fbpx

Przepis na idealną drzemkę popołudniową

Przedstawiam dzisiaj przepis na idealna drzemkę popołudniową skomponowany przez Matthew Walkera i Andrew Hubermana. Krótkie bio autorów na dole wpisu.

1. Wybierz odpowiednie okno czasowe

    Najlepszy moment na drzemkę to godziny 13:00-16:00. Jest to czas, gdy nasza czujność naturalnie maleje, a często jesteśmy już po obiedzie, co ułatwia zasypianie.

    2. Ustaw budzik

      Postaraj się spać od 20 do 90 minut. Krótsza drzemka pozwoli Ci odświeżyć umysł, podczas gdy dłuższa może wprowadzić Cię w głębszy sen i zapewnić pełniejsze odprężenie.

      3. Stwórz odpowiednie warunki

      Zadbaj o ciche i ciemne otoczenie. Zasłoń okna, użyj zatyczek do uszu, aby zminimalizować hałas i wyeliminować wszelkie bodźce zewnętrzne, które mogą Cię rozpraszać. Chodzi o stworzenie symulacji wieczoru, po to by umysł skojarzył warunki otoczenia z porą na sen.

      4. Przygotuj się do drzemki.

      Zdejmij buty, połóż się wygodnie i przykryj, tak aby jak najlepiej (w miarę możliwości) odzwierciedlić warunki panujące przed snem wieczornym.

      5. Rytuał pobudki

      Po przebudzeniu się, zadbaj o aktywne przebudzenie. Umyj twarz i ręce zimną wodą lub wystaw się na jasne światło, co pomoże Ci szybko przejść przez fazę senności i wrócić do pełnej czujności.

      6. Bonusowy tip we włoskim stylu – nappuccino

      Wypij kawę tuż przed krótką drzemką. Kofeina zacznie działać w momencie, gdy się obudzisz, czyli po około 20 minutach, co pozwoli Ci szybko otrząsnąć się z drzemki i kontynuować aktywność.

      Drzemka to nie tylko przyjemność, ale także skuteczny sposób na poprawę koncentracji, kreatywności, zdolności zapamiętywania, umiejętności rozpoznawania emocji z wyrazu twarzy i ogólnej produktywności w ciągu dnia. Dlatego warto znaleźć czas na nią w swoim harmonogramie.

      Matthew Walker jest brytyjskim naukowcem i profesorem neuronauki i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz pisarzem. Jako naukowiec, Walker skupia się na wpływie snu na zdrowie człowieka. Matthew Walker jest autorem międzynarodowego bestsellera “Dlaczego śpimy” Moje lekcje z tej książki dostępne są w tym wpisie.

      Andrew Huberman jest amerykańskim neuronaukowcem i podcasterem. Jest profesorem nadzwyczajnym neurobiologii i okulistyki na Stanford University School of Medicine. Prowadzi podcast “Huberman Lab”

      Słodkich snów.


      Warte Twojej uwagi:

      Powiązane artykuły

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *