej konstrukcja, elegancki wygląd i kompaktowy rozmiar sprawiają, że jest to idealne narzędzie do skutecznej miejscowej terapii światłem – bolesnych stawów, nadmiernie rozciągniętych ścięgien, napiętych mięśni i wielu innych.

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi, żarówka jest idealnym towarzyszem podróży (jeśli mamy gdzie ją wkręcić) i miejscowej terapii mniejszych części ciała – twarzy, nadgarstka, łokcia, kolana, a nawet obolałego barku. Aby uzyskać najlepszy możliwy efekt terapii, zalecane jest korzystanie z lampy przez 10-20 minut dziennie z odległości około 15-50 cm.

Mitowell MW600

Mitowell lampa na podczerwień i światło czerwone

Mitowell MW600 – dostępna w polskim sklepie internetowym lampa do terapii światłem czerwonymi podczerwonym. Korzyści z terapii? Redukcja stanu zapalnego, przyspieszenie gojenia ran, łagodzenie bólu, poprawa wyglądu skóry, poprawa krążenia i wydolności fizycznej. A także wsparcie odporności i pracy układu hormonalnego oraz wzmożenie spalania tkanki tłuszczowej.

Lampa działa w zakresie długości fali: 630, 660, 830, 850 nm.

Joovv Quad 3.0

joovv

Joovv Quad 3.0 to składający się z 4 paneli zestaw do całościowej terapii ciała. Zestaw można zamontować na specjalnym stojaki, na ścianie lub na drzwiach.

Joovv to pionier na amerykańskim rynku fotobiomodulacji, a jego urządzenia doceniają sportowcy i biohackerzy.

Joovv oferuje urządzenia zarówno do punktowej terapii światłem, jak fotobiomodulacji całościowej, w tym urządzenia modułowe, tj, elementy, które choć działają samodzielnie można złożyć w większe urządzenie, które naświetla naraz całe ciało, a nie poszczególne jego części.

Urządzenia Joovv umożliwiają przełączanie pomiędzy promieniowaniem czerwonym, podczerwonym oraz łącznym (czerwone plus podczerwień), dzięki czemu można dobrać najlepszy rodzaj terapii do własnych potrzeb.

Przy zakupie przez link afiliacyjny, skorzystaj z kodu nasenny.pl, aby otrzymać 50 USD zniżki.

Czym się kierować przy wyborze lampy?

Wybierając lampę do fotobiomodulacji, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjalne korzyści:

 1. Długość fali: Najważniejszym czynnikiem jest długość fali światła. Dla fotobiomodulacji najczęściej używane są światła w zakresie czerwonym (około 630-670 nm) i bliskiej podczerwieni (około 810-850 nm). Te długości fal są skuteczne w stymulowaniu komórek, poprawianiu krążenia oraz regeneracji tkanki.
 2. Intensywność i moc: Odpowiednia moc i intensywność światła są kluczowe dla skuteczności terapii. Ważne jest, aby lampa miała możliwość dostosowania tych parametrów, aby móc dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz specyfiki zabiegu.
 3. Powierzchnia naświetlania: Rozmiar obszaru naświetlanego ma istotne znaczenie, zwłaszcza gdy naświetlana jest większa partia ciała. Lampy o większym obszarze naświetlania mogą zapewnić bardziej jednolite i efektywne leczenie.
 4. Jakość wykonania: Inwestycja w lampę od sprawdzonego producenta, który zapewnia wysoką jakość produktu oraz serwis posprzedażowy, może przekładać się na dłuższą żywotność urządzenia i lepsze efekty terapeutyczne.
 5. Bezpieczeństwo użytkowania: Sprawdź, czy lampa posiada niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na rekomendacje dotyczące bezpiecznego użytkowania, takie jak używanie okularów ochronnych.
 6. Dodatkowe funkcje: Funkcje takie jak timery, regulacja mocy i programowanie indywidualnych sesji mogą znacząco ułatwić i zautomatyzować proces terapii światłem. Istotny jest także sposób mocowania lampy (na drzwiach, ścianie, specjalnym stojaku na kółkach), co może zdecydować o częstotliwości użytkowania.
 7. Cena: Porównaj ceny różnych lamp biorąc pod uwagę ich funkcje i specyfikacje. Często warto zainwestować więcej w lepsze urządzenie, które będzie bardziej efektywne i trwalsze.

Jaka jest alternatywa dla fotobiomodulacji w leczeniu bólu?

Jeśli w swych zmaganiach z bólem nie chcesz lub nie możesz korzystać z farmakoterapii, a światłoterapia z tych czy innych powodów nie jest teraz dostępnym rozwiązaniem, jest dla Ciebie i tak nadzieja. istnieje wiele rozwiązań naturalnych, które ostro celują w ból. A wśród nich:

 1. Fizykoterapia: Zabiegi takie jak terapia ultradźwiękami, TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów), czy terapia zimnem mogą być skuteczne w redukcji bólu, zwłaszcza w przypadku bólu mięśniowego i stawowego.
 2. Akupunktura: Ta tradycyjna chińska metoda leczenia polega na wbijaniu cienkich igieł w specyficzne punkty na ciele, co może przynieść ulgę w bólu.
 3. Terapie manualne: Techniki takie jak masaż, osteopatia czy chiropraktyka mogą pomagać w łagodzeniu bólu, szczególnie tego związanego z układem mięśniowo-szkieletowym.
 4. Techniki relaksacyjne i mindfulness: Metody takie jak medytacja, joga, techniki oddechowe oraz terapia behawioralna mogą być pomocne w zarządzaniu przewlekłym bólem, zwłaszcza w aspekcie psychicznym.
 5. Integracyjne podejście do bólu: Zastosowanie terapii integracyjnych, takich jak terapia muzyczna, aromaterapia czy hydroterapia, może wspierać inne metody leczenia bólu.

Podsumowanie

Przez wiele lat zabiegi terapii światłem czerwonym były dostępne tylko u dermatologów lub w gabinetach wellness i spa. Obecnie jednak przenośne urządzenia do terapii światłem czerwonym sprawiają, że ta praktyka odnowy biologicznej jest łatwiej dostępna i można ją wykonywać we własnym domu.

Terapia światłem czerwonym i podczerwonym jest łatwym, bezbolesnym i nieinwazyjnym sposobem leczenia powszechnych bólów. Jest to również terapia zalecana przez ekspertów od urody w celu uzyskania gładkiej skóry, zwłaszcza w leczeniu blizn. Urządzenia do terapii światłem czerwonym leczą choroby skóry, w tym trądzik, ale mogą być również stosowane do gojenia ran, wspomagania regeneracji mięśni, poprawy zdrowia psychicznego i lepszego snu.

Efekty można zaobserwować przy regularnym stosowaniu (zwykle przez 10 do 20 minut dziennie).

Zniesienie bólu, który jest przyczyna bezsenności oznacza wspaniały wypoczynek nocny. Dodatkowe korzyści ze stosowania fototerapii: regulacja rytmu dobowego i gładka cera. Czy można chcieć więcej?

Słodkich snów.


Warte Twojej uwagi:

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *